خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  اصرار شعبه هم‌عرض دادگاه تجدیدنظر بر محکومیت امید کوکبی

اصرار شعبه هم‌عرض دادگاه تجدیدنظر بر محکومیت امید کوکبی

خبرگزاری هرانا – شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران با رد نظر دیوان عالی کشور و موارد مورد اعتراض وکیل، محکومیت امید کوکبی به ده سال حبس را عینا تایید کرد.

به گزارش هرانا به نقل از کلمه؛ در حالی که دیوان عالی کشور با پذیرش درخواست اعاده دادرسی امید کوکبی و زیر سوال بردن مستندات دادگاه‌های بدوی و تجدیدنظر برای محکوم کردن وی به ۱۰ سال حبس، خواستار تجدیدنظر دوباره در این حکم شده بود، شعبه هم عرض به تایید نظر پیشین دادگاه‌های امنیتی پرداخت.

شعبه‌های ۳۶ و ۵۴ تجدیدنظر در کنار شعبه‌های ۱۵، ۲۶ و ۲۸ دادگاه انقلاب به پرونده‌های سیاسی و امنیتی اختصاص دارند که در پنج سال اخیر تحت نفوذ نهادهای امنیتی، هزاران سال حبس و محکومیت‌های سنگین دیگر برای فعالان سیاسی و مدنی و صد‌ها تن از قربانیان بی‌گناه محکمه‌های سیاسی بریده‌اند.

کلمه یک ماه قبل هشدار داده بود که برخی بازجویان و عوامل امنیتی می‌خواهند با اعمال نفوذ در مسیر قضایی این پرونده، از رسیدگی عادلانه و قانونی به اشکال‌های دیوان عالی کشور که می‌توانست به آزادی این نخبه زندانی منتهی شود، جلوگیری کنند.

حالا در رای دادگاه تجدیدنظر هم‌عرض تصریح شده که مدیرکل وزارت اطلاعات در شعبه ۵۴ حضور یافته و اسنادی سری درباره امید کوکبی به قاضی نشان داده که باعث اصرار وی بر محکومیت این نخبه زندانی شده است؛ اسنادی که در پرونده وجود نداشته و متهم و وکیل نیز به لحاظ طبقه بندی به آن دسترسی ندارند.

دیوان عالی کشور استدلال وکیل را پذیرفته بود که طبق نظر کار‌شناسی وزارت امور خارجه، آمریکا در حال حاضر دولت متخاصم با ایران نیست. اما شعبه هم عرض تجدیدنظر به تفصیل استدلال کرده که چون تخاصم از خصم به معنی دشمن است و چون آمریکا شیطان بزرگ است و ایران را تحریم کرده، در نتیجه مصداق دولت متخاصم است که در قانون ذکر شده است!

قاضی همچنین استدلال کرده که چون امید کوکبی همه رسید‌ها، شرح هزینه‌ها و مخارج سفر را در چمدان خود داشته، پس می‌خواسته آن‌ها را به ماموران سیا ارائه کند. رای شعبه ۵۴ در این زمینه به اعترافات قبلی کوکبی در بازجویی‌ها استناد کرده است؛ اعتراف‌هایی که وی بعد‌ها شرح داد در چه شرایطی از او اخذ شده است.

امید کوکبی از جمله قربانیان پروژه‌های امنیتی وزارت اطلاعات در دوره احمدی‌نژاد است. او که دانشجوی دکترای فیزیک با تخصص لیزر در دانشگاه آستین تگزاس بود، بهمن ماه ۱۳۸۹ هنگام خروج از ایران در فرودگاه دستگیر شد. وی بعد از چند ماه بازجویی و بازداشت موقت، در ‌‌‌نهایت به اتهام ارتباط با دولت متخاصم و کسب مال نامشروع به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

او که حائز رتبه ۳۹ کنکور سراسری و رتبه سوم المپیاد علمی شیمی ایران بوده، دوره دکتری را در بارسلون اسپانیا تمام کرد و برای تکمیل تحصیلات به دانشگاه تگزاس دعوت شد. وی مدتی پس از بازداشت در نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه که در کلمه منتشر شد، نوشته بود «کل فرآیند بازداشت، اتهام‌‎زنی و بازجویی» را غیرقانونی می‌داند و در شرایط «خوف، ترس، اکراه، تهدید و سلول انفرادی» به اقرار مجبور شده و چیزهایی را اعتراف کرده که از گفتن آن‌ها متاسف است.

کوکبی مدتی بعد در نامه دیگری به صادق لاریجانی با اشاره به وعده و وعیدهایی که به او و خانواده‌اش شده بلکه او با امنیتی‌ترین بخش کشور همکاری کند، استدلال کرده: امروز که هیچ خطایی نکرده‌ام و هیچ اطلاعی از موضوعات و فعالیت‌های محرمانه نظام ندارم با من اینگونه رفتار می‌شود و تمام زندگی و خانواده‌ام را به واقع گروگان گرفته‌اند. در آینده اگر راضی به همکاری شوم و به سبب آن از این اطلاعات و اسرار مطلع شوم با من چه رفتاری خواهد شد؟ و چه چیزی را برای حصول اطمینان و اعتمادشان از من به گروگان خواهند گرفت؟

این نخبه علمی کشور نیز چندی پیش، به همراه بیش از ۷۵ زندانی در چارچوب پروژه امنیتی انحلال بند ۳۵۰ اوین به قرنطینه بند ۷ زندان اوین منتقل شد. اطلاعات بیشتر درباره همکاری نکردن و بازداشت وی را در اینجا بخوانید.

سه ماه پیش، هجده برنده جایزه نوبل فیزیک در نامه‌ای سرگشاده به آیت الله خامنه‌ای خواستار آزادی امید کوکبی، فیزیکدان ۳۲ ساله ایرانی شدند که از سه سال و هشت ماه پیش تا امروز در زندان اوین زندانی است.

امید کوکبی دو ماه قبل هم از سوی سازمان غیر دولتی بین المللی «پیشرفت علم» برنده جایزه «آزادی و مسئولیت علمی» شد. به گزارش کلمه، وی اولین دانشجوی دکترایی است که توانسته اینجایزه را بدست بیاورد. سازمان غیر دولتی «پیشرفت علم» در آمریکا (AAAS) با اعلام این خبر گفت اینجایزه به دلیل موضع شجاعانه کوکبی و تحمل حبس به دلیل نپذیرفتن نقض اخلاق در استفاده از تخصص علمی به او اختصاص داده شده است.

1913246_726441430787463_7789450046647455180_o 10818235_726441304120809_3156744776410867476_o 10830422_726441270787479_6574161991847071792_o 10926259_726441390787467_4944403408309575830_o

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید