خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۶, 20th of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۸/۱۶ ساعت ۱۹:۰۵:۰۶

    خانه  > slide, اعدام  >  چهار اعدام در ارومیه؛ انتقال یک زندانی برای اعدام در زاهدان

چهار اعدام در ارومیه؛ انتقال یک زندانی برای اعدام در زاهدان

خبرگزاری هرانا – چهار زندانی از متهمان جرایم مواد مخدر در زندان ارومیه اعدام شدند. همزمان زندانی دیگری در زندان زاهدان برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده. از سویی دیگر انجام یک مورد اعدام غیرمعمول در زندان رجایی شهر کرج به اثبات رسیده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در اولین ساعات سه شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۶، زندانی “نورمحمد شین واری” محکوم از بابت “قتل” جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی زندان مرکزی زاهدان منتقل شد.

یک منبع آگاه به گزارشگر هرانا گفت: “نورمحمد شین واری ۲۴ ساله، تبعه افغانستان است که مدت چهار سال است که در بند شش زندان مرکزی زاهدان تحمل حبس می کند”.

هر چند قرار بود سحرگاه امروز حکم اعدام به اجرا درآید با اینحال به دلیل عدم حضور شاکی اجرای حکم به تعویق افتاد ولی متهم کماکان در سلول انفرادی حضور دارد تا احتمالا در روزهای پیش رو حکم او اجرایی شود.

از سوی دیگر سازمان حقوق بشر ایران از اعدام چهار زندانی در زندان مرکزی ارومیه خبر داده است.

به گفته این سازمان حکم اعدام این چهار زندانی در زندان مرکزی ارومیه (دریا) به اجرا درآمد.

این چهار زندانی که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند، روز گذشته از بند ۱۵ زندان مزبور به سلول انفرادی منتقل شدند.

هویت این زندانیان “اصغر رنجبر”، “هدایت شیرزاد”، “حسن باشوقی” و “علی زارع” احراز شده است.

این سازمان در گزارش خود عنوان کرد “این افراد هر کدام بین ۵ تا ۲۰۰ کیلو هروئین و یا شیشه در پرونده‌های خود داشته‌اند.”

آژانس خبری موکریان هم که بازتاب دهنده یکی از اعدامهای فوق بود هویت حسن باشوقی را “حسن باشوکی” اهل نقده اعلام کرد.

این چهار زندانی در حالی اعدام شدند که طی هفته‌های گذشته «قانون الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر»، توسط مجلس تصویب و به تأیید شورای نگهبان رسیده بود. این قانون همچنین توسط رئیس جمهور ابلاغ شده و روز یکشنبه ۷ آبان ماه ۱۳۹۶ در روزنامه رسمی منتشر شده است.

گفتنی است، طبق ماده ۲ قانون مدنی، قوانین، بعد از پانزده روز از انتشار در روزنامه رسمی (از شش روز دیگر)، لازم الاجرا می‌شوند.

از سوی دیگر هرانا به مستنداتی دست یافت که نشان می دهد یک زندانی به نام مجتبی غیاثوند با پیگیری رئیس زندان رجایی شهر کرج حکم اعدامش خارج از روال همیشگی این زندان به اجرا درآمده است.

در حالی که اعدامها در این زندان سپیده دم روزهای چهارشنبه انجام می شود، اعدام این زندان حدود ساعت ۸ صبح روز دوشنبه مورخ ۸ آبان ماه در روندی خارج از معمول به اجرا درآمد.

نزدیکان این زندانی به گزارشگر هرانا گفتند اختلافات درون زندان باعث شد رئیس زندان اجرای حکم اعدام مجتبی غیاثوند را بعنوان فردی “اخلالگر” شخصا پیگیری کند.

مجتبی غیاثوند که از بابت درگیری طایفه ای بر پایه مستنداتی ضعیف به اعدام محکوم شده بود پیش از این حداقل دوبار دیگر برای اعدام به پای چوبه دار برده شده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید