خبرگزاری هرانا

    خانه  > فرهنگی, گزارش تصویری  >  فاجعه تخریب آثار تاریخی در شیراز / تصویری

فاجعه تخریب آثار تاریخی در شیراز / تصویری

خبرگزاری هرانا- تخریب بافت تاریخی شیراز از سه روز پیش آغاز شده؛ لودر‌ها شبانه به جان خانه‌های تاریخی افتادند که قدمت برخی از آن‌ها به دورهٔ ایلخانی برمی‌گردد و در فهرست آثاز ملی ثبت شده بودند، گفته می‌شود این خانه‌های تاریخی قربانی طرح توسعهٔ بین‌الحرمین شده‌اند.

به گزارش هرانا به نقل از ایسنا، این خانه‌های تاریخی در محلهٔ اسکندری شهر شیراز، پشت شاه‌چراغ قرار دارند که قربانی طرح توسعهٔ بین‌الحرمین شده‌اند. در شب نخست که لودر‌ها و بیل‌های مکانیکی به جان این خانه‌ها افتادند، پنج عمارت تاریخی تخریب شد.

تاکنون نهاد، ارگان، گروه و یا شخص حقیقی یا حقوقی مسوولیت این فاجعهٔ تاریخی را به عهده نگرفته است.

به گفتهٔ دبیر انجمن معماران ایران (طرح و شهر)، از سال ۱۳۷۳ تاکنون تخریب‌های زیادی با هدف ایجاد «بین‌الحرمین» در شهر شیراز و در این منطقه تاریخی صورت گرفته است و متأسفانه خانه‌های تاریخی زیادی که حتی برخی از آن‌ها در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده بودند، تخریب شده‌اند.

مسعود سلطانی‌فر – معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ‌- نیز در پنج نامهٔ جداگانه به دفتر مقام معظم رهبری، وزیر کشور، دادستان کل کشور، استاندار فارس و تولیت آستان حرم احمد بن موسی (ع)، توقف آنی روند تخریب بافت تاریخی شیراز را خواستار شده است.

لازم به اشاره است تاریخ و فرهنگ یک ملت، میراث ارزشمند و با اهمیتی است که هویت ملی را معرفی و چیدمان‏های زیربنایی تمدن و ساختارهای عصری همان ملت را بوجود می‏آورد. زنده نگهداشتن و پاسداری از چنین هویتی با ارزش، به معنی پاسداری و حمایت از مردم و در نهایت سرزمینی است که در نظام حقوق بین الملل معاصر از آن به کشور، تعبیر گردیده است. ایجاد ساختارهای ملی و برنامه ریزی دقیق و منطقی به منظور دریافت، حفظ و نگهداشت آثار و نشانه‏ های تمدن و فرهنگ تاریخی یکی از مسؤولیت‏های جدی دولت‏ها است که در ایران سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بخشی از مسؤولیت‏ها را که عمدتا شامل حفظ آثار و میراث‏های فرهنگی و تاریخی است را به عهده دارد.

در تصاویری که خبرگزاری ایسنا از تخریب این خانه‌های تاریخی منتشر کرده، بخشی از این فاجعهٔ تاریخی به تصویر کشیده شده است.

  zimg_012_26

zimg_013_27

zimg_011_25

zimg_010_24

zimg_008_22

zimg_009_23

zimg_006_20

zimg_007_21

zimg_005_19

zimg_004_18

zimg_002_16

zimg_003_17

zimg_001_15

zimg_014_28

zimg_015_29

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید