خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  اتخاذ تدابیر شدید در توزیع آب؛ وقوع چهاردهمین خشکسالی متوالی

اتخاذ تدابیر شدید در توزیع آب؛ وقوع چهاردهمین خشکسالی متوالی

خبرگزاری هرانا ـ وزیر نیرو با اعلام اینکه تغییر اقلیم، گرم شدن هوا و در نتیجه افزایش تبخیر آب، گفت که ۱۴ سال خشکسالی متوالی، بارش‌ها را در کشور کاهش داده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مهر، حمید چیت چیان اظهارداشت: “رقابت شدیدی بین مناطق مختلف بر سر توزیع و برداشت منابع آب ایجاد شده و همه این شرایط، وزارت نیرو را به این نتیجه رسانده که میزان برداشت از چاه‌ها را کنترل و در بحث سدها تجدیدنظر و قوانین سختی را حاکم کند”.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه مدیریت منابع آب جز با مشارکت تمام افراد ذینفع امکان‌پذیر نیست، اظهارداشت: “مدیریت منابع آب جز با مشارکت تمام افراد ذینفع امکانپذیر نیست و در این راستا همه باید همکاری و مساعدت کنند”.

چیت چیان ادامه داد: “در گذشته شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده‌رود به‌ عنوان نخستین تجربه مدیریت پیوسته حوضه‌های آبریز در کشور با مجوز شورای‌ عالی آب کشور تشکیل و سپس شورای هماهنگی حوضه آبریز کرخه برگزار شد که بسیاری از مسائل پیچیده این حوضه با مشارکت اعضای این شورا به خوبی کنترل شده است”.

وی درباره اهمیت تشکیل مدیریت یکپارچه در حوضه‌های آبریز کشور گفت: “شرایط امروز منابع آب در کشور و همچنین چالش‌های ناشی از شرایط جغرافیایی و طبیعی کشور همچون بروز خشکسالی‌های متوالی و پدیده تغییر اقلیم موجب شده در تعادل منابع و مصارف آب مشکل جدی داشته باشیم”.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: “با بروز ۱۴ سال خشکسالی به مرور بارش‌ها کم شدند و منابع تجدیدشونده آب کشور کاهش پیدا کرد به‌ طوری که در سال آبی جاری میزان بارش‌ها ۲۱ درصد کمتر از سال گذشته است”.

چیت‌چیان با بیان اینکه زمانی متوسط بارش‌ها در کشور ۲۵۰ میلیمتر بود اما در شش سال گذشته متوسط بارش‌ها به ۲۰۵ میلیمتر رسیده است، افزود: “افزایش دمای متوسط کشور موجب شد تبخیر بیشتری به‌ وقوع بپیوندد و مجموع آب تجدیدپذیر در اختیار کل کشور از ۱۳۰ میلیارد مترمکعب به کمتر از ۱۱۵ میلیارد مترمکعب برسد”.

وی ادامه داد: “در سال‌های گذشته کشاورزی توسعه پیدا کرده و جمعیت نیز از ۳۵ سال گذشته تا به حال بیش از دو برابر شده؛ ضمن آنکه صنعت توسعه و گسترش یافته است و غالب آن به آب بستگی دارد”.

وزیر نیرو با بیان اینکه تا پیش از دولت یازدهم درباره شورای هماهنگی مدیریت به‌ هم‌پیوسته منابع آب حوضه‌های آبریز تجربه‌ای نداشتیم و نخستین بار این شوراها در رابطه با حوضه زاینده‌رود تشکیل شد، گفت: “با ارائه اصول علمی و آمارهای مناسب به نتایج خوبی دست یافتیم”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید