خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۵ تیر ۱۳۹۶, 19th of July 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۴/۰۵ ساعت ۲۰:۱۵:۰۱

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  گزارشی از ۳۳ بازداشت و احضار اخیر در شهر اهواز همزمان با عیدفطر

گزارشی از ۳۳ بازداشت و احضار اخیر در شهر اهواز همزمان با عیدفطر

خبرگزاری هرانا – شب گذشته، پس از برگزاری نماز عید فطر تعدادی از شهروندان اهوازی در محله ملاشیه این شهر توسط نیروهای امنیتی دستگیر شدند. در روزهای گذشته نیز نیروهای انتظامی و امنیتی تعداد زیادی از شهروندان عرب در اهواز را احضار کرده بودند. این احضارها به منظور منع کردن این شهروندان از حضور در مراسم نماز عیدفطری که در سالهای اخیر در منازل زندانیان سیاسی و اعدام شدگان عرب توسط فعالان محلی برگزار میشود بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شب گذشته، ۴ تیرماه ۱۳۹۶، تعدادی از شهروندان عرب با هجوم نیروهای امنیتی به مراسم عیدفطر برگزار شده در منطقه ملاشیه، بازداشت شدند.

لازم به یادآوری است در آستانه عید فطر، ده ها تن از فعالان عرب در منطقه امانیه از توابع شهر اهواز، از سوی ستاد خبرى وزارت اطلاعات به نهادهاى امنیتى واقع در پادادشهر و همچنین کلانترى ۱۷ این شهر جهت اخد تعهدنامه کتبی مبنی بر عدم شرکت در مراسم عید فطر احضار شده بودند. 

تعدادی از بازداشت شدگان شب گذشته در اهواز دارای سوابق پیشین بازداشت و محکومیت هستند، اسامی ۱۳ تن از این بازداشت شدگان عبارت است از : احمد حزباوى (شاعر)، ناصر اسدی، مرتضى سیلاوی، مرتضى حردانی، محمد عفراوی، ماهر مسعودی، علی زهیری، عدنان حردانى، احمد براجعه، علی شریفى، محمد مسعودى، احمد مسعودی و عبیده اسکین غزلاوی.

همانطور که پیش تر اشاره شد پیش از عیدفطر نیز تعداد زیادی از فعالان سیاسی یا مدنی این شهر که تماما از اعراب ساکن این شهر بودند به نهادهاى امنیتى واقع در پادادشهر و همچنین کلانترى ۱۷ این شهر احضار شده بودند.

هدف از احضار این افراد اخد تعهدنامه کتبی مبنی بر عدم شرکت در مراسم نماز عیدفطری که در سالهای اخیر در منازل زندانیان سیاسی و اعدام شدگان عرب توسط فعالان محلی برگزار میشود بود.

هویت احضار شدگان که عمدتا ساکن کوى علوى در شهر اهواز هستند به شرح زیر است؛ 

یعقوب بنى تمیم ۵۰ ساله، شاکر بنى تمیم ۳۷ ساله، توفیق بنى تمیم ۳۵ ساله (اعضای خانواده مالک بنى تمیم که در سال ۱۳۸۵ اعدام شد)
جاسم بترانى و فرزاندانش به نام های محمد بترانى ۲۸ ساله، عمار (ریاض) بترانى ۲۰ ساله و باسم بترانى ۲۶ ساله (اعضای خانواده على بترانى که در اعتراضات سال ۱۳۸۴ اعراب این شهر کشته شد.)

رحیم سوارى ۴۳ ساله، مرتضى سوارى ۱۸ ساله، احمد سوارى، محمود سوارى، سعید حیدرى ، مصطفى سیلاوى، سید کامل فاضلى، عباس سوارى، عدنان سوارى، فیصل سوارى، جلیل بدوى، سامى چلداوى، توفیق جادرى، مهدى سوارى، چاسب حیدرى، جلیل سوارى، احمد طرفى، طارق ساعدى، نجم باوى، سامح زائرى، عبدالرحمن سوارى، مسعد حیدرى، ناطق سوارى، موسى شریفى.

لازم به اشاره است است، سه شنبه ۳۰ خردادماه ۱۳۹۶، جاسم جلالى( کعبى) ۲۴ ساله و اهل کوی علوی و  پنجشنبه ۱ تیرماه ۱۳۹۶، فؤاد سلامى اهل قلعه چنعان از توابع شهر اهواز،توسط مامورین وزرارت اطلاعات بازداشت و به محل نامعلومی منتقل شدند.

از سرنوشت این افراد اطلاعی در دست نیست و همینطور مشخص نیست اگر بازداشت آنها ارتباطی با برنامه های عیدفطر فعالان عرب در این شهر داشته است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید