خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز سه شنبه ۴ آبان ۱۳۹۵, 7th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۸/۰۴ ساعت ۱۴:۲۲:۳۵

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  رضا شاهینی، شهروند ایرانی-آمریکایی به ۱۸ سال حبس محکوم شد

رضا شاهینی، شهروند ایرانی-آمریکایی به ۱۸ سال حبس محکوم شد

خبرگزاری هرانا – رضا (رابین) شاهینی شهروند دوتابعیتی ایرانی-امریکایی که تیرماه در شهر گرکان توسط سپاه پاسداران بازداشت شده بود، با اتهامات امنیتی در دادگاه به ۱۸ سال حبس محکوم شد. آقای شاهینی از قصدش برای اعتصاب غذا در اعتراض به این حکم خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، رضا (رابین) شاهینی شهروند ایرانی-آمریکایی که برای دیدار با خانواده خود به ایران سفر کرده بود در شهر گرگان مرکز استان گلستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به نقطه نامعلومی منتقل شد.

رضا شاهینی ۴۶ ساله با اتهامات «همکاری با دولت‌های متخاصم، اقدام علیه امنیت ملی و ارتباط با عناصر و رسانه‌های ضد انقلاب» در روزهای اخیر در دادگاه عمومی و انقلاب گرگان به ۱۸ سال حبس محکوم شد. این شهروند دوتابعیتی از تصمیمش برای اعتصاب غذا در اعتراض به این حکم خبر داده است.

بازداشت این شهروند ایرانی-آمریکایی در تاریخ ۲۵ تیرماه صورت گرفته بود، ماموران بازداشت کننده با نشان دادن حکم بازداشتی که وی را به اقدام علیه امنیت ملی متهم می کند منزل مسکونی را تفتیش کرده و لوازم شخصی و الکترونیکی وی را همراه با او با خود بردند.

آقای شاهینی بیش از ۱۶ سال است که در آمریکا زندگی می کند، او که دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه ایالتی سن دیه گو است پیش از این نیز به ایران سفر کرده بود.

یک منبع نزدیک به خانواده آقای شاهینی به گزارشگر هرانا گفته بود خانواده وی وکیلی استخدام کرده اند با این حال پیگیری های وکیل تاکنون منجر به مشخص شدن سرنوشت آقای شاهینی نشده است، نیروهای امنیتی صرفا گفته اند او به اقدام علیه امنیت متهم است، در اختیار دستگاه اطلاعاتی است و بازجویی از او چند هفته به طول خواهد انجامید.

رضا شاهینی در گفتگو با «وایس نیوز» گفته است: “آن‌ها هر صبح و هر بعدازظهر از من بازجویی می‌کردند و بعد از آن، من همیشه در سلولم تنها بودم.”

به گزارش این رسانه آمریکایی، شاهینی در دانشگاه ایالتی سن دیگو در رشته «امنیت بین‌المللی و حل تنازعات» فارغ التحصیل شده است.

پیشتر وکیل او گفته بود: “رضا در سال ۲۰۰۹ و قبل از انتقال به آمریکا در ایران حضور داشت و در برخی تظاهرات‌ها شرکت کرد اما چطور دستگیری او پس از ۷ سال و با بازگشتش قابل توجیه است.”

جوابیه وزارت خارجه آمریکا به خبر محکومیت ۱۸ سال حبس آقای شاهینی از طریق ایمیل در اختیار خبرگزاری مذکور با این مضمون قرار گرفته: “ما گزارش‌های بازداشت روبین شاهینی که گزارش شده شهروند آمریکایی است را دیده‌ایم. امنیت شهروندان آمریکا اولویت اصلی ما است. ما به استفاده از تمام ابزارهای موجودمان برای کمک به شهروندانمان که به کمک در کشورهای خارجی نیاز دارند، ادامه می‌دهیم. همانطور که قبلا هم گفتیم، وزیر خارجه (جان کری) موارد مربوط به بازداشت و مفقود شدن شهروندان آمریکایی را هر موقع که با مقامات ایرانی دیدار می‌کند، پیش کشیده است.”

 لازم به یادآوری است بازداشت شهروندان خارجی به خصوص ایرانیانی که تابعیت مضاعف آمریکا را دارند بعضا متاثر از شرایط سیاسی بین دو کشور صورت میگیرد به طوریکه در آخرین رویداد همزمان با توافق اتمی بین دو کشور تعدادی از این شهروندان ایرانی-آمریکایی زندانی وجه المصالحه روابط بین دو کشور شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید