خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۴, 22nd of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۴/۰۳/۳۱ ساعت ۲۱:۳۴:۵۸

    خانه  > سایر گروهها  >  فاقدین شناسنامه در نیکشهر از بی‌هویتی رنج می‌برند

فاقدین شناسنامه در نیکشهر از بی‌هویتی رنج می‌برند

خبرگزاری هرانا ـ شماری زیادی از فاقدین شناسنامه در سطح شهرستان نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان، خواستار تسریع در صدور سند سجلی شدند، چرا که نداشتن شناسنامه آنها را از حقوق مسلمشان محروم کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از فارس، شمار زیادی از فاقدین شناسنامه در سطح شهرستان نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان، خواستار تسریع در صدور سند سجلی شدند.

محمد بلوچی شکیب یکی از فاقدین شناسنامه در روستای شریکی نیکشهر، می‌گوید: “مدتی است که تشکیل پرونده داده‌ام، ولی برخلاف مراجعات و پیگیری‌های مکرر به ثبت احوال و فرمانداری نیکشهر خبری از صدور سند سجلی نیست”.

یکی از معتمدین و عضو شورای اسلامی بخش بنت نیز گفت: “بیش از ۱۲۰ نفر فاقد شناسنامه از حوزه دهستان توتان و محمدان تشکیل پرونده داده، ولی متاسفانه همچنان بلاتکلیف بوده و کسی در این زمینه پاسخگو نیست”.

مراد بلوچی افزود: “حداقل مسئولان مربوطه زمان تعیین کنند تا مردم کم درآمد کمتر در این راه‌های روستایی خاکی به مرکز شهرستان نیکشهر و بخش بنت تردد کنند و متحمل هزینه نشوند”.

ملارجب لاشاری یکی از معتمدین و عضو شورای اسلامی روستای سنازی هبودان با بیان اینکه ۱۳ نفر از اهالی این منطقه محروم فاقد شناسنامه هستند، بیان کرد: “این در حالی است که همه مردم منطقه برای ایرانی بودن آنها گواهی و شهادت می‌دهند که سال‎های سال در این منطقه به صورت جد و آبادی زندگی کرده‌اند”.

وی گفت: “این منطقه صعب‌العبور و کوهستانی است و مردم به دلیل بیسوادی و عدم آگاهی از فواید و مزایای شناسنامه در گذشته موفق به گرفتن شناسنامه نشده‌اند”.

رئیس شورای اسلامی شهرستان نیکشهر در این زمینه با انتقاد از  روند کند اجرای اقدامات برای انجام کارهای فاقدین شناسنامه، اظهار کرد: “جای تاسف است که بعد از گذشت سال‌ها برخی از کم درآمدترین مردم روستایی و شهری این شهرستان از شناسنامه محروم باشند و همچنان بدون هویت و محروم از هرگونه امکانات و خدمات دولتی نظیر یارانه، انشعاب آب، برق و تلفن و بیمه درمانی باشند”.

کریم بخش امیری افزود: “انتظار می‌رود مسئولان دست‌اندرکار هر چه سریعتر به مشکلات فاقدین شناسنامه رسیدگی و سند سجلی آنها را صادر کنند”.

وی گفت: “کندی کار و بعضا عدم پاسخگویی مسئولان پس از گذشت چند سال به استعلامات کار تکمیل پرونده‌های فاقدین شناسنامه را با مشکل جدی مواجه کرده است”.

فرماندار نیکشهر، نیز بیان کرد: “قطعا کسی که شناسنامه ندارد از همه امکانات و خدمات رفاهی محروم می‌شود و حتی اگر نیازمند نیز باشد، نمی‌تواند تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی باشد و یا یارانه نقدی دریافت کند”.

فرماندار نیکشهر ادامه داد: بیشتر افراد فاقد شناسنامه در حوزه بخش بنت دهستان توتان و محمدان، بخش مرکزی منطقه هنزم زیردان و بخش های آهوران و لاشار در منطقه هبودان ساکن هستند.

شهرستان نیکشهر با ۱۳۴ هزار نفر جمعیت و با گستره ۱۲ هزار و ۹۵۱ کیلومتر مربع از چهار بخش “مرکزی، لاشار، آهوران و بنت”، ۱۱ دهستان، ۳۹۵ روستا و آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.

نیکشهر از شمال به شهرستان‌های ایرانشهر و دلگان، شرق به شهرستان قصرقند، از جنوب به شهرستان های کنارک و چابهار، غرب به شهرستان فنوج و استان هرمزگان محدود است و در ۵۱۰ کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید