خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  درخواست فرزند زهرا کاظمی درکانادا برای شکایت از ایران رد شد

درخواست فرزند زهرا کاظمی درکانادا برای شکایت از ایران رد شد

خبرگزاری هرانا – دیوان‌عالی کانادا اعلام کرده‌ است که طبق قوانین آن‌ کشور، درخواست استفان هاشمی، فرزند زهرا کاظمی، عکاس مقتول ایرانی-کانادایی، برای شکایت از حکومت ایران قابل رسیدگی نیست.

به گزارش هرانا به نقل از بی بی سی، آقای هاشمی، تنها فرزند زهرا کاظمی، از ایران به اتهام بازداشت، شکنجه و قتل مادرش شکایت کرده و خواهان دریافت ۱۷میلیون دلارغرامت شده بود.

او به جزحکومت ایران از آقای علی خامنه‌ای، رهبرجمهوری اسلامی، سعید مرتضوی، دادستان پیشین ایران و محمد بخشی، معاون وقت آقای مرتضوی در زندان اوین هم شکایت کرده بود.

زهرا کاظمی تیرماه۱۳۸۲«حین عکاسی ازمحوطه بیرونی زندان اوین» بازداشت و براساس گزارش‌ها، پس از چند روز بازجویی، به گونه‌ای مشکوک جان خود را از دست داد. او درهنگام بازداشت ۵۴ سال داشت و جسدش بلافاصله پس از مرگ دفن شد و تحت کالبدشکافی قرارنگرفت.

در ابتدا براساس گزارش پزشکی قانونی ایران، علت مرگ«برخورد جسم سخت»با سر خانم کاظمی در زندان اوین عنوان شده بود، اما کمیته ویژه‌ای ازطرف مجلس ایران برای بررسی علت مرگ او تشکیل شد و این کمیته درگزارش نهایی خود، سعید مرتضوی، دادستان وقت را به عنوان متهم ردیف اول پرونده مرگ خانم کاظمی معرفی کرد، هرچند آقای مرتضوی در ایران رسما تحت پیگرد قرار نگرفت. یک مامور اطلاعاتی ایران هم که متهم به ضرب و جرح خانم کاظمی شده بود، نزدیک به ده سال پیش، تبرئه شد.

مرگ زهرا کاظمی بر روابط دیپلماتیک ایران و کانادا نیز تاثیری منفی داشت.
دیوان عالی کانادا اعلام کرده است که چون پارلمان آن کشور به دولت‌های خارجی مصونیت قضایی داده است، نمی‌توان در پرونده مرگ خانم کاظمی، ایران و مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی را درخاک کانادا مورد تعقیب قضایی قرار داد.

فرزند زهرا کاظمی علاوه بر دریافت غرامت، خواهان تغییر قانون مصونیت دولتی کانادا و محدودیت شکایت از دولت‌های خارجی شده بود، ولی دیوان‌عالی کانادا به نفع او رأی نداد. درحکم دیوان‌عالی کانادا مرگ زهرا کاظمی«یک تراژدی» وادعاهای مربوط به شکنجه و تجاوز به او در زندان،«وحشتناک» توصیف شده، اما درعین حال تاکید شده است که قوانین موجود، مانع پیگیری پرونده در کانادا می‌شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید