خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز دوشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴, 25th of July 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۴/۰۲/۲۸ ساعت ۱۴:۰۴:۰۳

    خانه  > کارگران  >  کارگران لوله صفا: ۴ ماه دستمزدمان به گروگان گرفته شده است

کارگران لوله صفا: ۴ ماه دستمزدمان به گروگان گرفته شده است

خبرگزاری هرانا ـ صدها کارگران لوله و نورد صفا در طوماری ضمن اعلام حمایت از «شاپور احسانی‌راد»، فعال کارگری در ساوه که دو شب پیش (شنبه ۲۶ اردیبهشت) در منزلش بازداشت شد، اعلام کردند کارفرما ۴ ماه از دستمزدشان را به گروگان گرفته است تا آن‌ها را به صورت «برده وار» وادار به کار کند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، کارگران لوله و نورد صفا که از ابتدای اردیبهشت امسال در اعتراض به تعویق در پرداخت مطالباتشان اعتصاب کرده‌اند، در این طومار با اشاره به ۶ سال سابقه بدحسابی کارفرما در پرداخت دستمزد‌ها، گفته‌اند تنگ دستی ناشی از این وضعیت عده‌ای از کارگران را وادار کرده است از قالی زیرپایشان تا زیور آلات ناچیز همسران و بچه‌ها را به فروش برسانند و گذران کنند.

کارگران معترض، با شرم آور خواندن دزدی از دسترنج و دستمزد و سفره کارگر، خبر داده‌اند وضعیت خانوادگی عده‌ای از کارگران با تداوم این شرایط متزلزل شده است و وضعیت درمانی و بهداشتی برخی از خانواده‌ها تحت تاثیر این شرایط حتی به مرگ نوزاد ختم شده است.

امضا کنندگان این طومار با اشاره به خلف وعده کارفرما مبنی بر پرداخت یک ماه حقوق در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ۹۴، از تهدید به اخراج کارگران و ایجاد جو ارعاب و فشار روانی در کارخانه که خشم آنها را برانگیتخته است، انتقاد کرده‌اند.

کارگران لوله و نورد صفا در ادامه مسئولیت ناشی از دیر پرداخت کردن دستمزد‌ها را که باعث تشدید فشار روحی، روانی و معیشتی بر کارگران می‌شود، بر عهده کارفرما و مدیران ارشد کارخانه دانسته‌اند.

معترضان در عین حال با اعلام حمایت از شاپور احسانی‌راد، کارگر بازنشسته پروفیل ساوه که گفته می‌شود به اتهام تحریک کارگران لوله و نورد صفا بازداشت شده است، اعلام کرده‌اند آقای احسانی راد را به عنوان مشاور در امور کارگری انتخاب کرده بودند.

کارگران لوله و نورد صفا در پایان این طومار خواستار پرداخت حقوق ۴ ماه گذشته، واریز ۱۶ ماه حق بیمه عقب افتاده به سازمان تامین اجتماعی و پرداخت ۳۰۰ میلیون تومان بدهی تعاونی مصرف کارکنان شده‌اند.

گفتنی است این طومار تا لحظه تنظیم خبر به امضای نزدیک به ۳۰۰ کارگر لوله و نورد صفا رسیده است.

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید