خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۳, 16th of February 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۳/۰۸/۲۲ ساعت ۱۸:۵۲:۱۸

    خانه  > زندانیان  >  انتقال سید سراج‌الدین میردامادی به بند زندانیان مالی

انتقال سید سراج‌الدین میردامادی به بند زندانیان مالی

خبرگزاری هرانا – پس از شش ماه بازداشت در بند ۲ الف زندان اوین، سید سراج الدین میردامادی به اندرزگاه ۸ این زندان که محل نگهداری زندانیان مالی است، منتقل شد.

به گزارش هرانا به نقل از کلمه، این روزنامه نگار و فعال اصلاح طلب که از اردیبهشت ماه گذشته بی‌وقفه در زندان است، برخلاف آیین نامه که سازمان زندان‌ها را ملزم به طبقه بندی زندانیان می‌کند، به جای بند زندانیان سیاسی (بند ۳۵۰) به بند زندانیان مالی منتقل شده است.

از ماه‌ها قبل، مسئولان قضایی و امنیتی طرح انحلال تدریجی بند ۳۵۰ اوین را در دستور کار قرار داده‌اند و با جلوگیری از اجرای قانون که نگهداری زندانیان سیاسی در یک بند مجزا از سایر زندانیان را ضروری می‌سازد، از ورود حتی یک زندانی جدید به بند ۳۵۰ اوین هم جلوگیری کرده‌اند.

سراج الدین میردامادی که فعال سیاسی و عضو اسبق شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت است و در سال‌های ۷۸ تا ۸۱ معاون مدیرکل انتخابات وزارت کشور دولت محمد خاتمی بود، بلافاصله پس از بازگشت به ایران در مرداد ماه ۹۲ با توقیف گذرنامه و پرونده سازی امنیتی رو به رو شد. او در دی ماه ۹۲ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب حضور یافت و در آنجا اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به وی تفهیم شد. میردامادی که در تمام ماههای بعد از بازگشت به ایران برای بازجویی احضار می‌شد، در روز شنبه ۲۱ اردیبهشت امسال که بار دیگر برای بازجویی به دادسرای اوین احضار شده بود، بازداشت شد.

این روزنامه نگار که سابقه کار در روزنامه‌های جهان اسلام، توس، حیات نو و برخی سایت‌های خبری را در کارنامه خود دارد، در حالی به علت فعالیت‌های روزنامه نگاری خود به حبس محکوم شده که پیش از این مسئولان دولتی وجود هرگونه «روزنامه نگار زندانی» در زندان‌های ایران را انکار کرده بودند.

او در هفته آغازین مرداد ۹۳ از سوی قاضی صلواتی به شش سال حبس تعزیری محکوم شد؛ یک سال به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و پنج سال به اتهام «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور». اعتراض وی به این حکم که حتی الزامات قانون مجازات اسلامی جدید برای تجمیع اتهامات هم در آن رعایت نشده بود، باعث شد که پرونده وی به شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر برود.

دو ماه پیش، پدر این زندانی سیاسی در نامه‌ای به رئیس جمهور، با یادآوری اینکه سراج پس از دعوت حسن روحانی از ایرانیان خارج از کشور به ایران بازگشته است، نوشت: بازداشت یک روز ایشان قبل از صدور حکم یقیناً برخلاف قانون است اما زمانی قاضی پرونده آقای صلواتی به ایشان صراحتاً گفته است: «چنان برخوردی با شما بکنیم که هیچ ایرانی هوس آمدن به کشور را نداشته باشد» حساب کار مشخص است. به واقع مایه تاسف است که این حضرات به صرف ادعای باطلشان مبنی بر بیم فرار، آن هم برای کسی که با پای خودش به کشور بازگشته، بدون هیچ مجوزی با قرار وثیقه برای وی موافقت نمی‌کنند. از طرفی روند انتقال پرونده و رسیدگی در دادگاه تجدیدنظر را هم عملاً متوقف کرده‌اند تا کینه خود را بطور کامل نشان دهند.

سیدحسین میردامادی که دایی آیت الله خامنه‌ای است، همچنین در مصاحبه‌ای با جرس گفت: با هر کس صحبت می‌کنیم متأسف هستند از روندی که مسئولین در پیش گرفته‌اند. سراج از چهارده سالگی در جبهه‌ها حضور پیدا کرده و جانباز است و زمانی که مسئولین از بازگشت ایرانیان خارج نشین صحبت می‌کردند به سراج گفتم برنگرد و قرار ممنوع الخروجی برایت صادر کرده‌اند اما سراج گفت به انقلاب و کشورش علاقمند است و کاری نکرده است. البته پسرم درست هم می‌گفت. کاری خلاف قانون نکرده با چند مصاحبه و گفتگو در چارچوب قانون اساسی که نمی‌شود این گونه با او برخورد کرد. چند نفر از دوستانم از مراجع تقلید متعجب بودند از این برخورد‌ها با سراج و از رفتار و کردار او تعریف می‌کردند. اما گویا تصمیم از قبل گرفته شده و این برخورد‌ها نوعی دهن کجی به آقای روحانی هم هست زیرا ایشان وعده استقبال از بازگشت ایرانیان به کشور را داده بودند و این برخورد‌ها با صحبت‌های ایشان مغایرت دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید