خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۴, 11th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۴/۰۹/۰۹ ساعت ۶:۱۸:۳۳

    خانه  > اندیشه و بیان, فرهنگی  >  یغما گلرویی: به کتاب‌هایم مجوز نمی‌دهند

یغما گلرویی: به کتاب‌هایم مجوز نمی‌دهند

خبرگزاری هرانا ـ یغما گلرویی شاعر و ترانه سرا می گوید کتاب هایش مجوز چاپ نمی گیرد و ممنوع الکار است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، یغما گلرویی با اشاره به سخنان وزیر ارشاد که گفته بود در ایران ممنوع الکار و ممنوع القلم وجود ندارد، گفت: “تاکنون دو عنوان کتاب از من منتشر شده که هر دو در چاپ دوم یا سوم توسط ارشاد همین دولت مجوزش لغو شده است. اینکه ارشاد چرا به چاپ بعدی این کتاب مجوز نداده برای من مشخص نیست اما جالب است بدانید همان سایت‌های تندرو برای آخرین کتاب من دو گزارش منتشر کردند که منجر به لغو مجوز انتشار کتابم شد”.

 این شاعر ادامه داد: “از ده سال پیش تاکنون نزدیک به ۷ عنوان کتاب در ارشاد دارم که مجوز چاپ نگرفته‌اند. ممنوع‌الکاری برای من فخری ندارد که بخواهم بی‌دلیل به آن اشاره کنم. مرکز موسیقی در ده سال گذشته هیچ  نامی از من در هیچ آلبومی نیاورده‌. ممکن است تعداد محدودی از شعرهایم در آلبوم‌ها خوانده شده باشد اما نام من مجوز نمی‌گیرد و الان هم اگر خواننده‌ای؛ آلبومی با اشعار من به دفتر موسیقی ارائه کند، مجوز نخواهد گرفت”.

گلرویی همچنین گفت: “ما نهادی به نام شورای عالی فرهنگی داریم که همه آلبوم‌ها به این مرکز ارائه می‌شود. مشخص هم نیست چه کسانی در این شورا هستند. باید دانست کسی نمی‌تواند اثر هنرمند را مورد قضاوت قراردهد و از ارائه آن به جامعه جلوگیری کند. اما در بحث لغو مجوز به نظر می رسد کارهای من اصلا اثر به شورای شعر و ترانه ارشاد ارائه نمی‌شود و خیلی پیشتر با دیدن نام من مجوز را لغو می‌کنند”.

او درباره جریانی که مقابل اشعار اجتماعی قرار گرفته، توضیح داد: “من با حذف هنرمندان در هر سطحی مخالفم. بسیاری از هنرمندان هم هستند که شاید یکبار هم به موسیقی آن‌ها گوش نکنم اما وقتی یکی از آنها پیشتر احضار شد؛ به این اتفاق واکنش نشان دادم. مشکل ما اینجاست که ترانه مبتذل خوانندگان پاپ ایران مجوز می‌گیرد اما شعر اجتماعی مجوز ندارد. کل ترانه‌های آلبوم‌های برخی دوستان را روی هم بگذاریم؛ یک نکته مناسب از آن دریافت نمی‌کنیم. من مشکلی با حضور آن‌ها ندارم اما چرا در مقابل آن‌ها؛ جلوی ترانه پیشرو اجتماعی را گرفته‌اند”.

وی افزود: “خواننده‌های جریان رایج پاپ که از طرف دولت هم نظر کرده هستند، از کسادی بازار به رئیس جمهور نامه می‌دهند. چون موسیقی مجاز آن‌ها در یک گلخانه به طور یکسان و یکصدا تولید انبوه شدند. موسیقی گلخانه‌ای و تکراری آن‌ها هم تا یک زمانی مخاطب دارد. ممکن است در ابتدا از یک جمع پنجاه نفره بتوانند ۵۰۰۰ نفر را جذب خود کنند اما به تدریج مخاطب هم متوجه می‌شود که هیچ چیز جز تکرار ندارند. جالب است که خود این خواننده‌های پاپ متوجه شدند در چه دامی افتاده‌اند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید