خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  تأیید محکومیت انفصال دائم از خدمات قضایی سعید مرتضوی در دیوان‌عالی کشور

تأیید محکومیت انفصال دائم از خدمات قضایی سعید مرتضوی در دیوان‌عالی کشور

خبرگزاری هرانا – دیوان‌عالی کشور حکم محکومیت سعید مرتضوی در پرونده کهریزک را تأیید کرد.

به گزارش هرانا، محسنی‌اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: در جریان جزئیات این حکم نیستم، ولی تا جایی که اطلاع دارم محکومیت سعید مرتضوی که مربوط به انفصال‌ها می‌شد، تأیید شده است.

وی درباره اینکه شنیده شده دادگاه کیفری نمی‌تواند حکم به انفصال از خدمات قضایی برای قضات متخلف صادر کند، گفت: خیر، چنین چیزی نیست، زیرا در احکام کیفری، به‌صراحت به صدور حکم انفصال اشاره شده است.

بنا بر این گزارش، سعید مرتضوی از سوی شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران به‌ریاست قاضی مدیرخراسانی به انفصال دائم از خدمات قضایی و انفصال ۵ساله از خدمات دولتی محکوم شده بود.

این در حالی است که سعید مرتضوی روز پنجشنبه در گفت‌وگو با تسنیم جابه‌جایی پرونده در دیوان‌عالی کشور را اقدامی بی‌سابقه دانست و گفت: متأسفانه همان‌گونه که آقای اصلانی وکیل معاون سابق دادستانی تهران اعلام کرده، این پرونده را خلاف قانون از شعبه نهم دیوان‌عالی کشور پس از دو سال رسیدگی و پایان دادرسی اخذ کرده به شعبه ۳۸ دیوان‌عالی کشور تحت رسیدگی مجدد ارجاع دادند که این اتفاق در دیوان‌عالی کشور نادر و بی‌سابقه و موارد ذیل به‌عنوان مطالب خلاف عرف، قانون و شرع مقدس اسلام در آن کاملاً مشهود است.

دادستان سابق تهران گفت: بر اساس صراحت مواد ۲۶۱ و ۲۶۲ قانون آئین دادرسی کیفری پس از ارجاع پرونده در دیوان‌عالی کشور به شعبه‌ای برای رسیدگی، نمی‌توان پرونده را از شعبه مرجوع‌الیه اخذ و به شعبه دیگر ارجاع کرد و همچنین به‌موجب نظر مشورتی اداره حقوقی قوه قضاییه در این رابطه تصریح شده که هیچ قانونی تا به حال تصویب نشده است که مجوز اخذ پرونده‌ای را پس از ارجاع از شعبه دیوان‌عالی کشور داده باشد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید