خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۵, 18th of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۱/۲۹ ساعت ۲۲:۵۵:۵۲

    خانه  > اصناف, گزارش تصویری  >  دومین روز اعتصاب اصناف و بازاریان بانه / تصویری

دومین روز اعتصاب اصناف و بازاریان بانه / تصویری

خبرگزاری هرانا ـ علی رغم تلاش مسئولین استان کردستان برای پایان دادن به اعتصاب کسبه و بازاریان شهر بانه، این اعتصاب وارد دومین روز خود شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از پایگاه خبری ـ تحلیلی روژ، شمار زیادی از کسبه و بازاریان شهر بانه در تداوم اعتراض به بسته شدن مرزها و معابر کولبری و افزایش اجاره بهای مغازه ها و کرایه بار در این شهرستان، امروز ۲۹ فروردین نیز به اعتراض خود ادامه داده و از بازگشایی مغازه ها و محل کسب خود امتناع کردند.

در واکنش به تداوم اعتصاب در بانه، معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان  اظهار داشته که “با توجه به اینکه مرزها و معابر کولبری استان منبع درآمد بسیاری از مردم این استان هستند، به طور جدی پیگیر بازگشایی مرزهای استان هستیم که امیدواریم این تلاش‌ها در اسرع هنگام به نتیجه برسد”.

علیرضا آشناگر همزمان تاکید کرده که با توجه به طولانی بودن “این فرایند” نمی توانند زمان مشخصی را برای بازگشایی مرزها تعیین کنند.

فعالیت های بازرگانی در مرزهای رسمی و غیر رسمی استان های کُردستان، آذربایجان غربی و کرمانشاه بیش از شش ماه است که به شدت کاهش یافته است.

مقام های رسمی استان کُردستان علت این امر را سوق دادن مردم به مصرف کالاهای داخلی عنوان کرده اند.

معاون سیاسی امنیتی استاندار کُردستان اواخر اسفند ماه در گفتگو با رسانه ها عنوان کرده بود که “امیدواریم با اقدامات انجام شده در آینده شاهد این باشیم که مصرف کالای داخلی برای مردم برند ومایه افتخار باشد”.

فرماندار بانه امروز یکبار دیگر تاکید کرده که با هماهنگی با استانداری استان کُردستان در حال پیگیری برای بازگشایی معابر کولبری و مرزی این شهرستان هستند.

به گفته راشد عذیری “همه معابر استان های غربی با توجه به سیاست های جدید و بنابر مصلحت اندیشی بسته شده و و این موضوع در همه استان های مرزی در حال پیگیری است”.

روز گذشته اصناف و بازاریان بانه در مقابل فرمانداری این شهر تحمع کرده بودند و خواستار بازگشایی معابر مرزی شده بودند.

معابر مرزی و کولبری استان های کُردستان، آذربایجان و کرمانشاه نقشی مهم در امرار معاض و فعالیت های بازرگانی در این استان ها بازی می کنند.

بر اساس آمارهای رسمی تنها در استان کُردستان ۱۹۸ هزار شهروند ساکن در مناطق مرزی عضو تعاونی مرزنشینان بوده و به صورت رسمی و از معابر کولبری به فعالیت های بازرگانی اشتغال دارند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید