خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  شعارهای اعتراضی در تشییع جنازه یونس عساکره در خرمشهر

شعارهای اعتراضی در تشییع جنازه یونس عساکره در خرمشهر

خبرگزاری هرانا – در جریان تشییع جنازه یونس عساکره، دستفروش عرب ایرانی که در اعتراض به تخریب دکه‌اش خودسوزی کرده بود، گروهی از شرکت‌کنندگان شعارهای اعتراضی سر داده‌اند و تعدادی از آن‌ها در هنگام بازگشت از مراسم بازداشت شده‌اند.
به گزارش هرانا به نقل از بی‌بی سی؛ تشییع کنندگان از جمله به زبان عربی شعار می‌دادند «آزادی، آزادی»، «نباید تن به خواری دهیم» و «ما همه یونس هستیم».
در عکس‌ها و ویدیوهای منتشر شده از این مراسم که دیروز دوشنبه سوم فروردین برگزار شد، تعدادی از جوانان دیده می‌شوند که به سنت عرب‌های منطقه، در مراسم تشییع جنازه سلاح‌های سردی همچون چوب، قمه یا شمشیر در دست دارند.
فعالان حقوق اعراب می‌گویند که تشییع جنازه آقای عساکره تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد و تعدادی از مسئولان شهر هم در آن شرکت داشتند.
اما در هنگام بازگشت تشییع کنندگان که از شهرهای اطراف به خرمشهر رفته بودند، تعدادی از آن‌ها در جاده به اتوبوس‌های کاروان‌های راهیان نور حمله کرده‌اند و شیشه‌های بعضی اتوبوس‌ها را شکسته‌اند.
کریم دحیمی، از مدافعان حقوق عرب‌های ایران می‌گوید که انگیزه این حمله احتمالا خشم ناشی از این باور بوده است که تخریب دکه‌های دستفروشان در خرمشهر به دلیل آماده کردن شهر برای پذیرش کاروان‌های راهیان نور انجام شده.
این کاروان‌ها توسط نهادهای حکومتی از جمله سپاه پاسداران و بسیج سازماندهی می‌شود و هدف آن‌ها آشنا کردن جوانان با مناطقی است که جنگ هشت ساله ایران و عراق در آن جریان داشت.
به گفته آقای دحیمی، دست کم هشت نفر از تشییع کنندگان به هنگام بازگشت به خانه‌های خود در اهواز در یک ایست بازرسی جاده‌ای بازداشت شده‌اند.
یونس عساکره، جوان ۳۲ ساله‌ای بود که روز ۲۳ اسفند پس از اینکه از تخریب دکه میوه فروشی‌اش آگاه شد، در مقابل شهرداری خرمشهر دست به خودسوزی زد.
او به دلیل شدت سوختگی به بیمارستان مطهری تهران منتقل شد و صبح روز دوم فروردین در اثر عفونت و سوختگی شدید اعضای داخلی درگذشت.
گروهی از جوانان عرب ایرانی چند روز پس از خوسوزی آقای عساکره در حاشیه مسابقه فوتبال تیم فولاد خوزستان و الهلال عربستان با پلیس درگیر شدند و یک خودروی پلیس را آتش زدند.
گفته می‌شد که این درگیری به دلیل اعتراض به خوسوزی آقای عساکره آغاز شده بود.

150324175458_asakereh_funeral_512x288__nocredit

مطالب مرتـبط

یک نظر

  1. مردم خرمشهر حق دارند که خشمگین باشند .حکومت اسلامی ابتدا با تحریک صدام حسین و دخالت در امور این کشور کلید جنگ را زد سپس نیز با ادامه جنگ ویرانگر به اهداف شوم خود که استحکام پایه های حکومت غیر مردمیش بود رسید .خرمشهر و آبادان دو شهر زیبای ایران به ویرانه تبدیل شدند و هیچ گونه باسازی صورت نگرفت و پول های هم برای باسازی اختصاص یافت توسط باند رفسنجانی به عارت رفت و آقا زاده ها پدیدار شدند .و از طرفی هر وقت مردم خوزستان اعتراض می کنند با تهمت های واهی آنها را جدائی طلب خطا می کنند .مردم خوزستان بختیاری و عرب و دزفولی و شوشتری و عیره همه به یک اندازه مورد بی مهری این حکومت سرکوبگر و دزد قرار قرفته اند که در این رابطه هموطنان عرب از رنج مضاعف ستم ملی نیز رنج می برند .مردم خوزستان باید هوشیار باشند و به دام اختلافات قومی و مذهبی که خود رزیم اسلامی دامن می زند گرفتار نشوند و در کنار هم به مبارزات خود تا رهائی کامل از این حکومت عیر انسانی پایان دهند

نظر بگذارید