خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  با گذشت بیش از یکسال از وعده رئیس جمهور، انجمن صنفی روزنامه نگاران همچنان بسته است

با گذشت بیش از یکسال از وعده رئیس جمهور، انجمن صنفی روزنامه نگاران همچنان بسته است

خبرگزاری هرانا-  در شرایطی که بیش از یک سال از ریاست جمهوری حسن روحانی و وعده‌ی انتخاباتی او در زمینه بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران می گذرد، مشاور فرهنگی رییس‌ جمهور گفت: ممکن است این اتفاق با این اسم (انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران) رخ ندهد، اما اینکه جامعه‌ی روزنامه‌نگاران حق دارد که یک تشکل صنفی قدرتمند داشته باشد‌، توسط این دولت به رسمیت شناخته شده است.

به گزارش ایسنا، حسام‌الدین آشنا مشاور فرهنگی رییس‌جمهور، با تأکید بر لزوم به رسمیت شناختن وجود یک تشکل صنفی قدرتمند برای روزنامه‌نگاران توسط دولت، از احتمال بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران با عنوانی جدید خبر داد.  وی درباره‌ی بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران در شرایطی که بیش از یک سال از ریاست جمهوری حسن روحانی و وعده‌ی انتخاباتی او در این زمینه می‌گذرد‌، گفت: معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این موضوع را در اولویت کاری خود قرار داده است که از تشکیل نظام صنفی مطبوعاتی کشور حمایت کند. ممکن است این اتفاق با این اسم (انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران) رخ ندهد، اما اینکه جامعه‌ی روزنامه‌نگاران حق دارد که یک تشکل صنفی قدرتمند داشته باشد‌، توسط این دولت به رسمیت شناخته شده است.

مشاور فرهنگی رییس‌جمهور همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا قرار است تعاملی بین دستگاه‌ها در حوزه‌ی برخورد با مطبوعات و بسته شدن روزنامه‌ها صورت گیرد؟ اظهار کرد: این، بحث دومی است که بررسی می‌شود که همان، اصلاح و بازنگری قانون مطبوعات کشور است. این موضوع نیز در اولویت معاونت مطبوعاتی است که قانون نظام صنفی و قانون جامع رسانه‌ها را با هم در دستور کار قرار دهیم.

آشنا در پاسخ به این‌که چه زمانی این مسائل به سرانجام می‌رسند، گفت: فکر می‌کنم وزارت ارشاد مقدمات این کار را فراهم کرده است و ما امید بسیار جدی داریم که این کار در نیمه‌ی نخست امسال، یعنی تا پایان شهریور، در وزارت ارشاد تمام شود؛ اما برای ورود به مراحل تصویب بالاتر از وزارت ارشاد، متأسفانه نمی‌توانیم زمانی را مشخص کنیم، چون مجلس این موضوع را پیگیری می‌کند.

گفتنی است عده ای از اعضای انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران که بعد از انتخابات ۸۸ توسط دستگاه قضایی و با شکایت وزارت اطلاعات پس از ریاست جمهوری روحانی جلساتی را با مسئولان دولتی مانند وزیر کار و وزیر ارشاد برای بازگشایی انجمن برگزار کرده اند که به رغم قولهای مساعد تاکنون عملا بی نتیجه مانده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید