خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز جمعه ۳۰ خرداد ۱۳۹۳, 9th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۳/۰۳/۳۰ ساعت ۲۳:۱۸:۵۰

    خانه  > اقلیت های دینی  >  ادامه اعتصاب غذای چهار زندانی محکوم به اعدام

ادامه اعتصاب غذای چهار زندانی محکوم به اعدام

خبرگزاری هرانا – حامد احمدی، کمال ملایی، جمشید دهقانی و جهانگیر دهقانی که از روز شنبه به زندان قزل‌حصار منتقل شده‌اند کماکان در اعتصاب غذا بسر میبرند.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، حامد احمدی، کمال ملایی، جمشید دهقانی و جهانگیر دهقانی از نیمه شب جمعه ۲۳ خرداد ماه پس از آنکه فهمیدند قرار است جهت اجرای حکم اعدام از زندان رجایی شهر کرج به زندان قزل‌حصار منتقل شوند دست به اعتصاب غذا زدند.

پس از انتقال این چهار زندانی و دادن ملاقات آخر به خانواده ایشان با حساسیت رسانه‌ای ایجاد شده و همچنین واکنش فعالان مدنی داخل ایران حکم اعدام به تعویق افتاد.

با این وجود این چهار زندانی اهل‌سنت خواهان بازگشت خویش به زندان رجایی شهر بوده و اعلام کرده‌اند تا زمانی که به زندان رجایی شهر کرج بازنگردند به اعتصاب غذای خود ادامه خواهند داد.

یکی از اعضای خانواده این چهار زندانی به گزارشگر هرانا گفت: “با توجه به اینکه چندین مرتبه اعتصاب غذا کرده اند حتی ۴ ماه پیش بود که هر ۴ زندانی به مدت ۷۳ روز اعتصاب غذا کرده بودند که دچار خونریزی شدید معده و بیماری‌های کبدی شده بودند که این بار نیز چون هنوز سلامتی کامل خود را به دست نیاورده بودند این مرتبه دچار خونریزی شدید معده شده اند و در وضعیت نامطلوبی بسر می برند ولی با این وجود هنوز در قرنطینه نگه داری میشوند.”

در پی انتقال غیر منتظره این چهار زندانی سازمان عفو بین الملل و مدافعان حقوق بشری در مورد اعدام قریب الوقوع این زندانیان هشدار دادند و از مقامات ایران خواستند که حکم اعدام این زندانیان را که پس از یک روند قضایی عمیقا ناعادلانه صادر شده فورا لغو کنند. بر اساس اطلاعاتی که در اختیار عفو بین الملل قرار گرفته این چهار زندانی همواره اتهام شرکت در مبارزات مسلحانه را رد کرده و تاکید کرده اند که تنها به خاطر اعتقادات مذهبی خود و فعالیت هایی همچون شرکت در جلسات مذهبی و پخش مطالب مذهبی دستگیر شده اند. بر اساس دیگر اخبار انتشار یافته این زندانیان همچنین اعلام کردند که هرگز با گروه های سلفی مرتبط نبوده و پیرو مذهب امام شافعی هستند.

گفتنی ست که آقایان حامد احمدی، کمال ملایی، جمشید دهقانی و جهانگیر دهقانی، به اتهام «محاربه از طریق هواداری از گروه‌های سلفی» در طی دادگاهی بدون حق داشتن وکیل تعیینی در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه‌ای به اعدام محکوم شده‌اند.

این افراد اتهام انتصابی را در تمام طول دادرسی تکذیب کرده‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید