خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز چهارشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۳, 8th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۳/۰۷/۱۶ ساعت ۱۵:۴۳:۳۹

    خانه  > زندانیان  >  اعاده دادرسی پرونده امیر میرزا حکمتی در دیوان عالی کشور

اعاده دادرسی پرونده امیر میرزا حکمتی در دیوان عالی کشور

خبرگزاری هرانا – محمود علیزاده طباطبایی، وکیل امیر میرزا حکمتی، عضو پیشین تفنگداران دریایی آمریکا، از ارجاع تقاضای اعاده دادرسی پرونده موکل خود به شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور خبر داد.

به گزارش هرانا به نقل از روزنامه اعتماد، علیزاده طباطبایی گفت: «لایحه دفاعیه و تقاضا‌هایی را که از سوی محافل اسلامی آمریکا و مقامات رسمی این کشور برای آزادی موکلم ارسال شده، به دادگاه ارایه کردیم.»

وی در مورد آخرین وضعیت پرونده امیر میرزا حکمتی، آمریکایی ایرانی‌تبار که در آذرماه سال ۱۳۹۰ بازداشت شد، گفت: «پس از آنکه شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب موکلم را به اعدام محکوم کرد نسبت به این حکم اعتراض کردیم که در فرجام‌خواهی این حکم به ۱۰ سال زندان تقلیل یافت.»

وکیل میرزا حکمتی افزود: «نسبت به حکم ۱۰ سال حبس نیز درخواست اعاده دادرسی مطرح کردیم که درخواست اعاده دادرسی از این پرونده به شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور ارجاع شده است.»

علیزاده طباطبایی گفت: «پرونده موکلم به دلیل سوء تفاهم میان دو کشور است و امیدوارم رأفت اسلامی شامل موکلم شده و حکم این پرونده نقض و مجددا به آن رسیدگی شود.»

 امیر میرزا حکمتی متولد آریزونا آمریکا است و در ایالت می‌شیگان بزرگ شده‌ است. او به اتهام «جاسوسی برای آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا» توسط وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۹۰ در ایران دستگیر شد و صدا و سیمای ایران فیلم اعترافات تلویزیونی وی را پخش کرد.

شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی، امیر میرزا حکمتی را به خاطر آن‌چه که «همکاری با دولت متخاصم و عضویت در سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) و همچنین تلاش برای متهم‌سازی ایران در تروریسم» خوانده شد به اعدام محکوم کرد.

این حکم با اعتراض سازمان عفو بین‌الملل و دولت ایالات متحده آمریکا روبه‌رو شد تا در ‌‌نهایت دیوان عالی کشور آن را نقض کرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید