خانه  > اندیشه و بیان  >  گزارشی از آخرین وضعیت سهند نورمحمدزاده در زندان رجایی شهر کرج

گزارشی از آخرین وضعیت سهند نورمحمدزاده در زندان رجایی شهر کرج

خبرگزاری هرانا – حامد احمدی، وکیل سهند نورمحمدزاده، از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱،‌ از طرح دو اتهام جدید “نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی” برای موکلش در زندان رجایی شهر خبر داد. به گفته وی، آقای نورمحمدزاده حدود ده روز است به سلول انفرادی زندان رجایی شهر کرج منتقل شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از امتداد، سهند نورمحمدزاده، از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، به سلول انفرادی زندان رجایی شهر کرج منتقل شد.

حامد احمدی، وکیل دادگستری در این خصوص گفت: “در مراجعه اخیر به زندان متوجه شدم که موکلم نه با یک اتهام که به سه‌عنوان اتهام مواجه شده است. از طریق پرینت زندان متوجه شدم که دو عنوان اتهامی او از شهر ری بوده که حاکی از یک فایل صوتی است و پیشتر در زمان نگهداری او در زندان تهران بزرگ به یک ادعا از سوی سهند برمی‌گردد. ظاهرا موکلم در این فایل صوتی مدعی شده که مورد شکنجه قرار گرفته و اعدام مصنوعی شده است. ظاهرا همین فایل صوتی و ادعای موجود در آن که به صورت وسیع وایرال شده بود، مصداق نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی قلمداد شده و پرونده جدیدی در این خصوص مفتوح شده است. “

این وکیل دادگستری ضمن بیان اینکه “سهند از حدود ۱۰ روز قبل با ما تماس نگرفته و ما متوجه شدیم که در سوئیت زندان یا همان سلول انفرادی نگهداری می‌شود”، افزود: “دلیل این مسئله هم ظاهرا این بوده که مصاحبه‌ای از سهند منتشر شده که با شبکه بی‌بی‌سی فارسی صورت گرفته است.”

علاوه بر این آقای احمدی گفت: “در مراجعه اخیر به زندان هم متاسفانه نه اجازه ملاقات به من داده شد نه موفق به گفت‌وگو با موکل شدم. به هرحال موکل من ظرف مدت ۱۰ روز گذشته در انفرادی به سر برده و دست کم من به عنوان وکیل او باید از علت انتقالش به این سلول، مستندات آن و مرجع دستوردهنده مطلع باشم تا بتوانیم نسبت به پیگیری وضعیت او اقدام کنیم.”

این وکیل دادگستری خاطر نشان کرد: ” ما روز دوشنبه هفته جاری، لایحه فرجام‌خواهی به حکم صادره در پرونده را برای ارجاع به دیوان، تقدیم دادگاه کردیم. وقتی قاضی دادگاه بدوی هم‌عرض، اصرار بر تائید حکم قاضی بدوی پیش از خود می‌کند به احتمال قریب به یقین، پرونده به شعب هیئت عمومی دیوان ارجاع خواهد شد.”

پیشتر حکم اعدام سهند نورمحمدزاده، از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری در تهران، پس از پذیرش فرجام خواهی توسط دیوان عالی کشور نقض و پرونده وی برای رسیدگی مجدد به شعبه هم عرض ارجاع شده بود.

نهایتا آقای نورمحمدزاده در اوایل فروردین ماه سال جاری، توسط شعبه بیست و شش دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری از بابت اتهام “محاربه” به ده سال تبعید به کهنوج استان کرمان، از بابت اتهام “اجتماع و تبانی” به پنج سال حبس و به اتهام “اخلال در نظم عمومی” به یک سال زندان، مجموعا شش سال حبس محکوم شده است.

حامد احمدی پیشتر از اعتراض به حکم صادره خبر داد و گفته بود: “در صورت اعتراض به رای، پرونده به هیات عمومی دیوان عالی کشور ارجاع خواهد شد.”

سهند نور محمدزاده، فرزند جعفر و متولد ۱۳۷۵، در تاریخ ۱۶ آبان‌ ماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران، از بابت اتهام “محاربه از طریق تخریب و ایجاد حریق در وسایل عمومی به منظور اخلال در نظم و امنیت کشور و مقابله با حکومت اسلامی، اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور و اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق شرکت در تجمعات” محاکمه شد.

در تاریخ ۱۲ آذرماه ۱۴۰۱، حامد احمدی، وکیل مدافع تسخیری آقای نورمحمدزاده، صدور حکم اعدام از بابت اتهام «محاربه» برای او را تایید کرده بود.

در رابطه با اعتراضات سراسری ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به بهانه بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان در طولانی ترین اعتراض سراسری-پیوسته در عمر جمهوری اسلامی، با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” از ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت به خیابانها آمدند. هزاران بازداشت شده، صدها کشته و زخمی از جمله نتایج برخورد خشونت آمیز نهادهای امنیتی-انتظامی با معترضان است. در این رابطه بیشتر بخوانید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید