خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  اعتراض گزارشگر ویژه سازمان ملل به اعدام‌ها، بازداشت‌ها و نقض حقوق بشر در ایران

اعتراض گزارشگر ویژه سازمان ملل به اعدام‌ها، بازداشت‌ها و نقض حقوق بشر در ایران

خبرگزاری هرانا – اسما جهانگیر، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، در گزارشش درباره شش ماه نخست سال ۲۰۱۷ میلادی گفت که نسبت به اعدام ها در ایران و نقض حقوق اقلیت های دینی در این کشور نگران است.

به گزارش هرانا به نقل از بی بی سی، خانم جهانگیر در گزارش خود نسبت به افزایش فشار بر مدافعان حقوق بشر در ایران هم ابراز نگرانی کرد.

او درباره برخورد دولت ایران با کارمندان بی‌بی‌سی فارسی هم سخن گفت. خانم جهانگیر گفت برخی از روزنامه نگارانی که با او صحبت کرده اند، ابراز نگرانی کرده اند که صحبت با خانم جهانگیر ممکن است برای آنها عواقبی به بار داشته باشد. او از مسدود شدن اموال کارکنان ایرانی بخش فارسی بی‌بی‌سی سخن گفت و از اینکه چطور خانواده ها زیر فشار قرار گرفته اند تا جلوی همکاری فرزندانشان با بی‌بی‌سی را بگیرند.

در ایران هم، خانم جهانگیر گزارش کرد که از ماه ژوئن به این سو دوازده روزنامه نگار و ۱۴ نفر فعال شبکه های اجتماعی بازداشت شده اند یا در برایشان حکم صادر شده است.

خانم جهانگیر در گزارش خود نوشته که به کار بردن “شکنجه روحی و جسمی” همچنان در ایران ادامه دارد. او گفته که ایران همچنان قصاص را برای “نابینا کردن” و “قطع عضو” به کار می برد.

او از نرسیدن کمک های پزشکی لازم به زندانیان ابراز نگرانی کرد.

دو ملیتی ها و بازداشت شدنشان در ایران یکی دیگر از مواردی بود که در گزارش خانم جهانگیر به آن اشاره شده بود. در گزارش خانم جهانگیر به خصوص از نازنین زاغری- راتکلیف نام برده شده که حکومت ایران او را به اتهام عضویت در سازمان‌هایی است که “برای براندازی نظام” تلاش می‌کنند، دوباره محاکمه خواهد کرد.

خانم جهانگیر همچنین از دکتر احمدرضا جلالی نام برد که به اتهام “محاربه” حالا در ایران با حکم اعدام روبه رو شده است.

درباره وضعیت بهایی‌ها در ایران بیشتر از بقیه اقلیت های دینی در این جلسه صحبت شد. گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، از وضعیت این گروه از ایرانیان در کشور خودشان ابراز نگرانی کرد و در گزارشش آورده که حق زندگی‌اشان پایمال می شود. او گفت گزارش های مربوط به بازداشت، شکنجه و محاکمه اقلیت های دینی او را نگران می کند. او از ایران خواست تا حقوق این افراد را محفوظ نگه دارد.

درباره وضعیت زنان در ایران، خانم جهانگیر از وعده های حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در دوره انتخابات تقدیر کرده است اما در عین حال گفته که هنوز در بسیاری موارد حقوق بشر زنان ایرانی رعایت نمی شود. او از جمله به حجاب اجباری اشاره کرده و جلوگیری از حضور زنان در برخی از مشاغل.

خانم جهانگیر در گزارشش توصیه هایی هم برای حکومت ایران داشت. از جمله اینکه برای استقلال دستگاه قضایی بهتر است که قاضی ها، دادستان ها و وکلای مدافع به طور مستقل به چنین مدارجی برسند. و بهتر است که امنیت این افراد و خانواده هایشان تامین شود.

خانم جهانگیر گزارشش را با تشکر از کسانی به پایان برد که “علی رغم فشارها به خود و خانواده هایشان” با او درباره وضعیت حقوق بشر در ایران صحبت کرده اند.

محمد حسنی‌نژاد پیرکوهی، نماینده ایران در این جلسه، در صحبت هایی این گزارش را سیاسی خواند و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراها در ایران را نشانه ای از خوب بودن وضع حقوق بشر عنوان کرد. مخصوصا که به گفته او پیروز انتخابات با وعده های حقوق بشری رای گرفته است.

آقای حسنی نژاد گفت در ایران همه ادیان در ایران آزاد هستند مگر آنها که از مرکزی خارج از کشور فرمان می گیرند. مخصوصا آنها که در “سرزمین های اشغالی” هستند. اشاره ای به اسرائیل.

به گفته او ایرانی های زیادی با ملیت دوم به ایران می روند و صرفا کسانی بازداشت شده اند که برای کشور دیگری اطلاعات جمع می کردند.

نماینده ایران همچنین گفت برخی از کشورهایی که درباره ایران صحبت کرده اند خودشان سابقه ای طولانی در نقض حقوق بشر دارند. او از جمله به آمریکا اشاره کرد و آنچه در زندان های آمریکا در عراق می گذرد. آقای حسنی‌نژاد، به حمایت آمریکا از اسرائیل هم اشاره کرد که به گفته او آخرین کشوری است که در آن آپارتاید جریان دارد.

درباره عربستان سعودی، نماینده ایران گفت که تعداد بچه هایی که عربستان در یمن کشته از تعداد بچه هایی که القاعده و داعش و جبهه نصرت کشته اند بیشتر است. او عربستان را متهم کرد که پشت نام ایران پنهان شده تا نقض حقوق بشر در کشورش را پوشیده نگه دارد.

او گفت ایران زمانی ورود گزارشگر ویژه حقوق بشر به ایران را می پذیرد که ۱۹۲ کشور دیگر گزارشگر ویژه برود.

جنجال در جلسه

به جز نماینده ایران، نمایندگان کشورهای حامی ایران هم سعی کردند تا با صحبت درباره کشورهای دیگر و وضعیت حقوق بشر در آن کشورها، ارائه چنین گزارش هایی را سیاسی جلوه دهند.

از جمله نماینده کشور سوریه که سخنرانی اش با جنجال به پایان رسید.

او که صحبتش با اجازه وقت ِ نماینده عربستان سعودی با وقفه روبه رو شد، به رئیس جلسه اعتراض کرد که نباید به نماینده عربستان فرصت حرف زدن می داده است.

این خواسته را رئیس جلسه نپذیرفت و نماینده سوریه آنقدر فریاد زد که رئیس جلسه تصمیم به قطع موقت جلسه گرفت.

دیگر کشورهایی که به حمایت از ایران پرداختند و حتی خود نماینده ایران با آرامش صحبت هایشان را ادامه دادند.

تشکرهای متقابل

بعد از آخرین صحبت های عاصمه جهانگیر و محمد حسنی نژاد، رئیس جلسه، بار دیگر اجازه سخن گفتن را به خانم جهانگیر داد.

خانم جهانگیر هنوز شروع به صحبت نکرده، نماینده ایران وقت خواست تا وسط صحبت های او چیزی بگوید. آقای حسنی نژاد در وقتی که گرفته بود، از رئیس جلسه خواست تا در صورتی که به خانم جهانگیر وقت اضافه می دهد، ایران هم باید برای پاسخگویی وقت اضافه داشته باشد.

رئیس جلسه در فکر این بود که چنین اجازه ای بدهد یا نه، خانم جهانگیر گفت که صرفا می خواسته تشکر کند.

رئیس جلسه به خانم جهانگیر فرصت حرف زدن داد. خانم جهانگیر از نماینده ایران تشکر کرد. و به نماینده ایران گفت: شاید بد نباشد که شما هم از من تشکر کنید.

بعد از داد و قالی که نماینده سوریه به راه انداخته بود و بحث هایی که در آن صحبت های زیادی درباره شرایط بد انسانی بود، حاضران در جلسه خندیدند. نماینده ایران هم متقابلا تشکر کرد.

جلسه که به پایان رسید میکروفن ها کار نمی کردند اما می شد خانم جهانگیر را دید که از پشت میزش در جلوی صحن پایین آمد و برای صحبت با آقای حسنی‌نژاد به سمت او رفت.

خانم جهانگیر در گزارش خود نوشته بود که هیئت نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد با او همکاری می کند. از جمله اینکه به ۲۰ مورد از ۲۸ سوالی که او برایشان فرستاده بود، پاسخ داده اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید