خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  تایید یک حکم اعدام؛ صدور حکم قصاص و شلاق در پرونده ای دیگر

تایید یک حکم اعدام؛ صدور حکم قصاص و شلاق در پرونده ای دیگر

خبرگزاری هرانا ـ حکم قصاص یک زندانی متهم به «قتل عام خانوادگی در اراک» در دیوانعالی کشور تایید شد. از سوی دیگر شعبه چهارم دادگاه کیفری تهران متهم ردیف اول یک پرونده قتل را به قصاص و متهم ردیف دوم را به جرم معاونت در قتل به ۲۰ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از میزان، حکم متهم به قتل عام اراک در دیوان عالی کشور تایید شد.

عبداللهی رئیس کل دادگستری استان مرکزی از تایید حکم قصاص عامل قتل عام خانوادگی در اراک «پس از طی مراحل قضایی» توسط دیوان عالی کشور خبر داد.

وی ادامه داد: “این حکم در مرحله استیذان قرار گرفت”.

گفتنی است؛ طبق ماده ۲ آیین نامه نحوه اجرای احکام قصاص‌؛ حکم قصاص نفس پس از احراز قطعیت آن توسط دادگاه بدوی صادر کننده رأی و نیز طی مرحله «استیذان از ولی امر مسلمین و تنفیذ آن از سوی رییس قوه قضاییه»، با اذن ولی دم یا اولیاء دم به موقع اجراء گذاشته خواهد شد.

۲۲ دی ماه سال گذشته در پی تیراندازی مرگ بار در اراک تعدادی از هم شهروندان کشته شدند، از ۵ کشته حادثه دو نفر زن و سه نفر مرد و از مجروحان یک پسربچه و سه نفر خانم بوده‌اند. در این حادثه از سلاح جنگی کالیبر ۷.۶۲ استفاده شده و استفاده از اسلحه کلاشینکف نیز با توجه به آثار یافت شده در محل حادثه، محتمل است.

قصاص، زندان و شلاق برای دو متهم یک پرونده

به گزارش جوان، دو پسر جوان که متهم بودند دوست پولدارشان را در جاده فیروزکوه به قتل رسانده اند، به قصاص، زندان و شلاق محکوم شدند.

مردادماه سال ۹۳ مأموران از قتل پسر جوانی در جاده فیروزکوه باخبر و راهی محل شدند. جسد متعلق به جوان ۳۲ ساله‌ای به نام آرش بود که با شلیک گلوله و ضربات چاقو به قتل رسیده بود. در بررسی‌ها مشخص شد روز حادثه آرش همراه دوستانش برای شرکت در جشنی راهی فیروزکوه شده بود.

بنابراین مأموران دو پسر جوان را به نام‌های فردوس ۲۳ ساله و سپهر ۲۲ ساله به عنوان مظنونان حادثه بازداشت کردند. متهمان ابتدا جرم خود را انکار کردند، اما در بازجویی‌های فنی به قتل اعتراف کردند و در ادامه فردوس به جرم مشارکت در قتل و سپهر به جرم معاونت در قتل روانه زندان شدند. این پرونده بعد از تکمیل در شعبه چهارم دادگاه کیفری به ریاست قاضی عبداللهی رسیدگی شد. در آن جلسه متهمان بعد از درخواست قصاص از سوی اولیای دم در جایگاه حادثه را شرح دادند.

ابتدا متهم ردیف اول فردوس ۲۳ ساله گفت: “من و آرش پنج سال با هم دوست بودیم. روز حادثه با من تماس گرفت و قرار شد برای مراسم جشنی به فیروزکوه برویم”. پس از آن با سپهر تماس گرفتم و او نیز همراه ما شد. در میانه راه بعد از شرب خمر و مصرف مواد درباره دختر مورد علاقه‌ام حرف زدیم که ناگهان آرش شروع به بدگویی از او کرد. خیلی عصبانی شدم و به او اعتراض کردم، اما آرش به بدگویی‌هایش ادامه داد. به همین دلیل با هم درگیر شدیم و با اسلحه‌ای که داشتم سه تیر به سوی او شلیک کردم. سپس سپهر چاقویی از کیفش بیرون آورد و به طرفش حمله کرد. در ادامه سپهر متهم ردیف دوم در دفاع از خود گفت: “من در قتل آرش نقشی نداشتم. وقتی بالای سر او رسیدم دیگر نفس نمی‌کشید و فردوس سرش را از بدن جدا کرد”. او ادامه داد: “بعد از قتل، خودروی مقتول را به جاده ساوه بردیم و پس از اوراق کردن آن ضبط و لاستیک‌های آن را سرقت کردیم”.

هیئت قضایی بعد از آخرین دفاع متهمان، فردوس را به قصاص و سپهر را به جرم معاونت در قتل به ۲۰ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کردند. همچنین هر دو متهم به خاطر جنایت بر میت به پرداخت دیه نیز محکوم شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید