خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  سخنگوی فراکسیون امید: دادگاه ویژه برای شناسایی همه عاملان کهریزک برگزار شود

سخنگوی فراکسیون امید: دادگاه ویژه برای شناسایی همه عاملان کهریزک برگزار شود

خبرگزاری هرانا ـ نماینده مردم شیراز در مجلس دهم نامه عذرخواهی مرتضوی را اعتراف‌نامه‌ای دیرهنگام دانست و با تاکید بر لزوم برخورد با دیگر آمران و عاملان این حوادث، گفت که تعدادی از زندانیان نیز همچون جان‌باختگان مورد آزار و اذیت قرار گرفتند و باید مشخص شود آیا مرتضوى حاضر به عذرخواهى از این افراد هم هست یا خیر.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، بهرام پارسایی با اشاره به انتشار نامه عذرخواهی سعید مرتضوی درمورد حوادث کهریزک که منجر به درگذشت سه‌نفر از بازداشت‌شدگان حوادث سال ۸۸ شد، اعلام کرد: “واقعیت این است که مرتضوی عذرخواهی نکرده، بلکه به خطاهایی که ۷ سال مرتکب شده، اعتراف کرده است”.

لزوم برگزاری دادگاه ویژه برای شناسایی دیگر آمران و عاملان حوادث کهریزک

او یادآور شد: “اگر قرار باشد این خسارت‌ها ریشه‌یابی شود، نیاز به برگزاری دادگاهی ویژه است تا مشخص شود در امتداد جریان کهریزک چه کسانی آمر و عامل بروز این مسائل بودند”.

اعتراف مرتضوی پس از ۷ سال تکذیب حوادث کهریزک، افکار عمومی را جریحه‌دار کرد

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس دهم همچنین خاطرنشان کرد: “فاش شدن حوادث کهریزک در سال ٨٨ که حتى توسط دادستان وقت بارها تکذیب شد، منجر به ایجاد جو بى‌اعتمادى و جریحه‌دار شدن افکار عمومى و حوادث پس از آن شد. اگر آن‌چه امروز به آن معترف شده‌اند را همان ۷ سال پیش می‌پذیرفتند و بر دفاع از عمل ناشایست خود اصرار نمی‌کردند، قطعاً تبعات کمتری برای نظام ایجاد می‌شد و حتی می‌توانست از بروز اتفاق‌های بعدی جلوگیری شود”.

نماینده مردم شیراز در مجلس با اشاره به برخی انگیزه‌های احتمالی مرتضوی از اعتراف به کوتاهی در حوادث کهریزک، گفت: “احتمال دارد مستندات جدیدی ارائه شده باشد که امکان ادامه کتمان جنایات کهریزک ازسوی مرتضوی سلب شده یا به هر دلیل، مجبور به چنین اعترافی شده باشد اما مسلم است که مرتضوی با شفافیت بیشتر به آن بپردازد و ابهام‌های ایجاد شده نزد افکار عمومی را برطرف کند”.

لزوم بررسی پرونده حوادث کهریزک از دو جنبه شخصی و عمومی

سخنگوی فراکسیون امید در مجلس دهم نامه عذرخواهی مرتضوی را اعتراف‌نامه دادستان سابق تهران دانست و گفت: “در بررسی پرونده کهریزک باید به دو جنبه شخصی و عمومی این جنایت توجه کرد؛ به لحاظ شخصی، خانواده‌های افرادی که بی‌گناه کشته شدند و همچنین خانواده‌ها و خود افرادى که تحت آزار و اذیت قرار گرفته‌اند و در نتیجه به‌لحاظ روحی و روانی دچار آسیب‌های جدی شدند، باید تصمیم بگیرند که مرتضوی و دیگر آمران و عاملان مجازات شوند یا مورد بخشش و عفو قرار گیرند اما فارغ از تصمیم این افراد و خانواده‌ها، جنبه دیگر این پرونده، جنبه ملی و عمومى آن است که باید با رویکردی عمومی و کلان به آن توجه کرد”.

او گفت: “پس از انتشار این اعتراف‌نامه، اظهارنظرهایی از طرف خانواده‌های جانباختگان حوادث کهریزک در رسانه‌ها منتشرشده و تاکید کرده‌اند که رضایت نخواهند داد، با این حال با فرض رضایت‌دادن خانواده‌ها، مرتضوی و همدستانش باید در قبال آسیبی که به منافع ملی و حیثیت نظام وارد کرده، پاسخگو باشند”.

برخی زندانیان کهریزک همچون جان‌باختگان مورد آزار و اذیت قرار گرفتند

این نماینده اصلاح‌طلب مردم شیراز در مجلس با تاکید بر این‌که تصمیم‌گیری درخصوص جبران خسارت‌های وارده برعهده دادگاه صالحه است، اعلام کرد: “مسئله مهم دیگر این است که بجز سه نفری که در کهریزک جان باختند، تعدادی از زندانیان نیز، همچون جان‌باختگان مورد آزار و اذیت قرار گرفتند و باید مشخص شود که آیا مرتضوى حاضر به عذرخواهى از این افراد هم هست یا خیر”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید