خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۶, 20th of July 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۳/۱۱ ساعت ۱۶:۴۲:۴۸

    خانه  > اعدام  >  دو زندانی به اعدام محکوم شدند؛ صدور حکم ۱۰ بار اعدام برای یک متهم

دو زندانی به اعدام محکوم شدند؛ صدور حکم ۱۰ بار اعدام برای یک متهم

خبرگزاری هرانا – متهم «ش.ن» بابت ارتکاب قتل عمد در روستای جهان آباد فهرج، به ۱۰ فقره قصاص نفس از نوع حلق آویز بر چوبه دار محکوم شده است. همچنین پسر جوانی که متهم است چهار سال قبل در شب چهارشنبه سوری با پرتاب نارنجک مأمور پلیس را به قتل رسانده‌ است، برای دومین بار محاکمه و به مرگ محکوم شد. احتمال داده میشود این متهم در زمان ارتکاب جرم انتسابی کمتر از ۱۸ سال سن داشته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، رییس کل دادگستری استان کرمان از صدور حکم قصاص عامل حادثه تلخ روستای جهان آباد فهرج خبر داد و افزود: “متهم «ش.ن» بابت ارتکاب قتل عمد، به ۱۰ فقره قصاص نفس از نوع حلق آویز بر چوبه دار محکوم شده است”.

یدالله موحد اظهار کرد: “به زودی حکم به محکوم علیه ابلاغ می شود و قابل اعتراض در دیوان عالی کشور است و پس از قطعیت در دیوان عالی کشور، حکم به مرحله اجرا در خواهد آمد”.

وی درباره نحوه اجرای حکم نیز گفت: “قاعدتا در زمان اجرای حکم و بنا به شرایط زمانی و مکانی، تصمیم در خصوص اجرای حکم چه در ملاء عام و یا در محل زندان با جلب نظر دادگاه گرفته خواهد شد”.

موحد تصریح کرد: “محتویات پرونده حکایت از آن دارد در تاریخ ۲ دی ماه سال گذشته مقارن ساعت ۱۸:۳۰ دقیقه فردی مسلح به سلاح جنگی کلاشینکف به منزل فردی به هویت (ک.د) واقع در روستای جهان آباد از توابع شهرستان فهرج یورش برده و با تیراندازی به سمت افراد حاضر در منزل اقدام به قتل جمعا ۱۰ نفر (۸ زن و ۲ مرد) و ایراد جرح عمدی ۴ نفر دیگر (۳ زن و یک مرد) نموده است”.

وی با اشاره به اینکه بلافاصله اقدامات لازم برای دستگیری قاتل صادر شد، بیان کرد: “پس از این حادثه مامورین در صحنه حاضر و ضمن انعکاس مشاهدات خود و تایید آثار خون زیاد در محل یک خشاب خالی و تعدادی پوکه جمع آوری نموده اند و در تحقیقات اولیه داماد خانواده به نام (ش.ن) به عنوان ضارب معرفی مورد تعقیب قرار می گیرد”.

موحد ادامه داد: “در تاریخ ۵ دی ماه ۹۵ متهم در شهرستان ایرانشهر شناسایی و با بکار گیری شگردهای پلیسی و در حالیکه مقاومت می نموده دستگیر و به دادسرای حوزه قضایی محل وقوع جرم اعزام می شود”.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان کرمان گفت: “در ادامه با درخواست احاله و موافقت دیوان عالی کشور رسیدگی به موضوع به مراجع قضایی شهرستان کرمان محول و با صدور کیفرخواست در دادسرای عمومی وانقلاب کرمان پرونده جهت رسیدگی به شعبه اول کیفری یک کرمان ارجاع شد”.

وی با بیان اینکه علت و انگیزه اصلی این حادثه اختلافات خانوادگی بوده است، عنوان کرد: “طبق نظریه پزشکی قانونی در خصوص وضعیت روحی و روانی متهم در حین ارتکاب جرم، وی فاقد اختلال روانی تشخیص داده شده است”.

وی گفت: “دادگاه مستندات به مواد قانونی، رای بر محکومیت متهم موصوف بابت ارتکاب قتل عمد به ده فقره قصاص نفس از نوع حلق آویز بر چوبه دار نموده است”.

رییس کل دادگستری استان کرمان ادامه داد: “بابت جنبه عمومی بزه جرح عمدی نیز متهم به تحمل ۵ سال حبس تعزیری درجه ۵ و بابت بزه خرید و نگهداری غیرمجاز سلاح و مهمات جنگی علاوه بر ضبط سلاح و مهمات مکشوفه به تحمل ۵ سال حبس تعزیری درجه ۵ محکوم شده است”.

متهم به قتل مامور پلیس به قصاص محکوم شد

به گزارش جوان آنلاین، پسر جوانی که متهم است چهار سال قبل در شب چهارشنبه سوری با پرتاب نارنجک مأمور پلیس را به قتل رسانده‌بود، برای دومین بار محاکمه و به مرگ محکوم شد.

جلسه رسیدگی به پرونده روز گذشته در شعبه چهارم دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شد. ابتدای جلسه نماینده دادستان در جایگاه قرار گرفت و در شرح کیفرخواست گفت: “متهم ۱۸ ساله آرش نام دارد. او به اتهام قتل ستوان دوم «هادی جوان دلاور» در تاریخ بیست و هفتم اسفندماه سال ۹۲ بازداشت شد و به جرمش اقرار کرد. آرش در بازجویی‌ها گفته است: شب چهارشنبه سوری بود که با دوستانم برای تفریح و آتش بازی به خیابان نواب رفته بودیم که با دیدن مأموران پا به فرار گذاشتیم. در حال فرار، تلفن همراهم دست یکی از مأموران افتاد و نتوانستم آن‌ را بگیرم. به همین دلیل عصبانی شدم و نارنجکی به سمت آنها پرتاب کردم که به سر یکی از مأمورها برخورد کرد. بعد از ارتکاب جرم به سمت قهوه‌خانه‌ گریختم که دستگیر شدم”.

نماینده دادستان در ادامه گفت: “پرونده برای اولین بار در شعبه دهم دادگاه کیفری استان تهران رسیدگی شد و در آن جلسه بعد از درخواست قصاص از سوی اولیای دم، آرش بر خلاف اظهاراتش جرمش را انکار کرد و گفت در جریان حادثه حضور نداشته است. هیئت قضایی بعد از شور، قتل را شبه عمد تشخیص داد و متهم را به پرداخت دیه محکوم کرد. رأی دادگاه با اعتراض اولیای دم به دیوان عالی کشور فرستاده شد، اما قضات دیوان بعد از بررسی، رأی نقض و پرونده را برای رسیدگی دوباره به این شعبه ارجاع دادند”.

آرش سال ۹۴ در این شعبه محاکمه و به قصاص محکوم شد. حکم بعد از ارسال به دیوان به دلیل عدم حضور نماینده دادستان نقض و بار دیگر برای رسیدگی مجدد ارجاع داده شد. نماینده دادستان متهم را گناهکار دانست و برای متهم درخواست صدور مجازات قانونی کرد.

در ادامه جلسه، وکیل اولیای‌دم درخواست قصاص کرد، سپس متهم به درخواست قاضی در جایگاه قرار گرفت و با انکار جرمش گفت: “آن شب برای تفریح به خیابان نواب رفته بودم که ناگهان صدای انفجار آمد. بعد از آن بود که شاگرد قهوه‌خانه از من خواست به داخل مغازه بروم. نمی‌دانم چرا شهادت دروغ داده‌اند، چون به آنها گفته بودم نارنجک را از بلندی، روی سر مأمور پرتاب کرده‌اند”.

او در پاسخ به سؤال هیئت قضایی در خصوص اینکه چرا به گفته شاهدان بعد از انفجار صورتت را پوشانده بودی، گفت: “من این کار را نکردم. همه اظهاراتم تحت فشار بازجویی بوده است و حالا می‌گویم بی‌گناهم. در پایان هیئت قضایی بعد از شنیدن آخرین دفاع متهم با توجه به اظهارات و شواهد موجود در پرونده متهم را به قصاص محکوم کرد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید