خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  برگزاری دادگاه رسول رضوی تحت تدابیر امنیتی

برگزاری دادگاه رسول رضوی تحت تدابیر امنیتی

خبرگزاری هرانا ـ جلسه رسیدگی به اتهامات رسول رضوی زندانی سیاسی آذربایجانی که در اعتصاب غذا بسر می‌برد، در دادسرای عمومی تبریز تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از اویان نیوز، عصر یکشنبه ۲۳خرداد ۹۵ جلسه رسیدگی به اتهامات رسول رضوی به ریاست قاضی محمدزاده در دادسرای عمومی تبریز با تاخیر چند ساعته و تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد.

این دادگاه در ارتباط با بازداشت وی در جریان اعتراض به پخش اظهارات «نژادپرستانه» از سوی صدا و سیما بود.

بنا بر اظهارات شاهدان عینی وضعیت جسمی رسول رضوی «بسیار وخیم» بوده به طوری که به دلیل ضعف جسمانی شدید قادر به تکلم و حرکت نبوده و از سوی ماموران حمل می شده است.

به گفته نزدیکان این زندانی ماموران امنیتی پیش از شروع جلسه، ساختمان دادگاه را قرق کرده و مانع از ورود افراد دیگر به آن شدند.

قاضی پرونده و ماموران همراه ایشان مانع ملاقات وی با خانواده و دوستان حاضر در دادگاه شده و اجازه ورود به جلسه رسیدگی نداده‌اند.

نزدیکان رسول رضوی دلیل این رفتار را «حساسیت نهادهای امنیتی مبنی بر نشر اخبار مرتبط با وی» عنوان کرده و گفته اند: «ماموران دادگاه تلاش داشتند جلسه دادگاه را دور از چشم مراجعه کنندگان برگزار کنند».

رسول رضوی از روز ۳۰اردیبهشت۹۵ در اعتراض به «عدم تجمیع احکام صادره علیه وی طبق ماده ۱۳۴»، «اجرای دوباره نصف حکم پرونده سال ۱۳۹۲ که با آزادی مشروط حذف شده بود» و «بلاتکلیفی در پرونده اعتراضات ضد نژادپرستی» دست به اعتصاب غذا زده است.

خانواده و وکیل این زندانی سیاسی با وجود گذشت ۲۷ روز از شروع اعتصاب غذا و وضعیت وخیم جسمی وی پاسخ روشنی از مسئولان زندان و دادگاه برای انتقال او به مرکز درمانی دریافت نکرده‌اند.

این فعال ترک (آذری) روز ۲۱آبان۹۴ در جریان اعتراضات «ضد نژادپرستی» آذربایجان در شهر تبریز بازداشت شد.

مسئولان قضایی حکم پرونده قبلی وی را به اجرا گذاشته و این فعال را روانه زندان مرکزی تبریز کردند.

در مهرماه سال ۱۳۹۴، رسول رضوی به همراه حسین رخشانی‌کیا و سئویندیک لطفی از سوی شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به ۶ ماه حبس تعزیری و ۶ ماه حبس تعلیقی به مدت دو سال محکوم کرد.

این حکم پس از بازداشت وی در روز قدس و تجمع فعالان مدنی در حمایت از مسلمان تُرک اویغور صادر شد.

رسول رضوی روز ۱۲اسفند۹۳ با قبول درخواست آزادی مشروط از زندان مرکزی تبریز آزاد شد.

تیر ماه سال ۹۳ باقرپور رئیس شعبه سوم دادگاه انقلاب تبریز رسول رضوی را به اتهام تبلیغ علیه نظام به ۱ سال حبس تعزیری محکوم نمود.

این حکم در جریان بازداشت این فعال آذربایجانی در روز ۱۳آذر۹۲ صادر شده بود.

رضوی روز ۲۶فروردین۹۳ به همراه حسین علی محمدی و طاها کرمانی پس از نزدیک به ۵ ماه بازداشت موقت به قید وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی از زندان مرکزی تبریز آزاد شده بود.

این فعال در زمان بازداشت در بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز به شدت مورد آزار و اذیت و شکنجه قرار گرفته بود.

پیشتر وی روز ۱۳فرودین۸۹ به دلیل شرکت در تجمع اعتراضی به خشک شدن دریاچه اورمیه به همراه بیش از ۱۰۰ تن از تجمع کنندگان در پل شهید کلانتری بازداشت شد.

پس از آن روز ۱۷مهر۹۰ به هنگام بازگشت از محل کار از سوی ماموران امنیتی بازداشت و پس از تحمل ۱۶ روز بازداشت موقت به قید قرار وثیقه ۳۰ میلیون تومانی از زندان مرکزی تبریز آزاد گردید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید