خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶, 19th of June 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۶/۲۰ ساعت ۱۰:۱۸:۴۳

    خانه  > slide, زندانیان  >  سی و چهار روز در اعتصاب غذا؛ گزارشی از وضعیت بحرانی رضا شهابی

سی و چهار روز در اعتصاب غذا؛ گزارشی از وضعیت بحرانی رضا شهابی

خبرگزاری هرانا – رضا شهابی، فعال سرشناس کارگری ایران از سی و چهار روز قبل در اعتصاب غذای اعتراضی به سر می برد. علاوه بر بی توجهی تعمدی مسئولان به وضعیت و مطالبه این زندانی معترض، گزارش می شود آقای شهابی با افت شدید فشار خون، بی حسی موضعی در ناحیه چپ بدن، اختلال در کارکرد دستگاه گوارشی و همینطور کاهش شدید وزن روبرو است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، رضا شهابی، فعال سرشناس کارگری ایران که در زندان رجایی شهر زندانی است، از روز ۱۷ مردادماه در اعتصاب غذای اعتراضی به سر می برد.

در سی و چهارمین روز از اعتصاب غذای اعتراضی این زندانی گزارش می شود بی حسی موضعی در ناحیه سمت چپ بدن او که از هفته سوم اعتصاب آغاز شده بود شکل جدی تری به خود گرفته است. این بی حسی در ناحیه انگشتان دست چپ نمود برجسته تری دارد.

از سوی دیگر آقای شهابی علاوه بر کاهش وزن با نوسان و کاهش فشار خون نیز رو به رو است. این زندانی سندیکالیست به همسر خود گفته است دردهای کمر وی که بهانه دو جراحی در سالهای اخیر بوده است مجددا بروز پیدا کرده است.

اختلال و درد در ناحیه معده و اجزای دستگاه گوارشی دیگر عارضه ای است که این زندانی اعتصابی اکنون با آن روبرو است.

علیرغم وخامت حال رضا شهابی، مسئولین زندان کماکان سیاست بی توجهی نسبت به وی پیشه کرده اند. همینطور بهداری زندان به دلیل عدم ثبت رسمی اعتصاب وی از جک آپ روزانه وی خودداری می کند. امری که میتواند جان وی را در معرض خطر جدی قرار دهد.

علیرغم وضعیت بحرانی این زندانی تاکنون هیچ اقدامی دال بر اعزام رضا شهابی به مراکز درمانی خارج از زندان نیز صورت نگرفته است.

لازم به یادآوری است سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه روز بیست و یک مرداد با صدور بیانیه‌ای در رابطه با بازگشت رضا شهابی به زندان گفت که دادستانی تهران مرخصی درمانی رضا شهابی را بر خلاف قانون جز ایام محکومیت محسوب نکرده و علاوه بر آن با پرونده‌سازی در دوران زندان، این فعال کارگری را به یک سال دیگر محکوم کرده است: «با وجود اینکه مرخصی پزشکی جز ایام زندان محسوب می شود دادستانی پنج ماه از مرخصی پزشکی این کارگر زحمتکش زندانی را که پیش از این مورد تایید پزشکی قانونی قرار گرفته بود؛ غیبت محسوب کرده است. علاوه بر این در حین گذراندن زندان با پرونده‌سازی مجدد، دادگاه شهابی را یک سال دیگر محکوم به حبس کرده است که بلافاصله پس از محکومیت قبلی به اجرا در می‌آید و شهابی باید یک سال و پنج ماه دیگر و تا مورخ ۱۸ دیماه ۹۷ در زندان باشد.»

در طی هفته های گذشته که اعتصاب رضا شهابی ادامه دارد علاوه بر  کانون صنفی معلمان استان تهران، تشکلات کارگری بین المللی حمایت خود از آقای شهابی را اعلام داشته و خواستار آزادی او شدند از جمله ۵ سندیکای فرانسوی سِ. اِف .دِ.تِ، سِ. ژِ.ت، اونسا، اتحادیه سندیکائی سولیدر، افِ. اِس. او (فرهنگیان)، اتحادیه های کارگری (تی یو سی)، اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا، تشکل کارگری هماهنگ کننده سراسری حمل و نقل ایتالیا، اتحادیه کارگری “وردی” ( اتحادیه خدمات همگانی آلمان) و همینطور فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل، آی تی اف (ITF).

در قسمتی از بیانیه فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل بعنوان یکی از اصلی ترین تشکلات کارگران این بخش که جمعیت عظیمی را در دنیا نمایندگی می کند آمده است “رضا شهابی نباید به خاطر فعالیت های سندیکائی مجرم شناخته شود. آی تی اِف درباره این تصمیم جدید مقامات ایرانی علیه یکی از اعضای ما سخت آشفته است.”

“آی تی اف، حمایت خود را از توصیه های «کمیته آزادی انجمن های» سازمان جهانی کار را که از دولت ایران می خواهد از رضا شهابی رفع اتهام شود قویا تجدید کرده و بر خواست قاطعانه این کمیته مبنی بر لغو قطعی احکام زندان رضا شهابی و نیز همکار سندیکائی او ابراهیم مددی تاکید می کند. آنان نباید دوباره به زندان برگردند.”

رضا شهابی راننده اتوبوس ۴۵ ساله، به دلیل فعالیت‌های کارگری در قالب «سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه» در خرداد سال ۱۳۸۹ بازداشت و به اتهام تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی با حکم شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به شش سال زندان و ۵ سال محرومیت از فعالیت‌های اجتماعی محکوم شد. او که از دررفتگی مهره های گردن و کمر رنج می برد و دوبار مورد عمل جراحی قرار گرفت پس از  اعتصاب غذاهای مکرر در زندان‌های اوین و رجایی شهر، در چهاردهم مهر ۱۳۹۳ با سپردن وثیقه دویست میلیون تومانی برای پیگیری درمان بیماری‌هایش به مرخصی درمانی اعزام شده بود.

مسئولان قضایی به رضا شهابی اعلام کردند ایام مرخصی درمانی‌اش نیز به عنوان محکومیت محسوب شده و او دیگر به زندان باز نخواهد گشت. همزمان نمایندگان جمهوری اسلامی در سال ۲۰۱۵ آزادی مشروط و بازگشت به کار او را به سازمان جهانی کار اعلام کردند.

با وجود وعده های داده شده مسئولین و گزارش رسمی به سازمان جهانی کار مبنی بر آزادی آقای شهابی، قوه قضائیه پس از سه سال، در سال ۱۳۹۶ با این استدلال که سه ماه از محکومیت رضا شهابی مرخصی محسوب نشده، او را مجددا به زندان فراخواند. رضا شهابی روز هیجدهم مرداد سال جاری پس از دریافت اخطار ضبط وثیقه، خود را به زندان رجایی شهر کرج معرفی کرد.

همسر رضا شهابی در خصوص مطالبه اصلی این زندانی اعتصابی پییش تر به رسانه ها گفته بود “آزادی بی قید و شرط و رسیدگی به «پرونده‌سازی» های صورت گرفته در یک دادگاه عادلانه در کنار پایان دادن به آزار و اذیت های بی پایان مهمترین خواسته او است.”

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید