خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۴, 22nd of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۴/۰۶/۰۴ ساعت ۲۰:۰۲:۳۲

    خانه  > slide, اعدام  >  ویدئویی کوتاه از گرامیداشت یاد اعدام شدگان سیاسی در گورستان خاوران

ویدئویی کوتاه از گرامیداشت یاد اعدام شدگان سیاسی در گورستان خاوران

خبرگزاری هرانا – این ویدئوی کوتاه گردهمایی و سرودخوانی جمعی از فعالین مدنی و سیاسی و خانواده های زندانیان سیاسی اعدام شده در دهه شصت را در گورستان خاوران و شهریور ۱۳۸۶ روایت می کند.

گورستان خاوران راوی یکی از بزرگ ترین موارد نقض حقوق بشر در تاریخ جمهوری اسلامی است، مسئولان جمهوری اسلامی در تابستان ۶۰ تصمیم گرفتند که اعدام شدگان چپگرا را در تکه زمینی در مجاورت گورستان ارامنه و هندوها در جنوب شرقی تهران دفن کنند. در سال شصت تعدادی از اعدام شدگان بهائی و همچنین برخی از کسانی که در درگیری مسلحانه کشته شده بودند، به تصمیم مسئولان جمهوری اسلامی، در این گورستان دفن شدند. کشف تعدادی گور دسته جمعی جدید در تابستان ۶۷، گواه آن است که همه یا بخشی از قربانیان کشتار بزرگ زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷، در گورهای جمعی در گورستان خاوران دفن شده‌اند.

نام و تعداد دقیق اعدام‌شدگان آن سال هنوز کاملا مشخص نشده‌است. گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد شمار زندانیان سیاسی را که بدین شیوه و به صورت دسته جمعی اعدام شدند، ۱۸۷۹ نفر اعلام کرده‌است، هرچند آیت الله منتظری این رقم را در خاطرات خود بین ۲۸۰۰ یا ۳۸۰۰ نفر دانسته و تایید می‌کند که رقم دقیق را به‌خاطر ندارد. گروه‌های سیاسی مخالف جمهوری اسلامی نیز فهرستی از نامهای ۴۴۸۱ نفر که به گفته آنها به صورت دسته جمعی اعدام و دفن شده‌اند منتشر نموده‌اند.

تا چند سال کسی از محل دفن اعدام شدگان خبر نداشت و کسانی هم که خبر داشتند اجازه نداشتند در این محل حضور یابند اما از اواخر دهه ۷۰ هر سال در ماه شهریور خانواده‌ها و دوستان اعدام‌شدگان، و برخی از فعالان مدنی سیاسی و دانشجویی و کارگری برای گرامی‌داشت یاد اعدام‌شدگان در گورستان خاوران جمع می‌شوند و به سخنرانی و خواندن سرود می‌پردازند، اگرچه این این گردهمایی ها نیز از سوی مسئولین قضایی و امنیتی تحمل نمی شود و تاکنون موارد زیادی از پرونده سازی و تعقیب قضایی فعالین مدنی به صرف حضور در چنین مراسمی گزارش شده است.

هرانا به این بهانه مجددا از عموم هموطنان برای مشارکت در امر گزارشگری در زمینه حقوق بشر دعوت به عمل می آورد، هموطنان علاقمند میتوانند گزارش ها و مستندات خود از جمله گزارش تصویری را از طریق صفحات فیسبوک، وب سایت یا آدرس ایمیل info@hra-news.org مربوط به خبرگزاری هرانا در اختیار این نهاد مدافع حقوق بشر قرار دهند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید