خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶, 8th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۵/۳۱ ساعت ۱۸:۳۰:۴۸

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  نابودی ۳۵۰ نخل در آتش سوزی روستای کوپک سیستان وبلوچستان

نابودی ۳۵۰ نخل در آتش سوزی روستای کوپک سیستان وبلوچستان

خبرگزاری هرانا – بخشدار جالق از توابع شهرستان سراوان در جنوب شرق سیستان و بلوچستان گفت که در پی ۲ فقره آتش سوزی طی شبانه روز گذشته در نخلستان های روستای کوپک ناهوک این بخش ۳۵۰ نفر نخل این منطقه طعمه آتش شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، عبدالحکیم شاهمیری روز سه شنبه اظهار داشت: “نخستین آتش سوزی ساعت ۱۹:۳۰ دقیقه آغاز و با تلاش مردم بومی در ساعت ۲۳ مهار شد”.

وی ادامه داد: “در این حادثه ۵۰ نفر نخل بارور به همراه شماری از درختان انجیر، انگور، زردآلو و انار در آتش سوخت”.

وی بیان کرد: “آتش سوزی دوم ساعت یک بامداد به وقوع پیوست که به دلیل حجم گسترده آتش و نبود خودرو آتش نشانی بیش از هفت ساعت به طول انجامید و به همت دهیاری و مردم محلی خاموش شد”.

وی تصریح کرد: “۳۰۰ نفر نخل خرمای بارور و شماری از درختان انگور، انار، هلو و زرد آلو در این آتش سوزی طعمه حریق شد”.

بخشدار جالق گفت: “براساس ارزیابی های اولیه کارشناس جهاد کشاورزی در مجموع هفت میلیارد ریال خسارت بر نخیلات خرما و یک میلیارد ریال به سایر درختان وارد شده است”.

شاهمیری نبود راه دسترسی مناسب برای ورود خودروهای آتش نشانی به مزارع برای مهار آتش و وزش باد شدید را از جمله عوامل گستردگی این آتش سوزی عنوان کرد.

وی اظهار داشت: “علت بیشتر آتش سوزی ها در منطقه نبود راه دسترسی میان مزارع و هرس و جمع آوری نشدن ضایعات نخیلات است بر این اساس از مردم منطقه تقاضا داریم با جمع آوری به موقع ضایعات خرما و انتقال آنها از سطح باغ ها و بیمه کردن محصولات کشاورزی خود احتمال بروز خسارات را به حداقل برسانند”.

سراوان با دارا بودن سه بخش مرکزی، جالق و بم پشت در ۳۴۷ کیلومتری جنوب شرق زاهدان مرکز سیستان وبلوچستان و در همسایگی کشور پاکستان قرار دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید