خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۳, 19th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۳/۰۷/۱۹ ساعت ۱۶:۲۳:۰۸

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  هشدار درباره شرایط بحرانی تالاب‌های کشور

هشدار درباره شرایط بحرانی تالاب‌های کشور

خبرگزاری هرانا – عضو هیات رئیسه فراکسیون محیط زیست مجلس٬ با تاکید بر ضرورت تسریع در ارسال لایحه احیای تالاب‌ها و دریاچه‌های کشور٬ گفت: خروج دریاچه‌ها و تالاب‌های از شرایط بحرانی نیازمند عزم عمومی و توجه ویژه مسئولان است.

به گزارش هرانا، کمال‌الدین پیرموذن در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، با یادآوری خروج طرح احیای تالاب‌ها و دریاچه‌ها از دستور کار مجلس٬ گفت: با توجه به اهمیت احیای تالاب‌ها و دریاچه‌های کشور به ویژه از بعد زیست‌ محیطی آن دولت خواهان ارایه لایحه‌ای در این رابطه شد.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه طرح نجات و احیای دریاچه‌ها و تالاب‌های کشور به وضعیت بحرانی دریاچه‌ها و تالاب‌ها اشاره داشت٬ افزود: با ابراز علاقه دولت برای ارایه لایحه‌ای در این رابطه مشکل اصل ۷۵ قانون اساسی طرح مذکور رفع شده و دولت با در نظر داشتن بار مالی این موضوع به رفع مشکل تالاب‌ها اقدام خواهد کرد.

این نماینده٬ با بیان اینکه ورود سازمان حفاظت محیط زیست به بحث تدوین لایحه جامعی برای احیای تالاب‌ها و دریاچه‌های کشور دلیل از دستور خارج شدن طرح مذکور از دستور کار مجلس است٬ تصریح کرد: با توجه به رایزنی‌های صورت گرفته با فراکسیون محیط زیست و کمیسیون کشاورزی مجلس از سوی دولت بی‌شک لایحه ارسالی به مجلس در خصوص احیای تالاب‌ها و دریاچه‌ها نزدیک به طرح تهیه شده از سوی مجلس خواهد بود.

وی ادامه داد: دولت به ویژه سازمان حفاظت محیط زیست یک ماه فرصت برای ارسال لایحه احیای تالاب‌ها و دریاچه‌ها به مجلس دارد٬ در صورتی که دولت در ارسال این لایحه تاخیر داشته باشد طرح تدوین شده از سوی مجلس دوباره در دستور کار بررسی قرار خواهد گرفت.

این نماینده مردم در مجلس نهم٬ با تاکید بر ضرورت توجه به تالاب‌ها و دریاچه‌های کشور و جلوگیری از نابودی آن‌ها٬ گفت: بی‌توجهی به تالاب‌ها مشکلات زیست‌محیطی بسیاری را از جمله آلودگی هوا و تغییر پوشش‌های گیاهی منجر می‌شود از این رو باید توجه ویژه‌ای به حیات تالاب‌ها برای تنظیم دما و هوای کشور داشته باشیم.

پیرموذن با بیان اینکه با ارایه لایحه تقدیمی دولت در خصوص احیای تالاب‌ها منابع مورد نیاز برای این مهم نیز در نظر گرفته خواهد شد٬ ادامه داد: بدون‌شک زمانی که تالاب‌ها و دریاچه‌های کشور در حالت بحرانی و شکننده قرار دارند باید شرایط به سمت و سویی حرکت کند تا بتوان منابع لازم را به این مهم اختصاص داد تا آن‌ها را از حالت بحرانی خارج کند.

وی با بیان اینکه دولت نیز به اهمیت احیای دریاچه‌های کشور به ویژه دریاچه ارومیه پی برده است٬ گفت: طبق طرح تدوینی از سوی مجلس در این موضوع دولت مکلف شده تا شرایط بهبودیافته‌ای را در منطقه ایجاد کند به گونه‌ای که بتوان به خوبی دریاچه ارومیه را حفظ کرد حال امید است دولت نیز در لایحهٔ تدوینی خود به این موضوع توجه داشته باشد.

عضو هیات رئیسه فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی٬ یادآور شد: ‌ امید است با تعجیل دولت در ارایه لایحه احیای تالاب‌ها و دریاچه‌ها شاهد بهبود نسبی وضعیت زیست محیطی کشور باشیم.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید