خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۱ دی ۱۳۹۳, 16th of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۳/۱۰/۰۱ ساعت ۱۴:۴۹:۲۱

    خانه  > فرهنگی  >  حفر قبر در میدان تاریخی امیرچخماق یزد

حفر قبر در میدان تاریخی امیرچخماق یزد

خبرگزاری هرانا – روز ۲۸ آذرماه کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح درحالی بدون اخذ مجوزهای لازم اقدم به حفر قبر در میدان تاریخی امیرچخماق یزد کرد که حتی با حضور مدیرکل میراث فرهنگی این استان، عملیات غیرقانونی آن‌ها متوقف نشد. گفتنی است این حفاری به منظور دفن ۸ شهید گمنام انجام می‌شد.

به گزارش هرانا به نقل از خبرگزاری میراث فرهنگی؛ از دوسال قبل طرحی با عنوان دفن ۸ شهید گمنام درمیدان تاریخی امیرچخماق یزد از سوی کمیته جستجوی مفقودین ستادکل نیروهای مسلح مطرح شد که همان‌زمان با مخالفت استانداری، اجرای آن متوقف ماند. با این‌حال از ۲۰ روز گذشته دوباره زمزمه حفر قبر‌ها درمیدان تاریخی امیرچخماق یزد جدی شده و امروز (۲۸ آذرماه) علی‌رغم مخالفت مدیرکل میراث فرهنگی به عنوان نهاد قانونی و متولی امر، این کمیته اقدام به حفر قبر‌ها کرده‌است.

محمد مهدی شرافت، مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد دراین‌باره گفت: «سازمان میراث فرهنگی با طرح دفن ۸ شهید گمنام درمیدان تاریخی امیرچخماق مخالفت کرده، زیرا برخلاف موازین و قوانین میراث فرهنگی کشور است. با این‌حال گردانندگان این طرح امروز قبر‌ها را کندند و هرچند شخصا هنگام کندن در محل حضور داشتم و دراین‌باره اخطار دادم، اما به کارشان ادامه دادند.»

وی در ادامه یادآور شد که با فرماندار یزد تماس گرفته و وی نیز از نیروی انتظامی خواسته تا جلوی انجام کار گرفته شود. با این‌حال حفر قبر‌ها انجام شده‌است.

پیش از این مدیرکل میراث فرهنگی یزد به سه دلیل با دفن شهدای گمنام در میدان تاریخی امیرچخماق مخالف کرده بود. وی درباره این سه دلیل گفته بود: «نخست این‌که طبق ضوابط و قوانین حاکم بر ثبت اماکن تاریخی هرگونه دفن اموات در این قبیل اماکن یا محوطه‌های تاریخی ممنوع است. دوم آن‌که فعالیت‌های پژوهشی در محدوده امیرچخماق، اعم از فعالیت‌های باستان‌شناسی آن تکمیل نشده و به همین علت هرگونه حفاری به هر دلیلی منجر به مخدوش شدن لایه‌های باستانی و تداخل در روند مطالعات علمی است؛ و سوم آن‌که خود مجموعه امیر چخماق دارای طرح نجات بخشی است. همان‌طور که می‌دانید احتمال ریزش یکی از مناره‌ها وجود دارد که برای جلوگیری از بحث تخریب آن باید طرح‌هایی اجرا شود. به عنوان مثال ممکن است نیاز به گودبرداری و سایر اقدامات حفاظتی و مرمتی داشته باشد.»

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید