خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  دانشگاهیان با اظهارنظر درباره دریاچه ارومیه هم به اقدام علیه امنیت ملی متهم می شوند

دانشگاهیان با اظهارنظر درباره دریاچه ارومیه هم به اقدام علیه امنیت ملی متهم می شوند

خبرگزاری هرانا – معاون فرهنگی وزیر علوم ضمن اشاره به اینکه اگر کسی راجع به خشک شدن دریاچه ارومیه هم نقد و یا نظری داشته باشد به اقدام علیه امنیت ملی متهم می شود به انتقاد از فضای امنیتی حاکم بر دانشگاهها پرداخت.

به گزارش هرانا به نقل از ایسنا؛ معاون فرهنگی وزیر علوم در نشست روسای انجمن‌های علمی  با انتقاد از برخی که با هرگونه اعلام نظری از سوی دانشگاهیان مخالفت می‌کنند افزود: «امروزه اگر کسی راجع‌به خشک شدن دریاچه ارومیه هم نقد و یا نظری داشته باشد به سادگی متهم به مخالفت با امنیت ملی می‌شود. موانع متعددی در مسیر تحقق دانشگاه اسلامی ایرانی در پیش رو داریم که مهمترین آن بوروکراسی‌های موجود در دانشگاه‌ها است که باید نسبت به اصلاح آن اقدام شود.»

 ضیاء هاشمی با اشاره به اصلاح آیین‌نامه کرسی‌های آزاد اندیشی گفت: ابلاغ این آیین‌نامه گامی در جهت رفع موانع موجود در این زمینه است چرا که ما نیازمند ترویج شجاعت در نظریه‌پردازی در دانشگاه‌ها هستیم و بدانید که مناظره یعنی ارائه نظریه‌های متفاوت.

معاون فرهنگی وزیر علوم با تاکید بر این که ما از ضعف فرهنگ گفت‌وگو رنج می‌بریم، خاطرنشان کرد:‌ شما از احساس مسوولیت برای تامین امنیت به شکل غلط رنج می‌برید و ما نیز با موانعی همچون ماجرای دانشگاه مشهد و شیراز مواجه هستیم علاوه بر آن در بسیاری از فرمانداری‌ها نیز با مشکلاتی مواجه هستیم.

وی گفت: از سوی دیگر با حجم عظیمی از سوالات اجتماعی و سیاسی مواجه هستیم که ناگزیر به پاسخگویی علمی به آنان هستیم که این امر نیازمند جلب مشارکت دانشمندان داریم تا بتوایم با طرح این سوالات پاسخگو باشیم.

هاشمی با تاکید بر این که ما حق نداریم صورت مساله را پاک کنیم، اضافه کرد: برخی معتقدند در دانشگاه‌ها فضای رکود حاکم است ولی من معتقدم با آنچه که مطلوب ما است فاصله داریم.

معاون فرهنگی وزیر علوم دانشگاه مطلوب را کانون اندیشه و گهواره ایده و نظریه‌های علمی در حوزه‌های مختلف توصیف کرد و اظهار داشت: دانشگاه‌ها از رکود و رخوت و کندی بوروکراسی و فضای امنیتی حاکم بر آن رنج می‌برند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید