خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  برگزاری دست‌کم هشت تجمع اعتراضی در شهرهای مختلف

برگزاری دست‌کم هشت تجمع اعتراضی در شهرهای مختلف

خبرگزاری هرانا ـ روز جاری بازنشستگان فرهنگی در اعتراض به وضعیت بد معیشتی در تهران در مقابل مجلس و در شهرهای دیگر از جمله تبریز، مشهد و کرمانشاه دست به تجمع اعتراضی زدند. از سوی دیگر تجمع اعتراضی دراویش در شهر دزفول توسط پلیس به خشونت کشیده شد و تعدادی بازداشت شدند. کارگران شرکت پتروشیمی پردیس نیز با محقق نشدن وعده مسئولین بار دیگر تجمع اعتراضی تشکیل دادند. هم‌چنین به مناسبت هفته جهانی ناشنوایان، تعدادی از ناشنوایان کشور در میدان امام تجمع کردند و خواستار فراهم شدن شرایط برابر همانند افراد شنوا در جامعه برای ناشنوایان شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مجذوبان نور، در پی بازداشت تنی چند از دراویش در جریان برپایی نمایشگاه هفته‌ی دفاع مقدس در شهرستان دزفول و سخنرانی طلبه‌ای جوان با نام نمازی علیه عرفان و تصوف، تعدادی از دراویش و پیروان این طریقت با تجمع مقابل کلانتری شماره ۱۴ این شهرستان، خواستار آزادی دراویش زندانی خود شدند.

تجمع اعتراضی دراویش مقابل نمایشگاه هفته‌ی دفاع مقدس با دخالت مأمورین انتظامی و استفاده از باتوم و گاز اشک‌آور به خشونت کشیده شد. در این جریان عده‌ای از دراویش مورد ضرب و شتم قرار گرفته و تعدادی هم بازداشت و به کلانتری منتقل شدند.

پس از آن، تعدادی از دراویش مقابل کلانتری اجتماع کردند. خبرهای ارسالی حاکی است، تعدادی از دراویش به اداره‌ی اطلاعات این شهرستان منتقل و کلیه‌ی خیابان‌های منتهی به پاسگاه و فرمانداری مسدود شده بود و صدای شلیک هوایی به گوش می‌رسید.

بر اساس این گزارش؛ دو درویش که در کلانتری بازداشت بودند آزاد شدند اما کماکان چند درویش در بازداشت اداره‌ی اطلاعات به سر می‌برند. فرمانده‌ی نیروی انتظامی شهرستان دزفول نیز با حضور در جمع اجتماع‌کنندگان، قول مساعد داد که بقیه‌ی دراویش نیز تا ساعاتی دیگر آزاد خواهند شد. از این‌رو دراویش با قول مساعد این مقام انتظامی بر آزادی دراویش بازداشتی،این تجمعات پایان یافت.

تجمع بازنشستگان فرهنگی در اعتراض به وضعیت بد معیشتی

 

به گزارش ایلنا، صبح امروز (ششم شهریور) چند صد نفر  از بازنشستگان فرهنگی در سراسر کشور  تجمع کردند.

در تهران،  این تجمع از ساعت ده صبح مقابل مجلس شورای اسلامی شروع شده  و در آن، بیش از چندصد معلم بازنشسته شرکت کرده‌اند.

خواسته اصلی بازنشستگان آموزش و پرورش، همسان‌سازی مستمری و مزایای کلیه مستمری بگیران دولت و افزایش سطح دریافتی معلمان بازنشسته است.

گفتنی است پیش از این نیز بارها این بازنشستگان در اعتراض به وضعیت بد معیشتی خود تجمعات اعتراضی ترتیب دادند.

از قرار معلوم، صبح امروز معلمان بازنشسته در بسیاری از شهرهای دیگر کشور از جمله کرمانشاه، مشهد و تبریز نیز دست به تجمع زده‌اند.

بازنشستگان آموزش و پرورش می گویند: “تکریم بازنشستگان، توجه به وضعیت معیشت آنان است”.

باوجود توافق اخیر اتفاق افتاد؛ اعتراض صنفی مجدد کارگران پتروشیمی پردیس

 

به گزارش ایلنا، با وجود آنکه خبرها حاکی از توافق مدیر عامل شرکت پتروشیمی پردیس با بخشی از خواسته های کارگران بود، اما ظاهرا با خلف وعده دوباره کارفرما و الزامی شدن اجرای شیفت‌های نوبت کاری، اعتراضات صنفی کارگران از سرگرفته شده است.

با وجود آنکه خبرها حاکی از توافق مدیر عامل شرکت پتروشیمی پردیس با بخشی از خواسته های کارگران بود، اما گفته می‌شود که به دلیل آنچه که باقی ماندن مشکلات صنفی قبلی عنوان می‌شود کارگران اقدام اعتراضی جدیدی را آغار کرده‌اند.

برپایه این اظهارات کارگران یاد شده که همواره خواستار بازبینی جدول شیفت‌های کاری خود بوده‌اند از روز گذشته در اعتراض به خلف وعده کارفرما از خوردن غذا در محل کار خود خودداری کرده‌اند.

حدود ۲ ماه پیش، مدیرعامل شرکت پتروشیمی پردیس دستور اجرای طرح یک یک و سایر خواسته های کارکنان این شرکت را بررسی کرده بود و قرار بود حداکثر تا ۱ مهر به اجرا درآید.

بنا به اظهارات این منابع آگاه، با آغاز مهرماه کارفرما بدون توجه به گفته های قبلی خود، اجرای طرح چهار شیفت را الزامی اعلام کرده و به صورت ضمنی از احتمال تعدیل و قطع همکاری با کارکنان مخالفان شیفت‌های کاری جدید سخن گفته است.

پیشتر، حدود ۲۸۰ نفر از پرسنل معترض این واحد پتروشیمی با انتشار نامه ای خواسته‌های صنفی خود را مطرح کرده بودند.

کاهش مزد دریافتی کارگران به دنبال تغییر شیفت کاری، حضور اندک کارگران در کنار خانوادهایشان و اسکان اجباری آنان در منطقه و متعاقب آن بالا رفتن هزینه های اجاره از جمله موارد اعتراض برانگیز کارگران این پتروشیمی به حساب می‌آید.

تجمع جمعی از متقاضیان مسکن پردیس در مقابل مجلس

 

به گزارش ایسنا، تعدادی از متقاضیان مسکن پردیس ظهر امروز در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کرده و خواستار رسیدگی به مطالباتشان شد.

تجمع‌کنندگان نسبت به دریافت مبالغی خارج از تعهدات متقاضیان در قرارداد امضاء شده اعتراض داشتند و اعلام کردند ما تاکنون هزینه ای بیش از آنکه باید برای مسکن مهر پرداخت کرده‌ایم اما هنوز منازل مسکونی خود را دریافت ننموده‌ایم.

تعدادی از نمایندگان تهران در جمع تجمع کنندگان حضور پیدا کردند و صحبت های آن را شنیدند.

تجمع جمعی از ناشنوایان

 

به گزارش فارس، به مناسبت هفته جهانی ناشنوایان، تعدادی از ناشنوایان کشور در میدان امام تجمع کردند و خواستار فراهم شدن شرایط برابر همانند افراد شنوا در جامعه برای ناشنوایان شدند.

هدف از این تجمع، جلب توجه مسئولان نسبت به مشکلات ناشنوایان بود تا با توجه به شعار فدراسیون جهانی ناشنوایان در سال ۲۰۱۶ «با زبان اشاره، من برابرم »، شرایط برابری همانند افراد شنوا در جامعه برای ناشنوایان فراهم شود.

در پلاکاردی که در دستان ناشنوایان قرار داشت، آمده است: «با استفاده از زبان اشاره، من از فرصت‌های برابر تحصیلی، شغلی و زندگی و … همانند افراد شنوا برخوردار می‌شوم».

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید