خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  هفتادو هفت درصد ساکنان روستاهای چابهار از نعمت آب بی بهره اند

هفتادو هفت درصد ساکنان روستاهای چابهار از نعمت آب بی بهره اند

خبرگزاری هرانا ـ معاون استاندار سیستان وبلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار با بیان این که ۷۷ درصد مردم روستاهای این شهرستان فاقد آب آشامیدنی هستند، گفت که عملکرد وزارت نیرو در زمینه تامین برق و آب این شهرستان قابل قبول نیست.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، احمدعلی موهبتی روز پنجشنبه اظهار داشت: “مردم شهرها و روستاهای جنوب سیستان و بلوچستان به ویژه چابهار به سبب کمبود شدید آب و افت برق همواره از وزارت نیرو گلایه مندند”.

وی افزود: “تامین آب، برق، ساخت فضای آموزشی استاندارد، راه و اجرای طرح هادی روستایی از نیازهای اولیه زندگی است که به هر طریق ممکن باید در دسترس مردم باشد”.

وی افزود: “متاسفانه در زمینه آب ۷۷ درصد مردم روستاهای شهرستان چابهار از نعمت آب بی بهره هستند و روز به روز بر مشکلات آنان افزوده می شود”.

وی گفت: “وقتی مردم در شهر چابهار که به عنوان کانون توسعه کشور مطرح است دسترسی به آب ندارند و در هفته یک تا دو روز آنهم با فشار کم و به وسیله پمپ و دینام برقی می توانند به آب دست پیدا کنند وضعیت روستاها مشخص است که چه مشکلاتی دارند”.

فرماندار چابهار گفت: “اعتبارات طرح آبرسانی سیار بسیار اندک است بطوری که حتی هزینه سوخت، تعمیر و نگهداری و حقوق کارکنان و رانندگان تانکر چندین ماه پرداخت نمی شود”.

موهبتی بیان کرد: “وزارت نیرو باید فکری اساسی برای حل مشکل بی آبی انجام دهد و با مطالعه و انتقال آب دریا مردم به عنوان ولی نعمتان نظام جمهوری اسلامی را از بی آبی نجات دهد”.

وی ادامه داد: “واقعا جای تاسف است که مردم در چند کیلومتری دریا روزانه با ۱۵ لیتر آب روزگار بگذرانند و بعد از گذشت سالها چاره اندیشی نشود”.

وی گفت: “روستای کمب با دارا بودن دهیاری و شورای اسلامی بعد از گذشت سالها برق ندارد و کابل های آن از چندصد متری بر روی زمین رها شده و خطربرق گرفتگی و بروز حوادث برای اهالی محتمل است”.

وی با بیان این که تمامی روستاهای شهرستان چابهار بدون استثناء نیاز به توسعه برق دارند، خاطرنشان کرد: “وزارت نیرو در این شهرستان بشدت ضعیف عمل کرده و موجب نارضایتی مردم شده است”.

معاون استاندار سیستان و بلوچستان گفت: “چابهار به عنوان یک شهر بین المللی نیازمند نگاه ملی و ویژه مسئولان کشوری است و مردم انتظار دارند مشکلات این شهرستان با دید وسیع مسئولان پیگیری و در افق حداقل ۳۰ تا ۵۰ ساله مرتفع شود”.

موهبتی بیان کرد: “جمعیت شهر چابهار نسبت به ۴۰ سال قبل ۶۰ برابر شده است و باید امکانات آن نیز به همین نسبت افزایش پیدا می کرد تا مشکلات به حداقل برسد و از دیگر شهرهای استان سیستان وبلوچستان محرومتر نباشد”.

چابهار تنها بندر اقیانوسی کشور با ۲۶۰ هزار نفر جمعیت و ۵۵۰ پارچه آبادی و روستا از شمال به شهرستانهای نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به کنارک متصل است.

این شهرستان زیبا و ساحلی در جنوبی ترین منطقه مکرانِ بلوچستان تا زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان ۶۴۵ کیلومتر فاصله دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید