خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۳, 18th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۳/۰۶/۲۰ ساعت ۱۷:۵۹:۰۲

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  نماینده ارومیه: ۹۵ درصد دریاچه ارومیه خشک شد

نماینده ارومیه: ۹۵ درصد دریاچه ارومیه خشک شد

خبرگزاری هرانا – نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی، گفت: امروز بیشترین معضل استان ارومیه خشک شدن دریاچه ارومیه است که منجر به ناراحتی مردم این شهر شده است. وی افزود متاسفانه بیش از ۹۵ درصد از آب دریاچه ارومیه خشک شده و فقط چند مرداب از این دریاچهٔ مهم برجای مانده است و در اصل هیچ آبی ندارد

به گزارش هرانا، عابد فتاحی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری خانه ملت، بیان کرد: با اشاره به اینکه در گدشته آذربایجان غربی جزء اولین تولیدکنندگان انگور در کشور محسوب می‌شده است و نقش اول در تولید اکثر میوه‌ها را دارد، گفت: استان آذربایجان غربی دومین استان آبخیز کشور است با این حال ما شاهد مشکلات کمبود آب در اکثر روستاهای این استان هستیم

وی علل این مشکلات در بخش کشاورزی را تغییر روش‌های کشاورزان در تولید محصولات کشاورزی به سمت محصولات نیازمند آب فراوان و استفاده از روش‌های سنتی مورد استفادهٔ کشاورزان این استان، نام برد.

فتاحی ادامه داد: تامین مقدار بسیار زیادی از آب استان آذربایجان شرقی توسط آذربایجان غربی انجام می‌شود و این نیز یکی دیگر از عوامل کاهش آب در این استان است.

این نماینده در مجلس نهم، اظهار داشت: استان آذربایجان در بخش کشاورزی قدرتمند‌تر از سایر حوزه هاست و بنابراین اکثر ساکنان این استان شاغل به کشاورزی هستند پس در بخشی از سال بیکارند و این بیکاری که از سویی بیکاری آشکار محسوب می‌شود. بهره برداری ناقص از نیروی انسانی معضلی است که گریبان گیر جوانان تحصیل کرده این استان شده است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: استان آذربایجان غربی هم جوار با چهار مرز کشور است و رفت و آمد به کشور روسیه از این استان انجام می‌شود و تنها استانی است که با اتحادیه اروپا و شبه جزیره عربستان مرتبط است، باید به استانی ویژه تبدیل شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید