خبرگزاری هرانا
امروز جمعه ۲۶ آذر ۱۳۹۵, 19th of May 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۹/۲۶ ساعت ۱۹:۱۱:۱۰

    خانه  > slide, زندانیان  >  حسن رستگاری ؛ وضعیت نامناسب جسمانی درپی تداوم اعتصاب غذا و نگهداری در انفرادی

حسن رستگاری ؛ وضعیت نامناسب جسمانی درپی تداوم اعتصاب غذا و نگهداری در انفرادی

خبرگزاری هرانا – حسن رستگاری مجد، شهروند ترکیه‌ای ایرانی تبار و زندانی سیاسی زندان مرکزی ارومیه در سیزدهمین روز اعتصاب غذای اعتراضی هم‌چنان در سلول انفرادی نگهداری می شود. درحالی که روز گذشته به دلیل «بد شدن حال» آقای رستگاری، پزشک زندان به سلول او مراجعه کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، حسن رستگاری مجد، از روز شنبه سیزدهم آذرماه در اعتراض به وضعیتش دست به اعتصاب غذا زده و همزمان نامه اعتصاب را به مسئولین زندان و هم‌چنین کنسولگری کشور ترکیه در شهر ارومیه ارسال کرده است.

مورخ دوشنبه ۱۵ آذرماه این زندانی توسط مسئولین زندان ارومیه به سلول انفرادی منتقل شد.

روز گذشته پنج شنبه ۲۵ آذرماه، به دلیل «بد شدن حال» آقای رستگاری، پزشک زندان به سلول او مراجعه و وضعیت جسمانی او را بررسی کرده است. از رسیدگی به درخواست های وی توسط مسئولین زندان کماکان اطلاعی در دست نیست.

پیش از این، یک منبع نزدیک به این زندانی سیاسی این خبرگزاری گفته بود: “مسئولین زندان از جمله آقای عبدالهی مسئول اجرای احکام زندان ارومیه به دیدار وی آمده بودند و قول پیگیری داده بودند که آقای رستگاری گفته بود تا گرفتن نتیجه ادامه خواهم داد. گفته بودند سه پرونده ای که در زندان برای وی تشکیل شده را می توانند کاری کنند، اما برای محکومیت اصلی نمی توانند کاری انجام دهند.”

این منبع مطلع در ادامه در رابطه با دلایل اعتراض توضیح داده بود “اعتراض وی در واقع به حکم اصلی اوست. یک اتهام وی عضویت در پ ک ک است که ۱۵ سال حبس گرفته، در پرونده دیگر با اتهام دیگر جعل شناسنامه ۳ سال، به اتهام عبور غیرقانونی از مرز ۳ سال و به اتهام اقامت غیرقانونی در ایران نیز ۳ سال حبس گرفته است. اعتراض اصلی آقای رستگاری این است که این اتهامات را هیچ‌گاه نپذیرفته و دادگاه‌هایش را ناعادلانه می داند. سه پرونده نیز در زندان برایش تشکیل شده مبنی بر اخلال در زندان، تبلیغ علیه نظام و یکی هم شاکی خصوصی. این پرونده سازی ها و فشارهای پی در پی با حبس های چندین ساله باعث این اعتراض شده است.”

لازم به یادآوری است حسن رستگاری ۴۳ ساله، فرزند سلطان، در تاریخ ۵ آبان‌ماه سال ۹۳ در شهر ارومیه دستگیر شد.

آقای رستگاری در اولین پرونده با اتهامات «اخلال در نظم عمومی، اقدام علیه امنیت ملی و همکاری با گروه‌های مخالف کرد» از سوی دادگاه انقلاب شهر ارومیه به ۱۵ سال حبس محکوم و این حکم در دادگاه تجدید نظر تایید شده است.

رستگاری مجد در شهریور ماه سال جاری توسط قاضی شیخ‌ لو با اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک‌سال حبس دیگر محکوم شد.

برای وی در حال حاضر دو پرونده دیگر یکی با اتهام اخلال در زندان و دیگری با شاکی خصوصی در زمانی تشکیل شده و باز است که در مدت محکومیت او بوده است. این زندانی سیاسی چندین بار توسط مسئولین و یا با دستو و تحریک آنان، توسط زندانیان عادی مورد ضرب و شتم قرار گرفته و در سلول انفرادی نگهداری شده است.

حسن رستگاری مجد

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید