خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۵, 16th of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۱/۲۲ ساعت ۹:۴۲:۳۴

    خانه  > اعدام  >  دو محکوم به اعدام از مرگ نجات یافتند

دو محکوم به اعدام از مرگ نجات یافتند

خبرگزاری هرانا – دو متهم به قتل در پرونده‌های جداگانه درحالی‌که روزهای آخر عمر خود را سپری می‌کردند، با رضایت بدون قید و شرط یک پدر و یک مادر، حتی بدون پرداخت دیه توانستند از اعدام رهایی یابند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از شرق، یکی از این متهمان برادر خود را به قتل رسانده بود که سرانجام با رضایت مادرش از اعدام نجات یافت. متهم دیگر نیز در یک درگیری مرگبار دست به قتل زده بود که پس از گذشت ١٧‌سال از وقوع حادثه با رضایت پدر مقتول بدون پرداخت دیه از طناب دار رهایی یافت.

نخستین پرونده مربوط به پسر جوانی است که ١٧‌سال پیش در یک درگیری مرگبار دست به جنایت زد. این پسر عصر ٩ فروردین ‌سال ٧٨ در خیابان لاله‌زار با پسر جوانی درگیر شد و با ضربات چاقو او را به قتل رساند.

حسن ابراهیم‌پور ۶۵ساله، صبح دیروز با حضور در شعبه اجرای احکام دادسرای امور جنایی گفت: «قاتل پسرم را بدون دریافت دیه می‌بخشم. فقط از او می‌خواهم تعهد بدهد که پس از آزادی به شهر دماوند نرود و به خانواده من نزدیک نشود. من تنها به خاطر خدا از خون پسرم گذشتم.»

دومین پرونده نیز مربوط به سه‌سال پیش است. روز یازدهم بهمن‌ماه‌ سال ٩١ بود که به ماموران پلیس خبر یک درگیری خانوادگی در خیابان قیامدشت رسید. تیم تحقیق بلافاصله موضوع را در دستور کار خود قرار داد و برای بررسی ماجرا راهی محل درگیری شد. با حضور در محل حادثه مشخص شد که پسر جوانی پس از درگیری با برادر کوچک‌ترش در خانه خودشان او را به قتل رسانده است.

این پسر که در همان محل حادثه به قتل اعتراف کرد و دستگیر شد، درحالی‌که خودش هم از ناحیه دست مجروح شده بود، در بازجویی‌ها در مورد جزییات این جنایت به کارآگاهان گفت: «برادرم اعتیاد داشت و مرتب با مادرم درگیر می‌شد. او مادرم را اذیت می‌کرد برای همین روز حادثه وقتی سر همین موضوع با او درگیر شدم دست به قتلش زدم.»

با اعترافات این پسر پرونده وی برای رسیدگی به شعبه ٧۴ دادگاه کیفری استان تهران فرستاده شد. متهم در این شعبه به پای میز محاکمه رفت و پس از برگزاری جلسه با حکم قضات دادگاه به قصاص محکوم شد. درحالی‌که حکم قصاص صادر شده بود، مادر قربانی درخواست اعاده دادرسی را مطرح کرد و به قضات گفت که پس از دریافت دیه از پسرش، رضایت می‌دهد. بنابراین با اعلام رضایت این مادر، پرونده برای رسیدگی دوباره این‌بار به شعبه دهم دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد.

صبح دیروز پسر جوان برای بار دوم در مقابل هیأت قضائی ایستاد و از خودش دفاع کرد. در ابتدای این جلسه که به ریاست قاضی محمد باقر قربان‌زاده برگزار شد، پس از قرائت کیفرخواست مادر مقتول در جایگاه ایستاد. او درحالی‌که اعلام کرد دیه هم نمی‌خواهد به قضات گفت: «هرچه فکر کردم دیدم نمی‌توانم حاضر به قصاص پسرم شوم. در ابتدا وقتی از اعدام منصرف شدم درخواست دیه کردم ولی چون پسرم پولی ندارد از پرداخت دیه هم می‌گذرم. فقط از پسرم می‌خواهم دیگر به دیدن من نیاید و بعد از آزادی مزاحمتی برایم ایجاد نکند. چون دیگر نمی‌خواهم او را ببینم.»

در پایان این جلسه هیأت قضائی وارد شور شد و متهم را به ١٠سال زندان با احتساب روزهای قبلی محکوم کرد. این درحالی بود که متهم مادرش را در آغوش کشید و از او تشکر کرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید