خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۳, 21st of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۳/۰۶/۲۵ ساعت ۹:۱۶:۵۶

    خانه  > اعدام  >  فروشندگان متادون به اعدام محکوم می‌شوند

فروشندگان متادون به اعدام محکوم می‌شوند

خبرگزاری هرانا- معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان گفت: با رعایت تناسب و با توجه به مقدار مواد، فروشندگان متادون به مجازات حبس، جزای نقدی و شلاق محکوم شده و حتی در مواردی مجازات مرتکب، اعدام و مصادره اموال نیز خواهد بود.

به گزارش هرانا به نقل از تسنیم، حمید خالقی اظهار کرد: اعتیاد به متادون بسیار خطرناک بوده و ترک آن هم بسیار مشکل است.

وی افزود: بسیاری از افراد از اعتیاد به هروئین به متادون معتاد شده و تنها وحشت عذاب ترک متادون سبب می‌شود که طول درمان سال‌ها ادامه یابد. معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان با بیان اینکه متادون ماده مخدر مصنوعی است که به شکل قرص، شربت و آمپول مورد استفاده قرار می‌گیرد، تصریح کرد: معمولاً این ماده می‌تواند خماری و اشتیاق معتادان به هروئین را تا ۲۴ ساعت کنترل کند.

خالقی با اشاره به اینکه بیماران معمولاً از نظر فیزیکی به همان اندازه به متادون وابسته هستند که به هروئین و یا هر ماده مخدر دیگری وابسته بودند، گفت: اما آنچه که باید در نظر گرفته شود این است که متادون به عنوان جایگزینی برای دیگر مواد استفاده شده و به خودی خود نوعی اعتیاد است و درمان محسوب نمی‌شود.

وی بیان کرد: از معمولی‌ترین عوارض استفاده از متادون می‌توان به خواب آلودگی، ضعف، خشکی دهان، نوسان تنفسی، حساسیت پوستی، خارش، سردرد، سرگیجه، فقدان تمرکز، احساس مستی، افسردگی، ضعف بینایی، رنگ پریدگی، عرق کردن، تپش قلب، حالت تهوع و استفراغ اشاره کرد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان افزود: مشکلی که مصرف کنندگان متادون برای رهایی از مواد تجربه می‌کنند، ترک خود متادون است، زیرا ترک اولیه موادی مثل هروئین شاید در مدت یک هفته یا ۱۰ روز میسر باشد، ولی ترک متادون می‌تواند ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشد.

خالقی با تاکید بر اینکه بر اساس اصلاحیه قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر مصوب سال ۱۳۸۹ خرید، فروش، توزیع، تولید، ساخت، مصرف و نگهداری متادون جرم محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: با رعایت تناسب و با توجه به مقدار مواد، مرتکب به مجازات حبس، جزای نقدی و شلاق محکوم شده و حتی در مواردی مجازات مرتکب اعدام و مصادره اموال نیز خواهد بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید