خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۴, 24th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۴/۰۳/۰۲ ساعت ۱۹:۵۲:۱۱

    خانه  > زندانیان  >  اعلام نظر جمعی از علما و صاحبنظران برجسته فقه و حقوق در رد اتهام افساد فی الارض محمدعلی طاهری

اعلام نظر جمعی از علما و صاحبنظران برجسته فقه و حقوق در رد اتهام افساد فی الارض محمدعلی طاهری

خبرگزاری هرانا ـ تنی چند از علما و صاحبنظران برجسته فقه و حقوق، در رد اتهام افساد فی الارض محمدعلی طاهری اعلام نظر نمودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سحام، جمعی از شاگردان محمدعلی طاهری، مبدع عرفان حلقه، با هدف رد ادعای مفسد فی الارض بودن آقای طاهری که از سوی نهادهای حکومتی مطرح شده اقدام به جمع آوری نظر تنی چند از صاحبنظران برجسته علوم فقهی و حقوقی نموده اند.

محمدعلی طاهری، بنیان‌گذار طب مکمل ایرانی یا عرفان حلقه است که در اردیبهشت ۱۳۹۰ برای بازداشت و سپس محاکمه گردید و از آن تاریخ تاکنون در زندان به سر می‌برد و در حال گذراندن پنج سال حبس تعزیری خود است.

آقای طاهری در بهمن ۱۳۹۰ بر اساس چند اتهام مختلف از جمله توهین به مقدسات و بیان مطالبی که هیچ‌گونه تخصصی در آنها نداشته و ادعای الهام و دریافت آگاهی و ارائه این دریافت‌ها به دیگران مداخله غیرقانونی در امور پزشکی و درمان – با توجه به اینکه هیچ فردی حق ندارد بدواً نظریات خود را روی انسان آزمایش کند- به اتهام تحصیل مال نامشروع و پخش غیرقانونی آثار سمعی و بصری و به علت لمس دست بیماران مونث بدون این‌که دارای مجوز طبابت باشد، محکوم گردید.

در همین حال در بهمن ۱۳۹۳ خبری مبنی بر احتمال محاکمه مجدد او منتشر گردیده است.

چند ماه پیش، خبرگزاری امنیتی فارس در گزارشی نوشت که سه تن از مراجع تقلید طی استفتائاتی که از سوی دستگاه قضایی صورت گرفته، حکم ارتداد این زندانی عقیدتی را صادر کرده‌اند و بر همین مبنا وی به اتهام فساد فی‌الارض دادگاهی خواهد شد.

در مقدمه این گزارش آمده:‌ «هزاران تن از شاگردان وعلاقمندان وی با امضای توماری همراه با ذکر نام و مشخصات خود اعلام کرده اند که از طریق آشنایی با وی و یا شرکت در کلاس‌های استاد محمدعلی طاهری دلبستگی زایدالوصفی به اسلام پیدا کرده اند به نحوی که اگر پیش از آن چندان مقید به تکالیف دینی نبوده اند یا فقط مسلمان شناسنامه ای بودند اکنون مسلمانی عامل به احکام بوده و نماز و عبادات خویش را با عشق می گذارند.»

در توضیح این مجموعه استفساریه آمده:‌ «عده دیگری از اندیشمندان و مجتهدان تقریراتی دارند که در آینده به این مجموعه افزوده خواهد شد. نکته جالب این است که این اشخاص غالباً استاد طاهری را شخصاً نمی شناخته و یا در اظهار نظر خویش استقلال رای نشان داده و اگر نقدی هم داشتند اظهار کرده اند ولی در مجموع بر یک امر اتفاق نظر دارند، مسلمان ومومن بودن آقای طاهری وعدم وجود شائبه انحراف چه رسد به افسادفی لارض. هم‌چنین برخی از آنها اشاره‌ای به اثرات مثبت عرفان حلقه در میان جوانان و مردم داشته اند. کلیه این استفتاءها و پاسخ‌هایش پیش از صدور حکم در دادگاه بدوی بوده اند.»

گفتنی‌است برخی از شاگردان محمدعلی طاهری معتقدند با توجه به عدم ملاقات طولانی مدت افراد معتمد با محمدعلی طاهری، وی زیر فشار شکنجه جان باخته و مراجع امنیتی قرار است با اخذ حکم افساد فی الارض از دادگاه انقلاب، این فوت ناگهانی زیر شکنجه را به مجازات اعدام متصل کنند.

آیت الله بیات زنجانی مرجع تقلید، عمادالدین باقی فعال سرشناس حقوق بشر، سیدکاظم بجنوردی، بنیانگذار و رییس دایره المعارف بزرگ اسلامی، آیت الله سیدحسین موسوی تبریزی و حجه الاسلام و المسلمین شیخ احمد منتظری، تعدادی از جمله افراد سرشناسی بوده اند که به این سوال پاسخ داده اند.

لازم به ذکر است حکومت ایران، از سال ها پیش مقابله با آیین های معنوی ناسازگار با مفاهیم سنتی اسلام را در دستور کار قرار داده و بسیاری از رهبران و پیروان این گونه آیین ها را تحت تعقیب قرار داده است.

در جمهوری اسلامی ایران، از این آیین ها با عناوینی همچون “عرفان های کاذب” یا “عرفان های نوظهور” یاد می‌شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید