خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اعدام, اقلیت های دینی  >  لغو حکم اعدام سه زندانی سنی‌مذهب در زندان رجایی‌شهر کرج

لغو حکم اعدام سه زندانی سنی‌مذهب در زندان رجایی‌شهر کرج

خبرگزاری هرانا – پس از «دوشنبه سیاه» زندان رجایی‌شهر کرج که با انتقال ۳۷ زندانی سنی مذهب این زندان تحت تدابیر شدید امنیتی به سلول انفرادی، حکم اعدام دست‌کم ۲۰ تن از آنان اجرا شد، گزارش می‌رسد حکم اعدام سه تن از زندانیان “جان به در برده” از آن واقعه لغو و به ۱۵ سال حبس تبدیل شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، حکم اعدام سه زندانی سنی مذهب زندان رجایی‌شهر کرج به نامهای «تیمور نادری زاده، فرزاد شاه نظری و فرشید ناصری»، در دیوان‌عالی کشور نقض و پس از بازگشت به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ۱۵ سال حبس تقلیل یافته است.

یک منبع نزدیک به این زندانیان دراین‌باره به گزارشگر هرانا توضیح داد: “این زندانیان حکم‌شان در دادگاه تجدیدنظر تایید شده بود و هم‌پرونده برخی از زندانیان اعدام شده اهل سنت بودند. به گفته وکلای این زندانیان، حکم نقض شده و در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب توسط آقای صلواتی به ۱۵ سال حبس تبدیل شده است.”

لازم به یادآوری است، در روز “دوشنبه سیاه” زندان رجایی‌شهر کرج، مورخ ۱۱ مردادماه سال جاری با یورش بی سابقه گارد سیاهپوش این زندان تعداد ۳۷ زندانی سنی مذهب محکوم به اعدام ساکن در سالن ۱۰ این زندان با دستبند-پابند و چشم بند با تدابیر شدید امنیتی به سلول انفرادی منتقل شدند و بر اساس اعلام مقامات قضایی حکم اعدام دست کم ۲۰ نفر از آنها اجرا شد. هر چند بعضی منابع غیررسمی اعدام شدگان را تا ۲۶ تن برآورد می کنند.

هرانا بعدتر گزارش داد، فرشید ناصری، برزان نصرالله زاده، سید جمال سید موسوی، فرزاد شاه نظری و تیمور نادر زاده، پنج تن از زندانیان سنی‌مذهب دوشنبه پس از گذشت هفت روز از سلول های انفرادی بند سپاه پاسداران به سالن ۷ منتقل شدند.

هم‌چنین در گزارشی هرانا ویدیوی دفاعیات چهار تن از متهمان این پرونده پیش از اعدام در رابطه با اتهامات‌شان را منتشر کرده بود.

شایان ذکر است، پیش از این هرانا گزارش داده بود، خطر مرگ دست کم ۱۱ زندانی سنی مذهب زندان رجایی شهر را هم‌چنان تهدید می کند. از میان محکومان به اعدام پرونده “گروه توحید و جهاد” فقط دو زندانی از جمله یک “کودک-مجرم” از اعدام های گروهی اخیر در این زندان جان به در برده اند، آنان در کنار ۴۹ زندانی سنی مذهب این زندان که ۹ تن از آنان نیز به اعدام محکوم هستند با توجه به اعدام بی سابقه و غیرمنتظره گروهی اخیر، روزهای خود را در بیم و هراس از مرگی مشابه سپری می کنند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران با صدور بیانیه ای با تاکید بر «ادامه تفکر خالقان تابستان ۶۷» نسبت به اعدام دسته جمعی حداقل ۲۰ زندانی سنی مذهب زندان رجایی شهر کرج واکنش نشان داد. این سازمان با محکوم کردن اعدام های صورت گرفته، قربانیان را محروم از یک دادرسی عادلانه دانست و پیامدهای اعدام این زندانیان را برای ثبات و امنیت جامعه مضر خواند. هم‌چنین ۲۴۰ تن از فعالان سیاسی و مدنی با انتشار بیانیه ای اعدام دسته جمعی این زندانیان را محکوم کردند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید