خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, سایر گروهها  >  با پایان دوران محکومیت؛ علی غابشی از زندان شیبان اهواز آزاد شد

با پایان دوران محکومیت؛ علی غابشی از زندان شیبان اهواز آزاد شد

خبرگزاری هرانا – علی غابشی از شهروندان اهل حمیدیه روز جاری با پایان دوران محکومیت از زندان شیبان اهواز آزاد شد. آقای غابشی در فروردین ماه سال ۹۵ همراه با تعدادی دیگر از شهروندان این شهر بازداشت و به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. سه تن از این بازداشت شدگان در مردادماه همان سال اعدام و چهار تن دیگر به حبس های ۲۵ و ۳۵ ساله محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲۳ دی‌ماه ۹۷، علی غابشی، زندانی محبوس در زندان شیبان اهواز با پایان دوران محکومیت خود از این زندان آزاد شد.

کریم دحیمی، فعال سیاسی و مدافع حقوق بشر که در حوزه جامعه عرب‌های ایران فعال است، در گفت‌وگو با گزارشگر هرانا در این رابطه گفت: “این شهروند در فروردین ماه سال ۹۵ همزمان با بازداشت تعدادی دیگر از شهروندان حمیدیه که دستگاه قضایی آنان را به اتهام محاربه به اعدام و حبس های طولانی مدت محکوم کرده بود بازداشت شده بود و وی را صرفا به دلیل ارتباط با این افراد به ۳ سال حبس تعزیری محکوم کرده بود”.

دیگر هم پرونده‌ای های این شهروند اهل حمیدیه به نام‌های قیس عبیداوى، برادرش احمد عبیدواى و پسر عموى آنها سجاد عبیداوى به اعدام محکوم شده و در مردادماه ۹۵ اعدام شدند.

همزمان با این افراد محمد حلفى و مهدى صیاحى به ۳۵ سال حبس در زندان یزد، مهدى معربى و على عبیداوى به ۲۵ سال حبس محکوم شده بودند.

این افراد اتهامات وارده را رد کرده و مدعی شده بودند اعترافات اخذ شده از آنان تحت فشار اخذ شده است.

دستگاه قضایی از بابت تیراندازی به چادر سربازان نیروی انتظامی در پاسگاه روستای گمبوعه شهرستان حمیدیه که در بامداد ۱۳ فروردین‌ ماه ۱۳۹۴ اتفاق افتاده و منجر به قتل سه تن از ماموران شده بود، همچنین تیراندازی به کاروان راهیان نور، حمله و تیراندازی به کانکس نیروی انتظامی پل شریعتی، تخریب تجهیزات لرزه نگاری شرکت نفت و همچنین اتهاماتی همچون محاربه، افساد فی الارض، راه اندازی و عضویت گروهک های تروریستی این افراد را محاکمه کرده بود.

پیشتر یک منبع نزدیک به خانواده‌های این شهروندان اهل حمیدیه در گفتگو با گزارشگر هرانا در این باره گفته بود: “در سال‌های گذشته اتفاقاتی در این منطقه افتاده که هر بار هر مظنونی دستگیر می شود با شکنجه از آن‌ها در مورد این اتفاقات اعتراف می‌گیرند. در سال ۹۳ در شهر حمیدیه یک شهروند به قتل رسیده. در سال ۹۲ به پاسگاه شریعتی حمیدیه حمله شده بود و ۲ مامور زخمی شدند. تخریب ماشین آلات و تجهیزات شرکت نفت در سال ۹۲، حمله به کاروان راهیان نور در سال ۹۴ و آخرین مورد همان هجوم به بازرسی گمبوعه. تاکنون چندین نفر با همین اتهامات در منطقه حمیدیه دستگیر شده اند. منظور از همین اتهامات همین حوادث و پرونده‌های قتل و تیراندازی را زیر شکنجه اعتراف کرده‌اند و در روند دادرسی مشخص شده بی‌گناه بوده و تبرئه شدند. در واقع این حوادث همواره دستمایه و بهانه برخورد با فعالان این منطقه بوده”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید