خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  مرگ کودک سه ساله طی عملیات نیروی انتظامی در ایرانشهر

مرگ کودک سه ساله طی عملیات نیروی انتظامی در ایرانشهر

خبرگزاری هرانا – در جریان تلاش ماموران نیروی انتظامی ایرانشهر برای بازداشت یک متهم به قاچاق سوخت، یک کودک سه ساله به نام مرتضی روستا به همراه پدر خود به ضرب گلوله ماموران کشته شد. قتل این افراد به خصوص این کودک موجب جریحه دار شدن افکار عمومی که ماموران را به نقض قوانین به کار گیری سلاح و نادیده گرفتن موقعیت این کودک در صحنه درگیری متهم میکردند شد. نماینده مجلس و فرماندار ایرانشهر نیز ضمن محکوم کردن قتل این کودک از پیگیرد عوامل آن خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، پنجشنبه شب ۶مهرماه جاری نیروی انتظامی شهرستان ایرانشهر در تعقیب یک مظنون به خانه‌ای که او در آنجا پناه گرفته، حمله می‌کند.

فرد مظنون شغل کاذب گازوئیل کشی (قاچاق سوخت) یا افغان کشی (قاچاق اتباع افغانستانی از مرز به داخل کشور) داشته است.

پاسخ دادستان ایرانشهر به برخی حواشی

دادستان ایرانشهر درباره این حادثه به خبرگزاری میزان گفت: “این افراد دارای چندین فقره پرونده در زمینه آدم‌ربایی، سرقت مسلحانه و قتل در حوزه قضایی ایرانشهر، چابهار و نیک شهر داشتند که با رصدهای اطلاعاتی و ردیابی توسط ماموران، منزلی که در آن پنهان شده بودند، محاصره شد”.

درگیری یک ساعت به طول انجامید و درنهایت کودک نیز مورد اصابت گلوله قرار گرفت که در این خصوص پرونده‎‎ای تشکیل و در حال رسیدگی است.

در این رابطه قانون به کارگیری سلاح تکلیف را مشخص کرده است و اگر ماموران قانون را رعایت کرده باشند درنهایت سازمان نیروی انتظامی محکوم به پرداخت دیه طفل خواهد شد؛ در غیر این صورت طبق قانون با ماموران متخلف برخورد خواهد شد.

چنین عملیات‌هایی باید با برنامه‌ریزی منسجم و اصولی انجام شوند

محمد نعیم امینی‌فرد (نماینده مردم ایرانشهر) در گفتگو با خانه ملت درباره جزئیات درگیری نیروی انتظامی با متهمی در ایرانشهر، گفت: “فردی که تحت تعقیب نیروی انتظامی بود، پرونده مشخصی داشته است. او در این درگیری کشته شد، اما متاسفانه در این درگیری یک کودک و پدر خانواده نیز جان خود را از دست دادند”.

رئیس مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان با بیان این مطلب که این عملیات منجر به فوت یک کودک و پدر خانواده شده است، تصریح کرد: “از نیروی انتظامی تشکر می‌کنم که با تلاش خستگی ناپذیر امنیت و آرامش مردم را تامین می‌کند اما در منزل فرد شرور زن و کودکی و اهالی خانه حضور داشتند و باید نیروی انتظامی به نحوی عمل می‌کرد که آسیبی به سایر اهالی خانواده وارد نمی‌شد. در واقع انجام چنین عملیات‌هایی باید با برنامه‌ریزی منسجم و اصولی انجام شود”.

بیانیه فرماندار ایرانشهر

 در همین ارتباط نبی‌بخش داودی (فرماندار ایرانشهر) در این باره بیانیه‌ای منتشر کرد که در زیر می‌آید:

با سلام و عرض تسلیت در رابطه با در درگیری پنج شنبه شب ایرانشهر باستحضار عزیزان می‌رسانم:

هیچ فردی از کشته شدن شهروندان خوشحال نخواهد شد و نظام و دولت‌ها  وظیفه ذاتی‌شان برقراری آرامش و امنیت است مگر زمانی که شهروندی مرتکب جرمی شود و حاضر به تسلیم خود به قانون نباشد و قانون تعقیب ملحوظ نظر قرار گیرد، ای‌کاش قبل از این اتفاق عزیزان و دلسوزان فرمت‌های قانونی قضیه را پیگیری و زمینه رضایت طرفین دعاوی را جلب و زمینه تامین شان فراهم می‌شد و حداقل شاهد قتل طفل معصوم نمی‌بودیم در هر حال در اولین لحظات بعد از این رویداد شورای تامین شهرستان با بررسی ابعاد قضیه وارد شور و جلسه شد و قضیه قتل مرتضی و پیگیری حق و حقوق قانونی وی از طریق مجاری قانونی باتفاق اکثریت آرا مورد تصویب قرار گرفت، امیدواریم جهت جلوگیری از تکرار این قضایا دلسوزان جامعه شرایط تسلیم و تامین تمامی مجرمین به حقوق و نوامیس شهروندان را با توجه به رافت و عطوفت اسلامی پیگیری کنند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید