خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  یازدهمین روز اعتصاب غذای سیامک میرزایی در زندان اوین

یازدهمین روز اعتصاب غذای سیامک میرزایی در زندان اوین

خبرگزاری هرانا – سیامک میرزایی در یازدهمین روز اعتصاب غذا در اعتراض به کارشکنی‌های مکرر صورت‌ گرفته در روند رسیدگی به پرونده خود تا زمان تخفیف و تعدیل در قرار وثیقه صادره، همچنین تکمیل نواقص پرونده جهت برگزاری دادگاه تجدید نظر، به سر میبرند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۶، سیامک میرزایی فعال ترک (آذری) که در اعتراض به کارشکنی‌های مکرر صورت‌ گرفته در روند رسیدگی به پرونده خود تا زمان تخفیف و تعدیل در قرار وثیقه صادره، همچنین تکمیل نواقص پرونده جهت برگزاری دادگاه تجدید نظر دست به اعتصاب غذا زده است، اعلام کرده است که تا دستیابی به خواسته هایش دست از اعتصاب غذا نخواهد کشید.

طی روزهای گذشته در دو مرحله، ریاست زندان اوین، سیامک میرزایی را به دفتر خود فراخوانده و با وعده مساعده از وی خواسته بود که به اعتصاب اعتراضی اش پایان دهد.

یک منبع مطلع از وضعیت آقای میرزایی در گفتگو با گزارشگر هرانا گفت: “در طی این مدت که آقای میرزایی در اعتصاب غذا به سر میبرند، دچار افت فشار خون و کاهش ورزن شده اند. وزن این زندانی قبل از آغاز اعتصاب غذا ۷۷ کیلوگرم بوده است که در طی این مدت به ۶۷ کیلوگرم کاهش پیدا کرده است .

این منبع مطلع در ادامه گفت: “در پی کاهش افت فشار خون و کاهش وزن آقای میرزایی، وی درخواست پزشکان مبنی بر تزریق سرم غذا را رد کرده است.”

این فعال ترک که در یازدهمین روز اعتصاب غذا به سر می برد، با محدود کردن تغذیه خود به آب اعتصابش را به پیش می برد و درخواست مسولین مبنی بر استفاده از قند، نمک و سایر مایعات را رد کرده است.”

منبع مطلع آگاه از وضعیت آقای میرزایی ضمن تایید این اطلاعات پزشکی در گفتگو با هرانا تاکید کرد: “این زندانی سیاسی به صورت هر روزه در ساعت۲۱، جهت ثبت شرایط پزشکی به بهداری زندان منتقل می شود.”

گفتنی است، طی چند روز گذشته در پی پیگیری و مراجعه خانواده میرزایی به شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران، مسولین اعلام بودند که کماکان پرونده و مستندات پرونده از دادگاه بدوی ارسال نشده و پیگیر برگزاری جلسه دادگاه در اوایل هفته جاری هستند، که مشخصا تاکنون هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

سیامک میرزایی، جمعه ۲۶ خرداد ۱۳۹۶, با انتشار نامه‌ای سرگشاده خطاب به ریاست اندرزگاه شماره ٨ ندامتگاه اوین اعلام کرد که “به دلیل کارشکنی‌های مکرر صورت‌ گرفته در روند رسیدگی به پرونده خود تا زمان تخفیف و تعدیل در قرار وثیقه صادره، همچنین تکمیل نواقص پرونده جهت برگزاری دادگاه تجدید نظر دست به اعتصاب غذا خواهد زد”.

سیامک میرزایی در پایان نامه‌اش مسئولیت عواقب این اعتصاب را متوجه مامورین امنیتی وزارت اطلاعات و عوامل قضایی دخیل در پرونده دانسته است.

درحالی که پرونده این زندانی به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر ارجاع شده است، جلسه تجدیدنظر این فعال ترک (آذری) تاکنون دوبار و بهانه‌های نبود قاضی پرونده، عدم وجود مستندات لازمه اعم از کیفرخواست، نبود دادنامه صادره از دادگاه بدوی، فقدان نامه اعتراضی وکیل این زندانی و آخرین دفاعیه بازپرسی و دادگاه بدوی، به تعویق افتاده است و گفته شده تا زمان رفع این نواقص دادگاهی برگزار نخواهد شد.

میرزایی که از بیست‌ و سوم تیر ماه ۹۵، در پارس‌آباد مغان بدون ارائه حکم قضایی بازداشت و به زندان اوین تهران منتقل شد، سرانجام در دادگاه انقلاب بهارستان و به ریاست قاضی حسنی به ۱۰ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به طبس محکوم شد.

یک منبع مطلع در رابطه با محاکمه این فعال ترک به گزارشگر هرانا گفته بود:” سیامک میرزایی پس از بازداشت با اتهام تبلیغ علیه نظام تفهیم اتهام شد و سپس به زندان اوین در تهران منتقل شد. پس از انتقال به تهران، اتهام این زندانی سیاسی به تشکیل جمعیت غیر قانونی تغییر یافت و در دادگاه انقلاب بهارستان به ریاست قاضی حسنی به اتهام تشکیل جمعیت غیرقانونی، بدون مدارک و شهواد کافی و حتی ذکر عنوان جمعیت موردنظر به به ۱۰ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به طبس محکوم شد.”

سیامک میرزایی دانشجوی محروم از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد است که پیشتر در سال ۱۳۹۰ در خصوص پرونده دیگری به پنج سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید