خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۵, 13th of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۱/۲۳ ساعت ۱۳:۲۹:۴۱

    خانه  > سایر گروهها  >  نرخ بیکاری کردستان در سال نود و چهار، ۱.۷ درصد افزایش یافت

نرخ بیکاری کردستان در سال نود و چهار، ۱.۷ درصد افزایش یافت

خبرگزاری هرانا ـ مرکز آمار ایران هفته گذشته چکیده نتایج طرح آمارگیری نیروی کار سال ۹۴ را منتشر کرد که طبق آن نرخ بیکاری کردستان نسبت به سال قبل ۱.۷ درصد افزایش یافته با این حال سخنرانان اصلی جلسه اخیر شورای برنامه‌ریزی استان نه تنها توضیحی درباره دلیل افزایش نرخ بیکاری کردستان ندادند بلکه هیچ اشاره‌ای هم به گزارش مرکز ملی آمار نکردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از تابناک، اشتغال و بیکاری، از جمله موضوع‌های اساسی اقتصاد هر کشوری است، به گونه‌ای که افزایش اشتغال و کاهش بیکاری، به عنوان یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی جوامع تلقی می‌شود.

نرخ بیکاری یکی از شاخص‌هایی است که برای ارزیابی شرایط اقتصادی کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد و طرح آمارگیری نیروی کار با هدف برآورد شاخص‌های نیروی کار به صورت فصلی و سالانه و همچنین تغییرات آن در کل کشور، نقاط شهری، نقاط روستایی و تغییرات سالانه در استان‌ها با روش نمونه‌گیری چرخشی در فصول مختلف سال اجرا می‌شود.

مرکز آمار ایران اواخر هفته گذشته چکیده نتایج طرح آمارگیری نیروی کار سال ۹۴ را منتشر کرد که در بخشی از سند منتشره شاخص‌های عمده نیروی کار به تفکیک استان‌های کشور در سال‌های ۹۳ و ۹۴ درج شده است.

بخشی از اطلاعات مرکز آمار نشان می‌دهد استان کردستان با نرخ بیکاری ۱۳.۳درصد پنجمین استان دارای جمعیت بالای بیکار در کشور است و نرخ بیکاری در استان با وجود ادعاهای دولتمردان مبنی بر داشتن برنامه و راهکار برای توسعه کردستان، نسبت به سال ۹۳ افزایش ۱.۷درصدی را تجربه کرده است و این وضعیت نامطلوب در حالی رقم خورده که نرخ مشارکت اقتصادی در استان در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ از ۴۰درصد به ۴۰.۲درصد رسیده است.

نرخ مشارکت اقتصادی که در این جدول آمده از نسبت جمعیت فعال (شاغل و بیکار) ۱۰ ساله و بیشتر (یا ۱۵ ساله و بیشتر) به جمعیت در سن کار، ۱۰ ساله و بیشتر (یا ۱۵ ساله و بیشتر)، ضرب در ۱۰۰ و نرخ بیکاری هم از نسبت جمعیت بیکار به جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، ضرب در ۱۰۰ به دست آمده است.

نرخ بیکاری کشور در سال ۹۴ از سوی مرکز آمار ایران ۱۱درصد عنوان شده که با توجه به نرخ بیکاری ۱۰.۶درصدی بیکاری کشور در سال ۹۳، رشد نرخ بیکاری ۰.۴درصد بوده و با احتساب این اعداد مشخص می‌شود رشد نرخ بیکاری کردستان در سال ۹۴ نسبت به میانگین کشوری ۱.۳درصد بیشتر است.

بالاترین نرخ بیکاری فصلی کردستان در سال ۹۴ در فصل زمستان با نرخ بسیار بالای ۲۱.۲درصد بوده و رتبه سوم کشور را به خود اختصاص داده و این میزان بیکاری فصلی ۹.۴درصد از میانگین کشور بالاتر بوده است.

بررسی سهم اشتغال در بخش‌های عمده فعالیت اقتصادی کردستان در سال‌های ۹۳ و ۹۴ ثابت می‌کند بالاترین اشتغال در حوزه خدمات بوده و آمار شاغلان این بخش در سال ۹۴ نسبت به سال قبل ۱.۵درصد رشد داشته و این در حالی است که از شاغلان بخش کشاورزی کردستان در سال ۹۴ نسبت به سال قبل ۱.۱درصد کاسته شده و آمار شاغلان بخش صنعت هم کاهشی ۰.۴درصدی را نشان می‌دهد.

چکیده نتایج طرح آمارگیری نیروی کار سال ۹۴ در کردستان که از سوی یک مرجع رسمی منتشر شده گویای بخشی از عملکرد منصوبان دولت «تدبیر و امید» در کردستان در زمینه رفع بیکاری و توسعه استان است چرا که همانطور که در ابتدای این مقال آمد کاهش بیکاری، یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی جوامع تلقی می‌شود.

اما روز شنبه، یعنی ۳ روز پس از اعلام نتایج طرح آمارگیری نیروی کار، جلسه شورای برنامه‌ریزی کردستان در استانداری تشکیل شد و بر طبق اخبار منتشره در رسانه‌ها، سخنرانان اصلی در این جلسه نه تنها توضیحی درباره دلیل افزایش نرخ بیکاری در کردستان ندادند بلکه هیچ اشاره‌ای هم به گزارش مرکز ملی آمار نکردند!

گزارش مرکز ملی آمار به نوعی بیانگر بخشی از کارنامه عملکردی دولت در کردستان است و چه منصوبان دولت در استان درباره آن اظهارنظر کنند و چه نکنند، مردم و بویژه نخبگان جامعه درباره آن قضاوت می‌کنند، بنابراین بهتر است دولتمردان با محرم دانستن مردم، دلایل رشد نرخ بیکاری در کردستان را توضیح دهند تا بیش از این باعث وارد شدن آسیب به سرمایه اجتماعی دولت یازدهم در کردستان نشوند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید