خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  اظهارات دادستان تهران؛ بازداشت یک شهروند درخصوص حضور یک زن مدل خارجی

اظهارات دادستان تهران؛ بازداشت یک شهروند درخصوص حضور یک زن مدل خارجی

خبرگزاری هرانا ـ دادستان تهران با تکذیب اظهارات اخیر آقای هاشمی رفسنجانی مبنی بر انتقال مهدی هاشمی از زندان به بیمارستان، از صدور محکومیت برای «زنی که چند ماه پیش در اطراف برج میلاد برهنه شده بود»، رسیدگی به چند پرونده حوزه سلامت و زیبایی شامل بازداشت یک شهروند درخصوص «حضور یک زن مدل خارجی» در کشور خبر داد. وی هم‌چنین در مورد سیاست دادستانی در مورد «جرایم مطبوعاتی» سخن گفت و به اظهارات مشاور رئیس جمهور در مورد قوه قضائیه با عنوان «توهین آمیز بودن آن» موضع گرفت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از فارس، هجدهمین نشست شورای معاونان دادستانی تهران با موضوع اجرای احکام روز با حضور معاونان دادستان، سرپرستان نواحی دادسرای تهران، سرپرستان دوایر نظارت زندان‌ها و قضات اجرای احکام چند ناحیه از دادسرای تهران، به ریاست عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران برگزار شد.

 رسیدگی به چند پرونده در حوزه سلامت و زیبایی

دادستان تهران با اشاره به تشکیل چند پرونده مرتبط با سلامت و جراحی زیبایی طی هفته ­های اخیر اظهار داشت: پرونده‌ای مربوط به اقدامات غیرقانونی یک کلینیک زیبایی در منطقه فرمانیه در دادسرا مفتوح شده است که زن و شوهری بدون داشتن تخصص لازم با اخذ وجوهی از شکات نسبت به عمل‌های جراحی غیرمجاز اقدام می‌کردند که تاکنون ۲۵ نفر اعلام شکایت کرده و ۲۵۰ میلیون تومان از شکات اخذ شده است.

جعفری دولت آبادی از دستگیری اعضای یک باند سقط جنین‌های غیرمجاز، و فروش نوزادان با اخذ شناسنامه مجعول و با پرداخت رشوه در استان های تهران، مازندران و البرز خبر داد که پرونده‌ در دادسرای جرایم پزشکی تحت رسیدگی است. در این پرونده ۳ نفر از متهمان در تهران و ۶ نفر در شهرستان آمل شناسایی و دستگیر شده‌اند. چند نفر از متهمان ماما بوده و از طریق ارتباط با برخی بیمارستا‌ن‌ها و مراکز درمانی غیرمجاز و برخی کارکنان ثبت احوال اقدامات مجرمانه خود را انجام می دادند. در حال حاضر ۲ نفر کارمند و یک مدیر مرتبط با موضوع دستگیر شده‌اند. وی خواستار نظارت بیشتر وزارت بهداشت در این زمینه شد.

دادستان تهران با اشاره به اخبار منتشره در رسانه‌های عمومی دائر بر سفر برخی هنرپیشه‌ها و مدل‌های خارجی به کشور به منظور انجام عمل جراحی، این اخبار را مبنای اقدامات دادستانی در بررسی موضوع و تشکیل پرونده‌ای در این خصوص اعلام نمود و اظهار داشت: اخیراً در برخی از سایت‌های خبری اعلام شد که یک زن مدل خارجی جهت انجام عمل جراحی وارد ایران شده که با پیگیری پلیس و دستور دادستانی فرد اقدام کننده دستگیر و در بازرسی از منزل متهم پنجاه بطری مشروبات الکلی کشف گردید.

وی با تاکید بر این که انجام عمل جراحی زیبایی در کشور جرم نسیت، اما ورود فردی که حسب گزارش‌های واصله در حوزه «مدلینگ و امور مبتذل» فعال بوده جای بررسی دارد.

صدور حکم حبس

دادستان تهران هم چنین از محکومیت زنی که چند ماه پیش در اطراف برج میلاد برهنه شده بود، خبر داد و اظهار داشت: “دادگاه این زن را از بابت تشویق به فساد و فحشا به حبس محکوم نموده است.”

سیاست دادستانی در قبال «جرایم مطبوعاتی»

جعفری دولت آبادی با اشاره به این که این روزها مسائل مرتبط با مطبوعات چالش برانگیز شده است، تاکید کرد که رسانه ها برای فعالیت خود باید تابع قانون مطبوعات باشند.

دادستان تهران با ادعای اینکه خبر حساب‌های رئیس قوه کذب بوده و از سوی برخی «سایت‌های ضد انقلاب» منتشر شده، از اقدام اخیر برخی رسانه‌های داخلی در بازتاب این خبر انتقاد کرد و گفت: “پس از آنکه آقای طیب نیا وزیر اقتصاد این خبر را تکذیب و عنوان کرد این حساب ها به نام قوه قضائیه است نه شخص رئیس دستگاه قضایی اما باز هم شاهدیم که برخی سایت‌های خبری به نقل از برخی افراد ادعا کردند این حساب‌ها به نام شخص رئیس قوه قضائیه است.”

دادستان تهران با مقایسه غیر مستقیم این موضوع و املاک شهرداری گفت: “وقتی دادستانی با این گونه مسائل برخورد می کند عده‌ای معترض می‌شوند در حالی که مطابق قانون مطبوعات انتشار اخبار کذب، بازنشر آن حتی به نقل از فردی که سمت رسمی دارد نیز جرم محسوب می‌شود.”

انتقاد از برخی رسانه‌ها

جعفری دولت آبادی از عملکرد برخی رسانه‌ها در «مبارزه با مفاسد اجتماعی» انتقاد کرد و با اظهار این که رسانه‌ها نباید این حرکت را سست کنند، مدعش شد برخی رسانه‌ها به عکس عمل می‌کنند به عنوان مثال چنانچه مقرر گردد با تولید و عرضه لباس‌های مبتذل مبارزه شود، به جای کمک به پلیس و دادستانی، با افرادی مصاحبه می شود که مخالف این گونه اقدامات هستند و یا آن را غیرممکن می‌دانند. دولت ابادی گفت: “قانون مجازات عرضه کنندگان لباس‌های خلاف عفت و واجد علائم گروه‌های انحرافی که در سال ۱۳۶۵ تصویب شده، اقدام در این حوزه به ویژه نسبت به لباس‌های واجد علائم شیطان پرستی و دیگر گروه‌های انحرافی جرم محسوب شده است.”

دادستان تهران در مورد جلسه اخیر دادستانی که در آن در خصوص جمع‌آوری تجهیزات ماهواره ای بحث شده بود، گفت: “روزنامه ایران با انتشار گزارشی در صدد نفی این اقدام بر آمده است.”

وی خطاب به مدیر مسئول این رسانه گفت: “قرار نیست روزنامه‌ای که متعلق به دولت است مبارزه با مفاسد اجتماعی را سست کند، اگر مدیر مسؤول روزنامه‌ای فکر می کند باید فرهنگ غربی را در کشور رواج داد، باید گفت که این موضوع در ایران عملی نیست چرا که جمهوری اسلامی ایران یک نظام دینی و ارزشی است و ضوابط خاص خود را دارد.”

واکنش به اظهارات مشاور رئیس جمهور

وی با منع رسانه‌ها از درج مطالب «خلاف واقع و کذب»، به اظهارنظر «توهین آمیز» یکی از مشاوران دولت علیه قوه قضاییه اشاره کرد و اظهار داشت: اخیرا آقایی با نام آشنا که برخلاف نامش که ادعا دارد با امور حقوقی و قضایی کاملا آشناست، برای حمایت از رییس جمهور حرف‌هایی زده است که محل تامل است.

جعفری دولت آبادی تصریح کرد: “در حال حاضر طبق قانون مطبوعات و برخی قوانین جزایی توهین و افترا به مسؤولین و نهادها جرم است و برخلاف اظهارات این فرد، دادستانی تاکنون در مورد رسیدگی به تخلفات ورود نداشته است.

وی ادامه داد: “آقای روحانی رئیس جمهور محترم اظهاراتی را در نمایشگاه مطبوعات بیان کرد، بعد فردی برای حمایت از وی به قوه قضائیه اهانت کرده و عنوان کرد که چند جلد کتاب حقوق مطبوعات به قوه قضائیه ارسال شود. این اظهارات از زبان فردی که مدعی آشنایی با مسائل حقوقی است، توهین محسوب می شود.”

جعفری دولت آبادی تاکید کرد: حمایت از مسؤولان مستلزم اهانت به دستگاه قضایی نیست و هیچ کس حق ندارد به مسئولین کشور اهانت کند.

تکذیب اظهارات آقای هاشمی رفسنجانی

دادستان تهران با اشاره اظهارات اخیر آقای هاشمی رفسنجانی در مصاحبه با روزنامه آرمان (روز دوشنبه ۲۴/۸/۹۵) مبنی بر انتقال مهدی هاشمی از زندان به بیمارستان به دستور رهبری اظهار داشت: “دادستانی تهران پس از بررسی و کسب اطلاع از مقامات ذی ربط، این ادعا را کلا تکذیب می‌کند.”

دادستان تهران با بررسی عمده مشکلات اجرا شامل کمبود نیروی قضایی و اداری، نامناسب بودن ساختمان‌های محل استقرار واحدهای اجرای احکام، از سرپرستان نواحی خواست نظارت خود را بر اجرای احکام تشدید کنند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید