خبرگزاری هرانا
امروز جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶, 21st of May 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۷/۲۱ ساعت ۱۹:۵۵:۲۰

    خانه  > سایر گروهها  >  نوشتن مقاله و حفظ احادیث؛ مجازات متفاوت برای ۸ متهم به حمل مشروبات الکلی

نوشتن مقاله و حفظ احادیث؛ مجازات متفاوت برای ۸ متهم به حمل مشروبات الکلی

خبرگزاری هرانا – رئیس دادگستری شهرستان رودان در اقدامی متفاوت برای ۸ نفر از حاملان مشروبات الکلی تنظیم و نگارش مقاله و حفظ احادیث در خصوص مضرات مشروبات الکلی را به عنوان مجازات جایگزین حبس صادر کرد. همچنین دادیار دادگاه شهرستان دهلران با صدور حکم جایگزین جرم و پرداخت هزینه در جنبه عمومی یک پرونده تصادف منجر به جرح، نخستین حکم جایگزین “اکرام ایتام” را در استان ایلام صادر نمود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از میزان، “نیک طبع قضای هرمزگانی اظهار کرد: در پی دستگیری ۸ نفر از حاملان مشروبات الکلی در شهرستان رودان، با در نظر گرفتن شرایط و ضوابط موجود، حکم مجازات حبس آنان به حکم تهیه و تنظیم مقاله و حفظ احادیث با عنوان مضرات استفاده از مشروبات الکلی و حفظ احادیث موجود در این خصوص تبدیل شد”.

رئیس دادگستری شهرستان رودان با اعلام این خبر اظهار داشت: “رویه اخیر قوه قضائیه استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس برای مرتکبان جرائم با حبس‌های کوتاه‌مدت است. وی تصریح کرد: در راستای همسویی با سیاست‌های قوه قضائیه و تاکیدات مکرر رئیس کل دادگستری استان هرمزگان، به صدور این رای مباردت کردم”.

وی تأکید کرد: “با استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس فرد مرتکب دچار سرخوردگی ناشی از بدنامی زندان رفتن نخواهد شد ضمن اینکه با معارف ناب اسلامی در خصوص مضرات مصرف یا توزیع مشروبات الکلی در سطح جامعه آشنا خواهد شد”.

این قاضی در پایان خاطرنشان کرد: “چنانچه مرتکب جرم از انجام دستورات دادگاه در خصوص تحقیق و گردآوری مقاله و یا حفظ احادیث ائمه معصومین خودداری نماید مجازات حبس در خصوص وی اعمال می‌شود”.

حکم متفاوت قاضی ایلامی برای یک مجرم

به گزارش رکنا، دادیار دادگاه شهرستان دهلران با صدور حکم جایگزین جرم و پرداخت هزینه در جنبه عمومی یک پرونده تصادف منجر به جرح، نخستین حکم جایگزین اکرام ایتام را دراستان ایلام صادر نمود.

مهدی باقری قاضی دادیار دادگاه شهرستان دهلران با صدور حکم جایگزین جرم وپرداخت هزینه درجنبه عمومی یک پروندهتصادف منجر به جرح، نخستین حکم جایگزین اکرام ایتام را دراستان ایلام صادر نمود.

وی افزود: “سالانه بالغ بر ۸۰۰ هزار فقره تصادف جرحی و فوتی در کشور حادث می شود که باعث تشکیل پرونده های فراوانی در دادگاه ها و محافل قضایی می گردد و به همین دلیل جمعیت قابل توجهی به زندان محکوم می شوند”.

باقری ادامه داد: “برهمین اساس و با استناد به ماده ۶۶ قوانین مجازات اسلامی مصوب سال ۹۲ در جنبه عمومی جرم ، مجازات های جایگزین حبس بنابه شرایط پرونده و شرایط شخص متهم پیش بینی شده و قاضی براساس اختیارات قانونی می تواند احکام تنبیهی در سایر حوزه های فرهنگی و اجتماعی را جایگزین حبس نماید”.

وی هدف از جایگزین نمودن موارد دیگر به جای حبس در پرونده های تصادفات را ،پیشگیری از جرم، اصلاح و درمان مجرم، فردی کردن مجازات متناسب با ویژگی های شخص و جرم و حبس زدایی در راستای کاهش جمعیتزندانی ها، برشمرد.

باقری افزود: “باتوجه به اینکه شعبه ۱۰۱ دادگستری آبدانان بدلیل کمبود نیرو بدون تصدی بود ، براساس دستور رئیس کل دادگستری استان ، مدتی را به عنوان قاضی این شعبه مشغول به خدمت شدم که درپی بررسی پرونده یک فقره حادثه تصادف در محور آبدانان ،و با توجه به شخصیت و شرایط متهم، به این فکرافتادم که حکم جایگزین حبس را در راستای تأمین مالی و سرپرستی یکی از ایتام تحت پوشش کمیته امداد صادرکنم وبراساس آن، متهم به شرکت در طرح محسنین یا اکرام ایتام برای یک نفر که سرپرست خانواده آنها فوت نموده به عنوان جایگزین مجازات های حبس تعزیری محکوم گردید”.

دادیار دادگاه دهلران گفت: “از آنجاییکه در اثر وقوع تصادفات وبروز خسارات جانی ، برخی خانواده ها نان آور یا سرپرست خود را از دست می دهند و خانواده تا مرحله فروپاشی پیش می رود، وظیفه انسانی حکم می کند که در حمایت از این خانواده ها اقداماتی صورت گیرد و در حوزه صدور احکام جنبه عمومی در دادگستری ها که مورد تایید و تصویب مقام معظم رهبری هم قرار گرفته ، اختیاراتی به قضات داده شده و ما می توانیم با سوق دادن این اختیارات به سمت حمایت از خانواده های آسیب پذیر و تحت پوشش نهادهای حمایتی از فروپاشی این خانواده ها جلوگیری کنیم”.

باقری درپایان گفت: “با ابلاغ این حکم به شعبه ی ۱۰۱ آبدانان و اقدام برای رفتن به اجرا ، مسئولین نهاد حمایتی کمیته امداد و شخص متهم پرونده از این حکم استقبال نموده و آن را در راستای نهادینه کردن فرهنگ اکرام ایتام و اشاعه طرح محسنین در جامعه بسیار موثر دانستند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید