خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  درخواست خانواده رضاییان از رهبر ایران برای دخالت در پرونده او

درخواست خانواده رضاییان از رهبر ایران برای دخالت در پرونده او

خبرگزاری هرانا – خانواده جیسون رضاییان خبرنگار روزنامه واشنگتن پست در تهران یک روز پس از انتشار خبر تفهیم اتهام او در دادگاهی در ایران نوشته‌اند که ایران قوانین خود را نادیده می‌گیرد و از رهبر این کشور خواسته‌اند دستور آزادی او را بدهد.

به گزارش هرانا به نقل از بی‌بی سی؛ در بیانیه خانواده رضاییان آمده است: «تایید این خبر که جیسون رضاییان بعد از ۱۳۷ روز حبس انفرادی بدون اتهام، اکنون از سوی دولت ایران به اتهامات نامعلوم متهم شده، عمیقا خانواده ما را اندوهگین کرده است.»
روزنامه واشنگتن‌ پست شنبه گزارش داده بود که خبرنگارش در یک جلسه دادگاه طولانی رسما تفهیم اتهام شده اما به نقل از یک منبع مطلع درباره پرونده نوشت که ماهیت اتهام‌های وارده هنوز روشن نیست.

این روزنامه‌نگار ایرانی‌آمریکایی، روز سه‌شنبه ۲۲ ژوییه، آخرین روز تیرماه، همراه با همسرش یگانه صالحی و دو نفر دیگر در تهران بازداشت شد.
در بیانیه خانواده رضاییان آمده است که قوه قضاییه ایران با نادیده گرفتن قوانین این کشور همچنان مانع دسترسی جیسون به وکالت حقوقی، رد درخواست آزادی با قرار وثیقه، و جلوگیری از مرور اسناد پرونده او شده‌اند.

آن‌ها در ‌‌نهایت خواستار مداخله رهبر ایران شده‌اند «تا به جامعه بین المللی نشان دهد که ایران کشوری است که به قوانین خود احترام می‌گذارد و دستور آزادی فوری و نامشروط جیسون و یگانه را بدهد».
همسر آقای رضاییان، یگانه صالحی که برای نشریه اماراتی «نشنال» کار می‌کند هم با او بازداشت اما دو ماه بعد به قید وثیقه آزاد شد.
به گزارش واشنگتن پست آقای رضاییان در جلسه ۱۰ ساعته دادگاه و درحالی که یک مترجم او را همراهی می‌ کرده، برگه تفهیم اتهام را امضا کرده است.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، به دلیل اینکه آقای رضاییان در طول مدت بازداشت و جلسه تفهیم اتهام در دادگاه به وکیل دسترسی نداشته است، از مقامات ایرانی انتقاد کرده است. او خواستار رفع اتهامات و آزادی فوری آقای رضاییان شده است.
محمدجواد لاریجانی، معاون قوه قضائیه ایران، پیش‌تر گفته بود که وضعیت خبرنگار بازداشت‌ شده واشنگتن‌ پست به تصمیم قاضی بستگی دارد.
دیدبان حقوق بشر دو روز پیش خبر داده که بازداشت آقای رضاییان برای دو ماه تمدید شده است.
ایران تابعیت دوگانه شهروندان خود را به رسمیت نمی‌ شناسد و می‌ گوید با این دستگیرشدگان نیز به عنوان یک شهروند ایرانی رفتار می‌کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید