خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۶, 26th of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۴/۲۱ ساعت ۱:۰۴:۲۱

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  اخذ آخرین دفاعیات از اسدی، شکیبا و امیرخیزی در دادسرای اوین

اخذ آخرین دفاعیات از اسدی، شکیبا و امیرخیزی در دادسرای اوین

خبرگزاری هرانا ـ امروز مجید اسدی، پیام شکیبا و محمد بنازاده امیرخیزی سه زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج که با قرار بازداشت موقت در این محل به سر می برند به دادسرای اوین انتقال یافتند و آخرین دفاعیات خود را در شعبه ششم این محل ارائه دادند. بازپرس به این زندانیان اعلام کرده است قرار وثیقه ای برای این افراد صادر کرده اما بازجویان پرونده از اجرایی شدن این قرار جلوگیری می کنند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مجید اسدی و پیام شکیبا دو فعال دانشجویی و محمد بنازاده امیرخیزی، زندانی سیاسی امروز مورخ ۲۰ تیرماه از زندان رجایی شهر کرج به محل شعبه شش دادسرای زندان اوین منتقل شدند و در آن محل به ارائه آخرین دفاعیات خود پرداختند.

یک منبع مطلع از وضعیت این سه زندانی به گزارشگر هرانا گفت “امروز جلسه آخر بازپرسی برقرار شد که هر سه زندانی بدون داشتن وکیل در محل شعبه شش دادسرای اوین حاضر شدند و آخرین دفاع خود را با رد اتهامات وارده ارائه کردند.”

به گفته این منبع مطلع “هر سه زندانی به  اقدام علیه امنیت ملی از طریق اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام متهم شده اند.”

گزارش شده است بازپرس شعبه ششم به این سه زندانی اعلام کرده است که برای آنان قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی صادر کرده است که بازجویان پرونده از اجرایی شدن آن جلوگیری کردند، این مقام قضایی اظهار امیدواری کرد این قرار با پایان مرحله بازپرسی و با تصمیم دادگاه هر چه زودتر اجرایی شود.

لازم به ذکر است این زندانیان از داشتن وکیل محروم هستند در حالی که  حدود شش ماه از زمان بازداشت مجید اسدی و پیام شکیبا و محمدبنازاده امیرخیزی می گذرد.

مجید اسدی در تاریخ ۳۰ بهمن ماه سال گذشته ساعت ۱۰ شب در منزل خانوادگی خود در کرج توسط نیروهای ورارت اطلاعات بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد.

نیروهای امنیتی در زمان تلاش برای بازداشت آقای اسدی ضمن توهین به مادر این زندانی، علیرغم بیماری و ضعف جسمی پدر وی که به تازگی عمل پیوند کبد را انجام داده بود با او درگیر شدند و به پای وی آسیب وارد کردند.

آقای اسدی از زمان بازداشت بصورت بلاتکلیف در بند ۲۰۹ زندان اوین به سر می برد. قرار بازداشت این زندانی که لازم است هر ماه تمدید شود برای سومین ماه کماکان تمدید نشده. از این منظر تداوم بازداشت او امری غیرقانونی است .

این فعال سابق دانشجویی پیشتر نیز در تاریخ ۱۸ تیرماه سال ۸۷ در مراسم هجده تیر دستگیر و به مدت ۵۲ روز در سلول انفرادی نگهداری شده بود.

حکم دادگاه بدوی وی در رابطه با پرونده ۱۸ تیرماه، در اردیبهشت ماه ۸۹ به وی ابلاغ گردید، که در آن توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به تحمل ۴ سال حبس تعزیری محکوم شد. علی رغم درخواست تجدید نظر، بدون اینکه حکم نهایی به او ابلاغ شود، برای اجرای حکم به زندان فرا خوانده شد و از تاریخ ۱۳ مهر ماه ۹۰ تا خردادماه سال ۹۴ در زندان بود.

مجید اسدی فارغ التحصیل رشته اقتصاد از دانشگاه علامه طباطبایی است و عضویت در شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشکده اقتصاد را در کارنامه خود دارد.

او که  از بیماری «التهاب حاد ستون فقرات و دستگاه گوارش» در رنج است، هم‌چنان از درمان مناسب محروم مانده و از زمان انتقال به زندان رجایی شهر کرج نیز قرص های مورد نیاز خود را دریافت نکرده است.

پیام شکیبا، دیگر زندانی با شرایط مشابه آقای اسدی، عضو اسبق انجمن اسلامی دانشگاه زنجان و دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی است که از سلول‌های چند نفره بند ۲۰۹ زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد. آقای شکیبا از بیماری “میگرن و کبد چرب” رنج می برد.

پیام شکیبا مورخ ۳ اسفندماه سال گذشته توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت شد.

آقای شکیبا پیش تر در ماجرای اعتراض دانشجویان به فساد اخلاقی معاونت دانشجویی دانشگاه زنجان در ۱۸تیر سال ۸۷ توسط اداره اطلاعات زنجان بهمراه ۵ تن از هم دانشگاهیان خود دستگیر و پس از ۲۲ ماه با قید وثیقه آزاد و نهایتا درسال ۸۸ در دادگاه انقلاب زنجان به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. اما این حکم در دادگاه تجدید نظر به ۶ ماه حبس تعزیری و ۶ ماه حبس تعلیقی تقلیل یافت.

پیام شکیبا در سال ۹۱ در حین تحصیل از دانشگاه اخراج شد. وی که آن زمان دانشجوی کار‌شناسی ارشد علوم سیاسی واحد علوم وتحقیقات تهران بود در پی ارسال نامه‌ای از سوی مرکز آزمون دانشگاه آزاد از ادامه تحصیل درمقطع کار‌شناسی ارشد محروم شد و از حضور وی در امتحانات پایان ترم ممانعت به عمل آمد. آقای شکیبا مجددا در سال ۱۳۹۳ در همین رشته در دانشگاه علامه طباطبایی پذیرفته شد.وی برای اجرای حکم مذکور در سال ۸۹ به زندان رفت و پس از تحمل محکومیت حبس آزاد شد.

به گفته منابع نزدیک به آقای شکیبا، زمینه فعالیت برجسته این فعال دانشجویی محبوس «مطالعات تاریخی و سیاسی و حوزه فعالیت او در دانشگاه علامه طباطبایی» بود با اینحال دلایل بازداشت وی مشخص نیست.

لازم به ذکر است که در طول مدت بازداشت، مجید اسدی و پیام شکیبا تاکنون صرفا یک ملاقات کابینی با خانواده داشته اند.

محمد بنازاده امیرخیزی سومین تبعید شده به زندان رجایی شهر کرج است که مورخ ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۵، توسط نیروهای امنیتی در منزل مسکونی خود بازداشت شد.

آقای امیرخیزی ۶۳ سال دارد و پیش تر نیز در ۹ آذرماه سال ۸۸ با یورش مامورین وزارت اطلاعات به محل کارش دستگیر و به اتهام کمک مالی به سازمان مجاهدین خلق به ۵ سال حبس محکوم شده بود که پس از تحمل حبس در آبان ماه ۱۳۹۳ از زندان آزاد شد.

این زندانی که مبتلا به بیماری پروستات است و در دوران زندان با مشکلات عصبی از نوع اختلال خواب و فراموشی مبتلا شده، تنها بدلیل بیماری پروستات خود باید هر از چند گاهی تحت سونوگرافی قرار گیرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید