خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  افزایش ۲۶/۵ درصدی آمار قتل در تهران نسبت به سال گذشته

افزایش ۲۶/۵ درصدی آمار قتل در تهران نسبت به سال گذشته

خبرگزاری هرانا – طی ۴ ماه گذشته، به‌طور میانگین در هر سه روز یک نفر با سلاح سرد در استان تهران به قتل رسیده است. این رقم نسبت با مدت مشابه سال قبل ۵/ ۲۶ درصد رشد داشته است. به‌کارگیری سلاح سرد در نزاع‌های خیابانی در ۴ماه گذشته، جان ۴۳ نفر را گرفته است. این در حالی‌است که «طرح ممنوعیت ساخت، حمل، نگهداری و فروش سلاح سرد» حدود ۶ سال ‌است در مجلس شورای اسلامی خاک می‌خورد.

به گزارش هرانا به نقل از دویچه وله، طبق آمارهای منتشر شده از سوی جمهوری اسلامی بیش از ۵۰ درصد از قتل‌ها، احساسی و اتفاقی و البته به وسیله سلاح سرد صورت می‌گیرد.

براساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های ایران، موارد قتل‌ بر سر مسائل کم‌اهمیت به‌طور مداوم در حال گسترش است. همچنین استفاده از انواع سلاح سرد در نزاع‌های خیابانی روز به روز افزایش می‌یابد.

برپایه جدید‌ترین گزارش پزشکی قانونی استان تهران ظرف ۴ ماه گذشته، در زد و خوردهای خونین و در اثر به کار گیری انواع سلاح سرد به‌طور متوسط در هر سه روز یک نفر و به عبارتی در هر ماه حدود ۱۱ نفر با سلاح سرد به قتل رسیده‌اند. این رقم در مقایسه با مدت مشابه در سال ۹۲ که تعداد مقتولان ناشی از سلاح سرد ۳۴ نفر بوده است، رشد ۵/ ۲۶ درصدی را نشان می‌دهد. از مجموع ۴۳ نفر کشته شده، دو نفر زن و بقیه مرد بوده‌اند.

به گفته پلیس ایران، قتل‌ها در بیشتر موارد انگیزه‌ روشنی نداشته‌ و برسر مسائل جزئی رخ‌ داده‌اند. کاهش آستانه تحمل، رشد فزاینده ناهنجاری‌های اجتماعی، عصبانیت‌ها و علاقه به خشونت برای حل مشکلات از جمله مواردی است که دلیل اصلی قتل بوده است. خشم و هیجانات لحظه‌ای معضلی است که در شکل‌گیری بسیاری از این جرایم نقش تاثیرگذار داشته و به‌گفته پلیس ایران، همراه داشتن سلاح سرد، در اغلب درگیری‌ها از یکی از طرفین نزاع قاتل ساخته است. درحقیقت در اغلب این موارد سلاح سرد جای خالی انگیزه قبلی را پر کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید