خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > فرهنگی  >  جنتی: دیگر مجوز خبرگزاری نمی‌دهیم

جنتی: دیگر مجوز خبرگزاری نمی‌دهیم

خبرگزاری هرانا ـ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی می گوید که بنا نداریم دیگر برای تاسیس خبرگزاری جدید مجوزی صادر کنیم.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از صدا و سیما، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به وجود ۴۶ خبرگزاری در کشور گفت: “در این دوره به شش خبرگزاری مجوز دادیم و بنا نداریم دیگر برای تاسیس خبرگزاری جدید مجوزی صادر کنیم”.

علی جنتی، گفت: “قبلا بین ۸ تا ۱۰ سال این فرآیند طول می‌کشید اما هم اکنون به طور میانگین این مجوزها ظرف سه ماه صادر می‌شود”.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه تاکنون در این دولت هزار و ۷۶۱ نشریه مجوز گرفته‌اند افزود: “جلسات هیات نظارت بر مطبوعات به طور دائمی برگزار می‌شود”.

جنتی به تعداد پایگاههای خبری نیز اشاره کرد و گفت: ۸۶۲ پایگاه خبری داریم که در این دوره به ۱۴۳ پایگاه خبری مجوز داده‌ایم و آمادگی آن را داریم که برای صدها پایگاه خبری دیگر مجوز صادر کنیم.

یارانه رسانه‌ها بر اساس ضوابط پرداخت می شود

وی به ضابطه مند شدن پرداخت یارانه ها هم اشاره کرد و گفت: “هم از لحاظ شکل و تیراژ روزنامه ها و هم ازنظر محتوا آنچه باید در مضمون مطبوعات در نظر گرفته می‌شد مورد توجه بوده است، این ضوابط با همکاری خود اصحاب رسانه تدوین شده و یارانه رسانه‌ها نیز بر اساس همین ضوابط پرداخت می شود و جزئیات آن روی سایت وزارت ارشاد قرار می‌گیرد به گونه‌ای که هر نشریه‌ای می‌داند خودش چقدر یارانه گرفته و دیگران چه میزان و با کدام ضابطه یارانه دریافت کرده‌اند، علاوه بر این بحث زیرمیزی و حمایت از یک فرد خاص دیگر مطرح نیست”.

وزیر ارشاد گفت: “در مورد بازنگری در آیین نامه ها و قوانین، با همکاری رسانه ها این کار انجام شد، همچنین لایحه قانون تبلیغات نیز به دولت داده شده و قرار است به مجلس برود. قانون جامع رسانه نیز در حال تدوین است. همچنین لایحه سازمان نظام صنفی رسانه نیز در حال تدوین است و ما در تدوین آن از همکاری همه اصحاب رسانه استفاده می کنیم”.

آئین نامه قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات

جنتی  با بیان اینکه قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات طی آیین نامه نوشته و عملیاتی می‌شود تا رسانه‌ها به اطلاعات دستگاه‌ها به راحتی دسترسی داشته باشند، ادامه داد: “در این دوره به نهادها و انجمن های صنفی توجه ویژه‌ای شده و برای تشکل‌های صنفی رسانه‌ها، شورای هماهنگی را در نظر گرفته ایم تا در همه فعالیتها از نظر ات آنها استفاده شود”.

جنتی با بیان اینکه ما بانک جامعی برای روزنامه نگاران داخلی و رسانه های خارجی داخل کشور تدوین کرده ایم گفت: “این بانک جامع روزانه تکمیل می‌شود. همچنین تمهیداتی در نظر گرفته ایم تا نمایندگان نشریات خارجی به راحتی بتوانند به داخل کشور بیایند و اخبار داخلی را پوشش دهند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید