خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز سه شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۳, 14th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۳/۱۱/۱۴ ساعت ۱۹:۵۳:۲۱

    خانه  > کارگران  >  تجمع همزمان کارگران «لوله و نورد صفا» و رانندگان کامیون‌ در محوطه کارخانه

تجمع همزمان کارگران «لوله و نورد صفا» و رانندگان کامیون‌ در محوطه کارخانه

خبرگزاری هرانا – اعتراض صنفی بیش از ۱۰۰۰ کارگر لوله و نورد صفا صبح امروز (سه شنبه ۱۴ بهمن) وارد سومین روز متوالی شد.

به گزارش هرانا به نقل از ایلنا؛ صد‌ها کارگر اعتصابی صبح امروز با تجمع در محوطه کارخانه سعی کردند توجه مقام‌های محلی را به خواسته‌های خود جلب کنند. همزمان نزدیک به ۲۶ راننده کامیون که با سفر از بندرعباس به ساوه برای کارخانه لوله و نورد صفا مواد اولیه [ورق] آورده بودند مقابل درب ورودی کارخانه تجمع کردند. این رانندگان به عدم پرداخت به موقع دستمزدشان اعتراض دارند.

ایلنا دیروز گزارش داده بود توقف تولید در کارخانه لوله و نورد صفا پس از آن رخ داده که کارفرما از پرداخت قسط دوم طلب کارگران سر باز زده است.

گقتنی است شورای تامین ساوه ماه گذشته مصوب کرده بود در روزهای ۲۱ دی، ۱۰ بهمن، ۱۰ اسفند و ۲۵ اسفند مبلغی معادل یک ماه حقوق به کارگران پرداخت شود و روز ۲۸ اسفند نیز عیدی و پاداش کارگران پرداخت شود.

این مصوبه روز ۲۰ دی ماه و پس از تجمع کارگران در محوطه کارخانه در اعتراض به تعویق چهار ماه حقوق و بیش از ۱۶ ماه حق بیمه به امضای کارفرما و اعضای شورای تامین رسید.

شورای تامین در عین حال مصوب کرده بود بیش از ۱۶ ماه حق بیمه عقب افتاده کارگران قبل از روز ۲۶ دی پرداخت شود.

اگرچه کارفرما قسط اول مطالبات معوقه کارگران را با یک روز تاخیر در تاریخ ۲۲ دی پرداخت کرد اما حاضر نشد حق بیمه عقب افتاده کارگران را به صورت کامل پرداخت کند و فقط حق بیمه معوقه کارگران مربوط به شهریور و آذر ماه امسال را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کرد.

حالا کارفرما با گذشت چهار روز از موعد پرداخت قسط دوم حاضر نیست این مبلغ را به کارگران پرداخت کند و کارگران در اعتراض به خلف وعده او تولید را متوقف کرده‌اند.

یکی از کارگران حاضر در تجمع که نخواست نامش فاش شود در این باره به ایلنا گفت: یکی از مدیران میانی کارخانه دیروز در جمع کارگران حاضر شد و گفت هر کارگری که از شرایط کارخانه ناراضی است خود را معرفی کند تا با او تسویه حساب کنیم. یعنی بعد از آنکه کارگران تا این حد با کارفرما مدارا کردند جواب آخرشان اخراج است.

این کارگر معترض افزود: در روزهای اخیر زمزمه‌هایی مبنی بر تعدیل ۲۰۰ کارگر کارخانه شنیده می‌شود که احتمال می‌رود به قصد ترساندن کارگران این شایعه را پخش کرده باشند اما از طرفی سیاست‌های اخیر کارفرما از جمله قطع حق اضافه کاری کارگران و کاهش تعداد کارگران شیفت نگهبانی واحدهای برق، تاسیسات و… ازدو نفر به یک نفر احتمال صحت این زمزمه‌ها را تقویت کرده است.

لازم به ذکر است قریب به اتفاق کارگران لوله و نورد صفا با قرارداد موقت در این واحد تولید مشغول به کارند. این کارخانه در مجاورت بزرگراه ساوه به تهران و در کیلومتر نهم این بزرگراه قرار گرفته است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید