خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  بررسی حقوق بشر در ایران و عربستان؛ نشستی با حضور احمد شهید

بررسی حقوق بشر در ایران و عربستان؛ نشستی با حضور احمد شهید

خبرگزاری هرانا ـ آقای شهید که در جلسه‌ای با موضوع حقوق بشر در ایران و کشورهای همسایه شرکت کرده بود، در پاسخ به بی بی سی فارسی گفت که “اگر سیاست‌های روشنی برای همه باشد که نشان دهد حقوق بشر جدی گرفته شده است، آن وقت می‌توان گفت همه پیام را گرفته‌اند.”

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از بی بی سی، او با اشاره به عنوان و ماموریت خود گفت که نگاه به وضعیت حقوق بشر در کشورهای همسایه ایران وظیفه او نیست اما گفت که به نظر او اگر مسئله حقوق بشر در کل منطقه مورد توجه قرار بگیرد، همه از آن سود می‌برند.

نشست “حقوق بشر در ایران: در زمینه منطقه و نقد سازنده” در شهر واشنگتن و به میزبانی اندیشکده “شورای آتلانتیک” برگزار شد.

احمد شهید در این جلسه در پاسخ به این سوال که چرا با وجود موارد متعدد نقض حقوق بشر در عربستان یا ترکیه گزارشگر ویژه‌ای از سوی سازمان ملل برای این کشورها تعیین نشده است، گفت که این کشورها “هوشمندانه” عمل کرده‌اند و به سازمان ملل اجازه داده‌اند که برای تحقیق به آن کشورها برود و بینشان همکاری وجود دارد.

او گفت که ایران، سالها به سوال‌های سازمان ملل در امور مربوط به حقوق بشر پاسخی نمی‌داده است و حالا تازه شروع کرده به پاسخ دادن: “وقتی که هیچ ارتباطی با یک کشور وجود ندارد و وقتی هیچ اطلاعاتی نمی‌دهند، نگرانی‌هایی به وجود می‌آید، مخصوصا وقتی که خود مردم ایران از سازمان ملل می‌خواهند برای پاسخ دادن به این مسائل ساز و کاری را تعبیه کند.”

در این نشست درباره مسائلی چون “حکم‌های سنگین برای روزنامه‌نگاران” و همین طور بازداشت ایرانی‌هایی که دو ملیت دارند صحبت شد و درباره حقوق اقلیت‌های قومی و زبانی سوال‌هایی پرسیده شد.

‘حقوق بشر مقایسه‌ای نیست’

باربارا اسلاوین، مدیر بخش ایران در شورای آتلانتیک، گفت: “ایرانی‌ها همیشه اعتراض می‌کند که وقتی صحبت از حقوق بشر می‌شود، همپیمانان آمریکا مانند عربستان سعودی و مصر، اسرائیل و ترکیه از قلم می‌افتند. برای همین ما از سارا لی خواستیم در این نشست باشد تا درباره کل منطقه صحبت بشود.”

سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان دیدبان حقوق بشر، در این جلسه گفت اثربخشی تحریم‌های ناقضان حقوق بشر، وقتی بیشتر می‌شوند که محدود به یک کشور خاص نشوند.

خانم ویتسون، همچنین گفت که مانند ایران، در عربستان سعودی هم منتقدان و وکلایشان دادگاهی و مجازات می‌شوند و این رویه مختص ایران نیست.

او به جز مسائل حقوق بشری داخلی عربستان به حملات این کشور به یمن هم اشاره کرد و گفت بمباران‌های یمن “فاجعه” به بار آورده است: “حملات هوایی سعودی‌ها در یک سال گذشته باعث شصت درصد از کشتارها در یمن شده است. حدود سه هزار و پانصد نفر.” به گفته خانم ویتسون عربستان از سلاح‌های “غیرقانونی” مانند “بمب خوشه‌ای” در مناطق شهری یمن استفاده می‌کند، در جاهایی مانند بازار.

با این حال خانم ویتسون گفت که با مقایسه کشورها در زمینه حقوق بشر موافق نیست: “اگر در کشوری ده هزار نفر شکنجه می‌شوند، به صد نفری که در کشور دیگری شکنجه می‌شوند احساس بهتری نمی‌دهد.”

او گفت حقوق بشر نسبی نیست و به صورت کمی اندازه گیری نمی‌شود.

عربستان و ایران ‘هر دو پاسخگو باشند’

خانم ویتسون گفت که نشستی از این دست برای دادن تصویری از وضعیت حقوق بشر در یک منطقه خوب است اما مقایسه‌ای انجام نمی‌شود.

هادی قائمی، از کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، از دیگر شرکت کنندگان جلسه گفت وقت صحبت از کشوری در منطقه‌ای مانند خاورمیانه، “نمی توانیم آن کشور را کاملا از شرایط منطقه‌ای‌اش جدا بررسی کنیم.”

آقای قائمی در مورد واکنش مقام‌های ایرانی در مورد گزارش‌های حقوق بشری گفت: “وزارت خارجه ایران همیشه دغدغه‌های حقوق بشری را کنار می‌زند و می‌گوید چرا به عربستان توجهی نمی‌کنید.”

او گفت از ویژگی‌های این جلسه یکی هم این است که دولت ایران ببیند اگر ما در مورد ایران حرف می‌زنیم، سازمان‌هایی هم هستند که درباره عربستان و یمن فعالیت می‌کنند.

آقای قائمی گفت عربستان و ایران هر کدام جای خودشان را دارند و هر دو باید به نگرانی‌های مربوط به حقوق بشر پاسخ دهند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید