خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز سه شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۶, 19th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۴/۲۷ ساعت ۲۲:۱۸:۳۰

    خانه  > slide, زندانیان  >  دادگاه متهمان پرونده گروه “گامو” بدون حضور حبیب ساسانیان برگزار شد

دادگاه متهمان پرونده گروه “گامو” بدون حضور حبیب ساسانیان برگزار شد

خبرگزاری هرانا – روز گذشته، جلسه رسیدگی به اتهامات حبیب ساسانیان که در سی و چهارمین روز اعتصاب غذای اعتراضی خود به سر می برد و پنج متهم دیگر پرونده موسوم به گروه “گامو” بدون حضور این زندانی در محل دادگاه انقلاب تبریز برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز گذشته، ۲۶ تیرماه سال جاری، جلسه رسیدگی به اتهامات شش متهم پرونده “گروه گامو” در شعبه سوم دادگاه انقلاب تبریز بدون حضور حبیب ساسانیان برگزار شد.

یک منبع مطلع ضمن تایید این خبر به گزارشگر هرانا گفت: “روز گذشته، جلسه رسیدگی به اتهامات شش متهم پروند “گروه گامو”؛ مهدی جوادزاده، حمید ثقفی، بابک آوند، اسماعیل افخمی و یونس رحیمی، بدون حضور حبیب ساسانیان برگزار شد و تا ساعت ۹ شب به طول انجامید. متهمان در انتظار ابلاغ حکم هستند.”

این منبع ادامه داد: “چهار تن از متهمان از بابت عضویت در گروه (گروهک) گامو محاکمه شدند و تنها اتهام یکی از این پنج نفر معاونت در تشکلیل گروه عنوان شده است”.

باتوجه به خودداری حبیب ساسانیان از حضور در جلسات قبلی دادگاه، احتمال می رود حکم این زندانی سیاسی به صورت غیابی صادر و کتبا به وی ابلاغ شود.

حبیب ساسانیان زندانی محبوس در بند ۱۲ زندان مرکزی تبریز، که بیش از یک سال است که به دلیل عدم توان تودیع وثیقه یک میلیارد تومانی، به صورت بلاتکلیف در زندان به سر میبرد، از ۲۳ خردادماه سال جاری اعتصاب غذای اعتراضی خود در آغاز کرده است. خانواده این زندانی سیاسی از وضعیت جسمی وی ابراز نگرانی کرده اند.

حبیب ساسانیان شاعر اردبیلی در سی و چهارمین روز اعتصاب غذای اعتراضی خود در حالی که از بیماری فشار خون شدید و بیماری صرع رنج می برد، در شرایط نامناسب جسمی در حالی که از درد شدید در ناحیه معده و کلیه رنج می برد، کماکان در زندان تبریز نگهداری می شود. طی روز های اخیر، این زندانی لخته های خون بالا آورده است که احتمال ابتلای وی به زخم معده را محتمل می کند.

طی هفته های اخیر، حبیب ساسانیان، از متهمان پرونده “گروه گامو” به بهانه دیدار با دادیار ناظر بر زندان، جهت برگزاری جلسه رسیدگی به اتهامات وی و هم پرونده ای هایش، به دادگاه انقلاب تبریز منتقل شد اما با مخالفت وی از حضور در جلسه، دادگاه این فعالین برگزار نشد.

گفتنی است، ۳۰ خردادماه ۱۳۹۶، جلسه رسیدگی به اتهامات وی به دلیل عدم حضور وکیل و خودداری این زندانی از حضور در دادگاه به دلیل عدم ابلاغ قبلی، برگزار نشد بنابراین برگزاری این جلسه به ۲۶ تیرماه ۱۳۹۶ موکول شد.

حبیب ساسانیان که مبتلا به تشنج (صرع) است، مجبور به مصرف داروی ضد تشنج کاربامازپین است. علیرغم مصرف این دارو شرایط اعتصاب غذا بر بیماری او تاثیر منفی گذاشته و در چندین مرحله حملات صرع او در زندان بروز کرده است.

منبع نزدیک به خانواده ساسانیان در ادامه به گزارشگر هرانا گفت: ” حبیب ساسانیان متاهل و دارای دو فرزند ۱۱ و ۱۵ ساله است که در پی بازداشت وی، وضعیت زندگی این خانواده در نبود پدر، نابسامان شده است و همچنین مشکلاتی از جمله مشکلات مالی را برای آنان به وجود آورده است؛ این خانواده که اجاره نشین هستند، تامین هزینه های رفت و آمد به زندان برایشان دشوار است.”

این زندانی ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ همراه پنج فعال ترک (آذری) دیگر به نامهای مهدی جوادزاده، حمید ثقفی، بابک آوند، اسماعیل افخمی و یونس رحیمی، در شهر اردبیل بازداشت شد. اتهامات این زندانی سیاسی، “تشکیل گروه (گروهک) گامو، رهبری و هدایت گروه (گروهک) گامو، عضویت در (گروهک) گامو، جاسوسی برای کشورهای بیگانه، کپی برداری از اطلاعات محرمانه سپاه پاسداران، ارسال اطلاعات محرمانه سپاه پاسداران به کشورهای بیگانه” عنوان شده است. در اوایل تیرماه سال گذشته رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی این فعالان را “اعضای باند ۶ نفره جاسوسی گامو” معرفی کرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید